Цензор.НЕТ

25.04.19 13:12

Як Рада закон про українську мову ухвалювала. ФОТОрепортаж

Верховна Рада ухвалила в цілому проект закону про українську мову, який передбачає обов'язкове використання державної мови в органах державної влади, місцевого самоврядування та інших публічних сферах суспільного життя.

Як відбувалося голосування, дивіться у фоторепортажі "Цензор.НЕТ".

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 01 

Перед початком голосування нардеп від "Народного фронту" Вікторія Сюмар заявила, що "Закон про мову - це повага українців до самих себе".

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 02

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 03

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 04

На голосування в Раду також прибули екс-президент Віктор Ющенко і почесний Патріарх Православної церкви України Філарет. Депутати зустріли Патріарха стоячи.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 05

У ложі уряду віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, міністр культури Євген Нищук, віце-прем'єр-міністр України з гуманітарних питань В'ячеслав Кириленко.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 06

Деякі нардепи одягли футболки "Нас єднає єдина державна мова" на підтримку законопроекту.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 07

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 08

За мить до історичного рішення.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 09

Щасливий спікер парламенту Андрій Парубій.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 10

Міністри вітають рішення парламенту.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 11

Після ухвалення закону депутати аплодували стоячи, вигукували "Слава Україні", а потім заспівали гімн.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 12
Як Рада закон про українську мову ухвалювала 13

Народний депутат від "Самопомочі" Роман Семенуха і позафракційний Володимир Парасюк.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 14
Як Рада закон про українську мову ухвалювала 15

Нардепи від "Народного фронту" Андрій Тетерук і Юрій Береза ​​радіють підсумкам голосування.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 16
Як Рада закон про українську мову ухвалювала 17

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 18


Як Рада закон про українську мову ухвалювала 19

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко і третій президент України Віктор Ющенко.

Як Рада закон про українську мову ухвалювала 20

Нардеп від "Самопомочі" Олена Сотник.

Нагадаємо, остаточна редакція закону буде доступна після публікації.

Закон передбачає штрафи за порушення закону про забезпечення функціонування української мови, однак М.Княжицький наголосив, що норми про адміністративну відповідальність почнуть діяти через три роки.

"Ми врахували більшість правок народних депутатів. Колеги, ми на три роки перенесли введення адміністративної відповідальності за порушення закону. А за цей час безкоштовно в усіх областях України будуть створені центри, які навчатимуть української мови, будуть створені державні програми для підтримки освіти українською, для підтримки української культури", - сказав глава комітету.

Він додав, що документ передбачає ухвалення через півроку законодавства про мови національних меншин і корінних народів.

Щоб отримати українське громадянство, необхідно підтвердити "відповідний рівень" володіння українською мовою. Необхідний рівень буде встановлювати Національна комісія зі стандартів державної мови.

Однак ця вимога не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а також тих, прийом у громадянство яких представляє для України державний інтерес.

Закон також визначає класифікацію рівнів володіння українською мовою, передбачена трирівнева шкала і рівні сертифікатів, які підтверджують відповідний рівень володіння мовою.

Українською мовою мусять володіти чиновники всіх рівнів, судді, правоохоронці, військовослужбовці-контрактники, співробітники сфери освіти, медичної сфери, посадові особи державних і комунальних підприємств, адвокати, нотаріуси.

Мовою освітнього процесу буде українська, але держава сприятиме вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської.

Водночас законодавець гарантував право представникам нацменшин і корінних народів у початкових класах та дитсадках комунальної власності вивчати відповідну мову поряд з державною.

Держава також забезпечуватиме використання державної мови у сфері культури.

Мовою телебачення і радіомовлення буде українська мова.

Відповідно до редакції законопроекту, підготовленої до другого читання, збільшуються квоти використання української мови на ТБ і радіо.

Частка мовлення українською мовою має становити щонайменше 90% загальної тривалості передач і фільмів, їх частин у кожному проміжку часу між 7:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00.

Для місцевих телерадіокомпаній мовлення іншими мовами має становити не більш ніж 20%.

Законопроект також передбачає зобов'язання для книговидавців випускати українською мовою щонайменше 50% всіх виданих ними книжок протягом року.

Комп'ютерні програми з призначеним для користувача інтерфейсом, встановленим на товарах, які реалізуються в Україні, мусять мати користувальницький інтерфейс українською мовою, який міститиме не менше інформації, ніж іноземні версії такого інтерфейсу.

Сфера обслуговування, відповідно до закону, працюватиме українською мовою. Однак на прохання клієнта його персональне обслуговування можливе іншою мовою. Аналогічна ситуація і зі сферою здоров'я.

Закон також визначає порядок формування та функціонування Національної комісії зі стандартів державної мови.

Захистом державної мови займатиметься відповідний уповноважений, якого призначатиме і звільнятиме Кабінет Міністрів України.

Закон, за винятком окремих його положень, набуде чинності через два місяці після опублікування.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики