Цензор.НЕТ

29.05.18 09:04

З "ДНР" до ЗСУ: що колишні бійці "Спарти" й "Оплоту" та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії

Автор: Валерія Бурлакова

Чому факти присутності екс-терористів серед українських військовослужбовців підтверджує СБУ і заперечує Міністерство оборони, як перевіряють майбутніх контрактників та чи мають довіру до вчорашніх ворогів бійці, які опинилися пліч-о-пліч з ними на фронті?

"ЗАЗВИЧАЙ НЕМАЄ ДОСТАТНЬОЇ ДОКАЗОВОЇ БАЗИ НА ЗАТРИМАНИХ БОЙОВИКІВ"

"На тебе чекають вдома"… Рекламних щитів із таким гаслом та сумним обличчям маленької дівчинки та тлі жовтого поля та блакитного неба на українському Донбасі чимало. Сприймати це можна було б і як заклик до обережного водіння, і як нагадування для українських військових, серед яких зростає кількість суїцидів… Якби тільки не уточнення дрібнішими літерами: "програма СБУ". А нижче – адреса електроної скриньки, посилання на сторінку спецслужби у Facebook та номери телефонів "для дзвінків з підконтрольної Україні території".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 01

Спеціальна програма Служби Безпеки працює з 2015 року. Її мета – допомогти громадянам України, які бажають добровільно відмовитися від участі у незаконних збройних формуваннях та повернутися на "велику землю". Тим, хто наважиться на це, обіцяють звільнення від кримінальної відповідальності – цілком легальне, адже "дія програми поширюється на осіб, які не брали участі у вбивствах, тортурах, зґвалтуваннях, нападах на підприємства, установи, організації та інших тяжких злочинах, щиро готові сприяти в розкритті злочинів, вчинених у зв'язку із створенням або діяльністю такої групи чи формування, та припиненні їхньої діяльності".

Подібні опції для учасників терористичних організацій передбачені, зокрема, частиною 2 статті 258-3 Кримінального кодексу України (створення терористичної групи чи терористичної організації) та частиною 6 статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань).

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 02
З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 03

І на перший погляд, ініціатива, звісно добра… але як завжди – зі своїми "але".

Справа у тому, що досліджуючи бойовий шлях того чи іншого "втомленого від війни" бойовика, в українському суді наразі майже неможливо обґрунтовано говорити про його реальну причетність або непричетність до скоєних на окупованій території злочинів. І часто для того, щоб через брак доказів звільнити колишнього терориста – незалежно від того, добровільно він повернувся в Україну чи ні – не потрібні навіть не надто патріотичні судді (на кшталт судді Гальченка з Волноваського районного суду Донецької області, який у одній з подібних справ навіть не визнав "ДНР" терористами, у своєму рішенні зазначивши, що "… національним законодавством України не визначено послідовності визнання організації терористичною").

"У обвинувачення зазвичай немає достатньої доказової бази на затриманих бойовиків. Максимум вони знаходять фото і відео у мережі. Але цього недостатньо для суду… Обвинувачення починає вигадувати фейкових свідків, можливо, додає якісь докази з телефону підозрюваного. Але це розвалюється, - розповідає журналістка Ольга Решетилова, координатор "Медійної ініціативи за права людини", що постійно слідкує за такими судовими процесами. – Тому прокуратура зацікавлена не доводити справи до суду або спонукати бойовиків типу до співпраці... Якщо це серйозний бойовик, який багато бачив і знає, то його потрібно розкрутити на свідчення до Міжнародного кримінального суду. Тому таким теж пропонують іти на співпрацю".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 04

Ідеальний початок судової справи проти терориста, зауважує вона – це коли бойовика затримують безпосередньо у бою. "Тоді є і зброя, і реальні свідки. Так, наприклад, було з Агєєвим. Він отримав свої реальні 10 років".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 05

Російський громадянин Віктор Агєєв був затриманий українськими військовими на території Луганської області влітку 2017 року

Однак такі випадки – поодинокі. А от у багатьох інших терористи просто виходять на волю – і в таких випадках звільнення від відповідальності саме за популярною ч. 2 ст. 258-3 зовсім не гарантує передбаченої законом їхньої реальної непричетності до тяжких злочинів на непідконтрольних територіях. "Хоча б тому, що довести причетність більшості з них наразі обвинувачення не має можливості", - підсумовує Решетилова.

"СУДИМОСТІ НЕ МАЄ"

Цікаво, що особі, звільненій від відповідальності за таких обставин, ніщо не заважає не тільки спокійно жити в Україні, а навіть за власним бажанням продовжити свою "військову кар’єру". Тобто, піти вже до лав ЗСУ – що нібито неприпустимо у армійській теорії, але, на жаль, трапляється на практиці.

На цілу низку наших запитань – про те, зокрема, чи має право особа, яку судили за факт участі у терористичній організації, але звільнили від кримінальної відповідальності, піти на контрактну службу у ЗСУ та про те, скільки таких бійців перебувало та перебуває в українській армії - у Міністерстві оборони відповідають дещо хитромудро. Тобто, прямо про відсутність або наявність подібних випадків не згадують взагалі. Але водночас запевняють: на військовій службі таких людей бути не може. Їх на контракт просто не беруть.

Адже після десятків ідилічних рядків про те, що на військову службу за контрактом українців приймають виключно після "всебічного вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних, та інших ділових якостей", МО додає і декілька слів по суті справи. У відомстві констатують: до служби у ЗСУ не допускаються особи "з низькими ідейно-патріотичними переконаннями" та "схильні до прояву сепаратистських настроїв".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 06

Яким чином під час підписання контракту перевіряється, чи є у людини така схильність – військова таємниця, вкрита мороком. Адже далі, на пряме запитання щодо перебування у лавах ЗСУ конкретної людини, причетність якої до батальйону "Спарта" була доведена в українському суді, у МО визнають: службу такий чоловік дійсно проходить.

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 07

Окремий розвідувальний батальйон "Спарта" - незаконне збройне формування, створене у 2014 році на основі взводу ліквідованого Арсена Павлова, Мотороли. Формально підпорядковується "ДНР." "Спарта" брала участь, зокрема, у боях за Донецьке летовище та у боях за Дебальцеве.

Але все ОК, оскільки боєць надав довідку, згідно з якою "…до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи не погашеної судимості не має, в розшуку не перебуває".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 08

Хоча наявність такої довідки, насправді, є цілком логічною: адже від кримінальної відповідальності згадана особа була звільнена за згаданою вище ч. 2 ст. 258-3. Хоча хлопець, зокрема, був поранений у Донецькому аеропорту, перебуваючи там у лавах "Спарти".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 09

"ДЛЯ ВІЙНИ "ДОВІРА" - ТЕРМІН НЕ ЗОВСІМ ПРАВИЛЬНИЙ"

І за обставин, коли "всебічне вивчення" кандидатів та задекларовані МО згадки про неприпустимість "схильності до сепаратистських настроїв", виходить, що піти до ЗСУ може практично будь-яка людина, незалежно від її минулого та справжніх намірів.

"Із війни проти України повернувся Євген Листопад". Сюжет Наталії Нагорної на 1+1

Хоча у даному випадку, попри всю неоднозначність своєї біографії, поганих намірів саме Листопад, схоже, не мав. Контракт він підписав влітку 2016. Служить донині і, за словами тих, хто перетинався з ним на фронті, як боєць проявив себе добре. Ще на самому початку служби зазнав важкого поранення обох ніг у бою на Світлодарській дузі. Крім того, за цей бій був нагороджений волонтерською відзнакою.

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 10

Щоправда, вже тоді до бочки меду у вигляді нагороди додалася ложка дьогтю. Адже саме у тому бою, в якому Листопад був поранений, загинув доброволець з Парижа, оперний співак Василь Сліпак. Від людей, які мали деяке уявлення про попередню біографію Листопада – як від українських бійців, так і від представників французької діаспори – у соцмережах почали лунати цілком очікувані звинувачення на адресу колишнього "спартанця". Версії про те, що це саме він винен у смерті Василя, бо "навів на нього снайпера".

Розглядати такі твердження серйозно, щоправда, могли тільки люди, які просто не знали нюансів тодішнього зіткнення української групи з терористами або не оцінювали ситуацію адекватно. Адже загинув Василь не на нашій позиції, а під час спроби просунутися вперед, а саме – взяти штурмом блокпост ворога на Дебальцевській трасі.

"Ми були на невеликій відстані від блокпоста. Може, у сотні метрів… І Міф лежав на дорозі з кулеметом, - згадує учасник того бою, доброволець Максим Данилов із позивним Фіш. – Тобто, його і так було видно. Як люди собі уявляють, що Листопад "навів снайпера" - я навіть не знаю. Може, в їхній уяві він бігав по дорозі з прапорцем та кричав: "Кулеметник тут!" Навести снайпера на такій дистанції на кулеметника, який стріляє з обочини дороги, – це звучить по-дурному".

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 11

Максим Данилов

Нещодавно, каже Фіш, він бачив у Facebook черговий пост про Листопада. "Один малолітній дурік написав: "Аааа, сєпар у 54-й бригаді!" І я прокоментував, що так, Курт у 54-ці… На відміну від того дуріка".

Але захищаючи колись ворога, а тепер побратима, від нападок тих, хто взагалі не воює, Максим Данилов, тим не менш, має не дуже райдужний погляд на ситуацію загалом.

"За всі свої дії людина має нести відповідальність згідно з законодавством. А не "ой, ну, він же більше не буде, хай спокутує кров’ю". Ідейний – відповідай за свої ідеї. Начудив, передумав – ну, лоханувся, з ким не буває… але ж неси відповідальність", - розмірковує боєць.

"З одного боку, такій людині не можна довіряти, бо ти вже розумієш, наскільки кардинально він може міняти свою думку, - продовжує він. – Але з іншого боку, не знаю хто як, а я на війні взагалі не можу довіряти нікому на 100%. Бо були преценденти, коли "екс-побратими" вбивали своїх. Ну і взагалі - алкоголь, наркотики, постійні нервові наванатаження… Ніколи не знаєш, в кого з'їде дах. Тобто, для війни "довіра" - термін не зовсім правильний. Певною мірою ти маєш довіряти людям, але завжди повинен думати і про найгірший варіант. І йдучи на війну, ти розумієш, що тебе можуть убити і всього не продумаєш. Тому апріорі погожуєшся на ризики".

Тим більше, коли про ці ризики знаєш – адже про минуле Листопада (нібито на відміну від командування) чули, мабуть, всі бійці, з якими йому доводилося перетинатися на лінії вогню.

Молодший сержант Мирослав Олійник також воював з ним пліч-о-пліч. Зауважує: попри офіційну версію щодо щирого каяття, яку Євген Листопад озвучує у спілкуванні з журналістами, для бійців на фронті він мав іншу легенду. Новим побратимам розповідав, що насправді у "ДНР" працював на Україну.

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 12

Мирослав Олійник, позивний Скальд. Колишній боєць 54 ОМБр, нині воює у лавах 46 ОБСпП

"Спочатку я був налаштований щодо нього різко негативно, - згадує Мирослав. – Потім поспілкувався з ним. Він розповів мені, що на тому боці працював на українські спецслужби. Але його слова постійно плуталися та не сходилися…"

"Як би там не було, мені здається, що у наш підрозділ він також був засланий спецслужбами, - додає хлопець власну конспіративну теорію. – По-перше - тому що це був підрозділ, сформований здебільшого з правосєків. По-друге – тому, що кураторам з СБУ просто не було куди його подіти. Тому йому довірили нескладну роботу – влитися до нас та просто спостерігати. В нього дуже хороший образ доброго дурника, який постійно сідає всім на вуха та витягає людей на розмови…"

Що ж до колишніх бойовиків терористичних угруповань загалом - Скальд, який перебуває на фронті з 2014 року і донині, переконаний, що таким людям потрібно давати шанс, бо "в оману можна ввести будь-яку людину". Але підкреслює: "Якщо на людині немає крові та вона щиро розкаялася. Це особисто моя думка".

… Сам Євген Листопад каже: тих, кому він не подобається, запрошує до себе на передову "поповзати". Зараз він знову перебуває на позиціях на Світлодарській дузі. Чи знає він інших таких, як він – тих, хто перейшов з того боку на цей? "Чесно – не знаю", - відповідає.

Втім, абсолютно очевидно, що цей випадок – не єдиний. Що, власне, підтверджує і Служба безпеки України.

"ДЛЯ ГАЛОЧКИ ЗАРАДИ ПАЛИЧКИ"

Як повідомили "Цензор.НЕТ" у СБУ, діючими законами та нормативно-правовими актами "не передбачено обов’язкової перевірки Службою Безпеки України громадян України у зв’язку з їх прийманням на військову службу до Збройних Сил України".

Разом з тим, за умов, коли підозри та підстави для такої перевірки все ж таки виникають – вона проводиться.

Так, у СБУ розповідають, що минулого року серед вже дійсних військовослужбовців виявили щонайменше двох колишніх бойовиків терористичних угруповань.

Перший з них брав участь у діяльності батальйону "Оплот". Потім переїхав на підконтрольну Україні територію та успішно вступив на військову службу за контрактом до ЗСУ. Зараз по його справі проводиться досудове розслідування, йому повідомлено про підозру за ст. 258-3.

Другий виявлений у 2017 році військовослужбовець з "темним минулим" брав участь у формуванні так званої Донецької Народної Республіки, був членом виборчої комісії на "референдумі" і навіть депутатом "народної ради" терористів. Щодо нього зараз також ведеться розслідування. Щоправда, підозрюють його у діях, передбачених вже ч. 2 ст. 110. Це посягання на територіальну цілісність і недоторканість України. Друга частина цієї статті передбачає злочини, "вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі". Втім, відверто кажучи, суворого покарання стаття не гарантує – бо передбачає лише "обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк".

Біографію Євгена Листопада у спецслужбі також підтверджують. Зазначають: "вказана особа дійсно у 2014-2015 роках брала участь у діяльності незаконного збройного формування батальйону "Спарта" т.зв. ДНР", потім була звільнена від кримінальної відповідальності на підставі ч.2 ст. 258-3, а зараз є військовослужбовцем ЗСУ. Від оцінки сукупності цих фактів у СБУ утримуються. Також не надають у відповідь на запит і інформацію щодо загальної кількості подібних випадків – стосовно хоча б звільнених від кримінальної відповідальності осіб – зазначаючи, що така інфомація "може бути" у Міністерства оборони.

З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 13
З ДНР до ЗСУ: що колишні бійці Спарти й Оплоту та навіть депутати самопроголошених республік роблять у лавах української армії 14

… Якому, втім, як ми вже з’ясували, для прийняття людини на службу цілком достатньо довідки про несудимість.

Чому такі "дрібниці" не перевіряються грунтовно на армійському рівні та з яких причин серед вже прийнятих на контракт можна знайти не тільки "амністованих" рядових бойовиків, а й деенерівських депутатів, справи яких тільки-но починають свій шлях у суді? "Це розвал і формалізм в роботі військової контррозвідки, що працює "для галочки заради палички", - переконаний колишній радник голови СБУ Юрій Михальчишин. Щодо можливої відповідальності командира тієї чи іншої військової частини (адже саме командири частин здійснюють загальне керівництво добором кандидатів для проходження служби) або хоча б бригадної розвідки у випадку, якщо боєць з такою біографією вчинить злочин проти інших бійців ЗСУ, Михальчишин має певні сумніви. "Бригадні контррозвідники "виграють" батальйонних і відпишуться", - моделює ситуацію він.

За просте ж прийняття до лав ЗСУ екс-терористів – навіть тих, чия непричетність до тяжких злочинів ще не доведена навіть суто формально, тобто так, як це зазвичай відбувається за поточних реалій – здається, відповідальності не передбачено. Адже займається СБУ нині тільки ними самими, абсолютно ігноруючи тих, хто дозволив таким людям отримати доступ до зброї, інформації про бойові підрозділи та й опинитися поруч із тими, кого вони, можливо, і досі вважають мішенями.

Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики