Цензор.НЕТ

07.06.18 09:14

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля?

Автор: О.Решетилова

Єдиною умовою припинення свого голодування Олег Сенцов назвав звільнення всіх українських політичних в’язнів, що перебувають на території Російської Федерації. За нашою інформацією, на сьогодні на території Росії та в непідконтрольному Україні Криму російською владою незаконно утримується 71 громадянин України.

Це ті громадяни України, стосовно яких в українських правозахисних організацій, які займаються цією темою, є спільне розуміння щодо політичного мотиву їх переслідування.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 01

Нічого нереалістичного у вимогах Олега немає. Насправді предмет для перемовин з Кремлем є - це взаємне звільнення так званих в’язнів Кремля та громадян Росії, що затримані або вже засуджені згідно з українським законодавством в Україні здебільшого у зв’язку з міжнародним збройним конфліктом. Хоча ті, кого ми називаємо в’язні Кремля, переслідуються різними слідчими органами, за різними обвинуваченнями, в рамках різних кримінальних справ. Але всі вони об’єднані тим, що де-факто затримані в рамках війни, яку Росія веде проти України. Хай навіть і поза межами безпосередньої лінії зіткнення і за межами Криму. Зрештою, так само, як і громадяни Росії. Далеко не всі з них були затримані саме в межах зони бойових дій.

Протягом року Медійна ініціатива за права людини намагалася зібрати відомості щодо цих російських громадян. Це виявилося завданням не з простих: добитися списку позбавлених волі росіян, що потенційно можуть підпадати під такий обмін, від прокуратури і СБУ неможливо, у відповідь на запити приходять відписки із незрозумілими цифрами, які чомусь не сходяться.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 02
Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 03

Проте, за допомогою моніторингу судових засідань нам вдалося встановити і частково вивчити матеріали справ понад 20 громадян Росії, яких Україна потенційно може пропонувати для взаємного звільнення. Більша частина цих людей навіть була звільнена з-під варти для "великого обміну" наприкінці грудня минулого року. Проте в останній момент вони були викреслені із загального списку. Їх повернули до слідчих ізоляторів та місць позбавлення волі. Як потім нам повідомили джерела в СБУ, ці люди підлягають під обмін в рамках "особливого формату".

Пізніше з подачі Ірини Геращенко, представниці України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи, почала звучати цифра 23. Саме стільки громадян Росії висловила готовність передати РФ українська сторона в обмін на українських політв‘язнів на ТКГ в Мінську 4 квітня. "Тепер ми очікуємо реакції і відповіді російської сторони на ці ініціативи", - написала Геращенко на своїй сторінці у Facebook.

Проте відповідь росіян була очікувана, зважаючи хоча б на те, що російські дипломати не проявляють особливого інтересу до долі тих, хто обвинувачується українською стороною у шпигунстві та участі в бойових діях на боці проросійських сил, та ніколи не стають на їхній захист публічно. Як написала сама Ірина Геращенко, після чергової зустрічі в Мінську 30 травня, "позиція росіян феєрична: Росія - не учасник конфлікту, тому в Мінську не може обговорюватися тема визволення українців у російських в'язницях і росіян в українських".

Зрозуміло, що відповіді щодо звільнення в’язнів Кремля потрібно шукати не в Мінську, а в Москві. І ось буквально днями почали надходити перші неофіційні сигнали від Кремля з вуст його придворних політологів і політиків.

1 червня в ефірі російської редакції "Радіо Свобода" довірена особа Володимира Путіна Сергій Марков і перший заступник голови комітету держдуми у справах СНД Костянтин Затулін, які, як відомо, виступають рупорами і трансляторами настроїв Кремля, кардинально змінили риторику, згадавши навіть, що Сенцов, хоч і обвинувачений Росією в тероризмі, насправді нікого не вбивав.

"Вообще говоря, идея обмена правильная, все-таки она дает возможность людям с разной стороны оказаться среди своих, одновременно в общем и целом увеличивать пространство свободы в мире, все-таки больше людей оказывается на свободе. Поэтому сама идея правильная", - сказав Сергій Марков.

Так хто ж з росіян, затриманих або засуджених в Україні, чекає на свій шанс "опинитися серед своїх"? І хто з них може бути звільненій, завдяки жертві, яку приносить Олег Сенцов заради пожвавлення процесу обміну?

Медійна ініціатива за права людини підготувала інфографіку з короткими довідками про тих громадян РФ, що затримані або засуджені в Україні в контексті міжнародного збройного конфлікту.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 04


Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 05
Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 06
Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 07

А також ми спробували коротко розповісти вам кілька історій тих росіян, які потенційно можуть увійти у списки на обмін під час перемовин з російською стороною.

Ігор Кімаковський

15 лютого 2018 року, Покровськ Донецької області.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 08

Ігор Кімаковський. Фото: Ольга Решетилова

Протягом двох років судові засідання у справі Ігоря Кімаковського, затриманого українськими прикордонниками в селі Березовому Мар’їнського району Донецької області ще в липні 2015-го, ніяк не могли розпочатися. Нарешті 15 лютого 2018 року нам пощастило потрапити на перше засідання по суті.

"Суд робить усе можливе, щоб прискорити розгляд, але є обставини, які від нас не залежать", - коментувала МІПЛ головуюча суддя колегії Клікунова ще 4 січня, після того, як слухання вчергове не відбулися. Справа в тому, що протягом усього цього часу до суду не з’являвся адвокат Ігоря Кімаковського Валентин Рибін. Аж поки у грудні 2017 року підсудний сам вирішив відмовитися від послуг Рибіна. "Я хочу, чтобы ситуация сдвинулась с мертвой точки", - пояснив він, всім своїм виглядом демонструючи, що як ніхто зацікавлений у судовому процесі.

Ігор Кімаковський - в минулому викладач Санкт-Петербурзького аграрного університету, в якому очолював Центр інформаційних технологій. Щоправда, відразу після затримання "професор" зник зі списків ректорату на сайті університету.

Як він сам стверджує, поїхав на Донбас із суто гуманітарною місією, як волонтер, допомагати цивільному населенню. У Дебальцевому Кімаковський влаштовується "радником" самопроголошеного мера Олександра Афендіктова. Обвинувачення ж наполягає на тому, що Кімаковський в якості агента російських спецслужб збирав інформацію про соціально-економічний стан на окупованих територіях, а також про розкрадання гуманітарної допомоги, завезеної туди з Росії.

Свідки обвинувачення, двоє українських прикордонників, що затримували Кімаковського, розповідають: виїхавши на їхній блокпост в Березовому, де за збігом обставин не було української символіки, "волонтер" не зорієнтувався і пред’явив їм посвідчення "снайпера ДНР". Щоправда, за словами свідків, довідка була видана на ім’я Артема Сєргєєва, але вклеєне фото належало саме водію зупиненої автівки з російськими номерами. Встановити особу затриманого вдалося вже під час обшуку авто, де був знайдений паспорт громадянина РФ Кімаковського Ігоря Володимировича з тим самим фото, що і в посвідці снайпера. При собі Кімаковський мав пістолет Макарова.

Разом із Кімаковським, який прямував із Дебальцевого до Новоазовська і якого підвів навігатор, в машині їхала молода жінка з трирічною дитиною. Вона - третій свідок обвинувачення у справі. Щоправда, в суді заслуховуємо лише аудіозапис її свідчень відразу після затримання. Приїжджати зараз на підконтрольну Україні територію жінка відмовляється. Із запису випливає, що Кімаковський їхав у відрядження в Новоазовський район та запропонував їй із дитиною кілька днів відпочити біля моря.

Саме після демонстрації цього запису в суді обвинуваченому стало зле, і він попросив перервати засідання. Щоправда, вже після того, як судді залишили залу, охоче погодився з нами поспілкуватися.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 09

Кімаковський з адвокатом. Судове засідання 13 лютого 2018 року. Фото: Ольга Решетилова

Перебуваючи в СІЗО, Кімаковський двічі оголошував голодування. Першого разу це був протест проти етапування його з СІЗО Маріуполя до Бахмута, вдруге - "для привернення уваги міжнародних організацій до процесу обміну". Проте це зовсім не набуло розголосу ані в російських, ані в українських чи західних медіа.

Кімаковський довго розповідає про те, що "посвідка снайпера" була липова, що абсолютно не сподівається на об’єктивність українського правосуддя, особливо після того, як зірвався його обмін в грудні 2017-го. І про те, що не має претензій до російських консулів, які жодного разу не відвідували його в СІЗО. "Если бы я был официальным лицом Российской Федерации, состоял бы на службе каких-то силовых структур, то государство было бы обязано обратить на меня внимание и я бы этого требовал. А так, это была моя добрая воля, я сюда ехал как гражданское лицо, соответственно, у меня никаких претензий нет".

Уже коли його виводитиме конвой із зали засідань, Кімаковський через плече кине: "Вы знаете, мне уже нечего терять. В 2016 году мой отец из-за всех этих событий вокруг меня покончил жизнь самоубийством. Так и запишите. Мой отец, в Одесской области".

Коли цей матеріал уже готувався до друку, Красноармійський суд уже втретє змінив запобіжний захід Ігорю Кімаковському. Наразі він звільнений з-під варти і, очевидно, знову чекає на обмін.

Валерій Гратов

11 травня 2018 року, Павлоград Дніпропетровської області.

Помічник судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, на хвилинку відірвавшись від паперів, буденним тоном повідомляє, що засідання у справі Валерія Гратова сьогодні не буде.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 10

Фото: Ольга Решетилова

Чоловік у білому піджаку і справді тупцює у вузькому коридорі суду. Це - Андрій Каркіщенко, одеський адвокат Валерія Гратова, того самого громадянина РФ, "полковника російських спецслужб" і "друга Мотороли і Гіві", який у липні 2017 року намагався проїхати через територію України до невизнаної "придністровської республіки" по підробному паспорту громадянина України на ім’я Валерія Войтенка 1954 року народження.

Хакерська спільнота "Український кіберальянс" тоді ж опублікувала фото зі зламаної поштової скриньки Валерія Гратова на позивний Санич, де він, весь у сумнівних орденах, позує разом із бойовиками Гіві, Моторолою, Мозговим та Захарченком.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 11

Фото "Українського кіберальянсу" з сайту "Петро і Мазепа"

Як стверджують активісти "Українського кіберальянсу", з 1989 року Гратов займався охороною президента "придністровської республіки". У Придністров’ї проживає і його сім’я. У грудні 2014 року Санич уже намагався повернутися додому через Молдову, проте був затриманий в аеропорту співробітниками SIB і обвинувачений у найманстві. Тоді нібито за Гратова заступилося посольство РФ у Молдові, його депортували до Москви, звідки він знову вирушив на Донбас.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 12

Фото "Українського кіберальянсу" з сайту "Петро і Мазепа"

Друга спроба потрапити до Придністров’я стала для нього ще більш невдалою. Наразі Валерій Гратов перебуває у СІЗО Дніпропетровська, звідки і братиме участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції, згідно з відповідною ухвалою суду.

Обвинувальний акт відносно Гратова був переданий до суду 12 січня, а 30 січня суд повернув його прокурору для усунення недоліків. 11 травня нарешті мало відбутися зачитування обвинувального акту, проте судове засідання з незрозумілих причин було перенесене. Гратова обвинувачують у створенні терористичної організації (ст. 258-3 ККУ) та підробці документів (ст. 358 ККУ).

Кіркіщенко впевнений, що в обвинувачення недостатньо доказів, щоб довести причетність Гратова до бойових дій в "ДНР". Каже, що фото з відомими бойовиками нічого не значать і що Гратов, навпаки, критикував Моторолу і Гіві, писав, що вони втекли з Донецька і покинули своїх бійців.

Проте не на користь захисту свідчить ось цей документ зі зламаної пошти Гратова, де йдеться про те, що він таки брав участь у бойових діях.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 13

Фото "Українського кіберальянсу" з сайту "Петро і Мазепа"

Наскільки відомо, у сторони обвинувачення є ще 4 свідки. За словами адвоката, один із цих свідків - особа, засуджена за розбій, інший - учасник програми СБУ "На тебе чекають вдома". Також нібито серед свідків є батько, який бачив, як Гратов брав участь у нагородженні дітей за участь у якомусь конкурсі на території "ДНР".

До початку слухань по суті - це все, що відомо про матеріали "полковника" Валерія Гратова. Хоча, як стверджують хакери, ніякий він не полковник, а максимум сержант, який дуже хотів бути генералом.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 14

Фото "Українського кіберальянсу" з сайту "Петро і Мазепа"

Лариса Чубарова

22 травня 2018 року, Харків

Олександр Шадрін, харківський адвокат, захисник громадянки РФ Лариси Чубарової отримав відповідь від Європейського суду з прав людини на своє звернення від 21 травня 2018 року. Згідно з Правилом 39 Регламенту Суду, Шадрін просив забезпечити свою підзахисну невідкладним лікуванням через критичний стан її здоров’я.

ЄСПЛ повідомляв адвоката, що звернувся до українського уряду з тим, щоб той надав Суду оновлену розгорнуту інформацію про стан здоров’я Чубарової. З відповіді, наданої урядом ЄСПЛ, відомо, що засуджена справді має серйозні проблеми з серцем і проходить обстеження в кардіологічному центрі.

Лариса Чубарова, позивний Тереза - громадянка Росії, 25 років мешкала в Харкові і мала посвідку на проживання в Україні. Затримана СБУ 6 квітня 2015 року у тому ж Харкові, куди, за версією слідства, "прибула для збору розвідданих". Обвинувачена у посяганні на територіальну цілісність (ст. 110 ККУ), участі у незаконних збройних формуваннях (ст. 260 ККУ) та незаконному поводженні зі зброєю (ст. 263).

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 15

Чубарова була активною учасницею харківського "Антимайдану", а потім поїхала в окупований тоді Слов’янськ. Суд, зокрема, встановив, що Чубарова увійшла в незаконне збройне формування під головуванням Ігоря Безлера, проводила допити військовополонених та цивільних осіб, що знаходилися в полоні бойовиків. Крім того, як стверджувала на суді сторона обвинувачення, вона була співробітницею "МГБ ДНР", де підпорядковувалась керівнику 1 управління Олександру Камініну, брала участь у бойових діях разом із бойовиками угрупування "Восток". Тереза також координувала діяльність диверсійних груп на Харківщині.

На судовому процесі у справі обвинувачення представило шокуючі свідчення азовця Максима Яроша, якому вдалося звільнитися з полону бойовиків. Максим стверджував, що бачив, як Тереза власноруч убила двох полонених українських військовослужбовців.

29 червня минулого року Київський районний суд Харкова засудив Ларису Чубарову до 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Кого із затриманих або засуджених росіян Україна могла б віддати за в’язнів Кремля? 16

Очевидно, якщо говорити в контексті звільнення українських політв’язнів, Чубарова, зважаючи на стан здоров’я, мала б однією з перших підпадати під обмін. Проте в Олександра Шадріна є великі сумніви щодо такої можливості, оскільки російська влада "не поспішає підтверджувати громадянство Терези. Відомо, що до російських компетентних органів зверталися за таким підтвердженням і родичі Чубарової, проте позитивного результату не добилися. "Складається враження, що росіянам байдужа Чубарова", - констатує адвокат.

Цікаво, що за інформацією наших джерел, яка збігається з версією захисника, у квітні 2015 року Чубарову затримували спеціально для обміну на утримувану тоді в російській тюрмі Надію Савченко. Нібито спеціально для "розкрутки" Чубарової була організована спеціальна інформаційна кампанія. І саме тоді із засобів масової інформації країна дізналася про жахливу вбивцю і ката Терезу.

Проте у червні 2015 року були затримані російські військовослужбовці Євгеній Єрофєєв і Олександр Александров, до яких російська сторона проявила значно більше інтересу, ніж до громадянки Чубарової за весь час судового процесу над нею.

***

"Мы все рассчитываем на обмен. Но я на это уже не надеюсь, я сужусь", - сказав після судового засідання російський "волонтер" зі снайперським посвідченням Ігор Кімаковський.

"Обмін - у цій справі найкращий вихід, - вважає захисник Лариси Чубарової Олександр Шадрін. - Бо у самій справі майже нічого немає, крім суперечливих показів Максима Яроша".

"Им всем говорят, что они первые на обмен - и Гратову, и Мефёдову (фігурант "справи 2 травня". - О. Р. ). Время идет, а не меняют никого - ни первых, ни десятых", - з великою долею скепсису відповідає адвокат Андрій Кіркіщенко на запитання про ймовірність обміну Валерія Гратова.

За гіркою іронією долі, саме українець Олег Сенцов, безпідставно засуджений російським судом за тероризм, дав сьогодні надію на звільнення понад двадцятьом громадянам Росії, що так чи інакше брали участь у збройному конфлікті на території України. Питання лише в тому, чи потрібні ці віддані ідеям "русского міра" люди Кремлю?

Ольга Решетилова, Медійна ініціатива за права людини

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики