Цензор.НЕТ

25.06.18 10:51

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів

Автор: Валерія Бурлакова

"Цензор" поцікавився тим, як війна вплинула на декларації очільників військових комісаріатів у великих містах України. За однакової для всіх заробітної плати з-поміж інших суттєво виділилися київські комісари: всі вони здобули нові земельні ділянки, троє за час війни стали власниками будинків, двоє – власниками нових квартир. Утім, ще більше вразили одесити… і один з дніпровських військових комісарів, якому вдалося купити квартиру в місті за 5 гривень.

КИЇВ

Районних військових комісарів загалом: 10

Згідно з деклараціями, взагалі не мають житлової площі, навіть службової: 5

Квартир (у власності комісарів та їхніх найближчих родичів): 7

Будинків: 3

Земельних ділянок: 19

Інша задекларована нерухомість: 1 (площа у гуртожитку)

З цього здобуто у 2014-2018 роках: квартир – 2 з 7, будинків – 3 з 3, ділянок – 13 з 19

Комісар Голосіївського району столиці Віталій Хом’як до 2014 року мав у власності квартиру у Волинській області та земельну ділянку у тій таки Волинській області. За останні роки, а саме у вересні 2017 року, Віталій Хом’як також став власником двох ділянок у Васильківському районі Київської області, у селі Рославичі. Крім того, в останніх деклараціях Хом’яка фігурує об’єкт незавершенного будівництва, дата набуття прав власності на який не вказується, як і його вартість. Це квартира площею 91,6 кв.м на Софіївській Борщагівці.

Комісаріатом Дарницького району столиці керує 42-річний полковник Віталій Чекаленко. До війни його родина мешкала у службовому гуртожитку у Києві. За час бойових дій до службового житла додалася квартира у Києві площею 51,5 кв.м (з квітня 2015 року, власник – дружина полковника), земельна ділянка площею 1000 кв.м. у селі Проців Бориспільського району Київської області (з жовтня 2014 року, також у власності дружини) та житловий будинок площею 225,2 кв.м у тому ж селі (з січня 2017 року, у власності дружини). Цікаво, що прибутки дружини комісара Тетяни Чекаленко більш ніж скромні. Так, за весь минулий рік жінка заробила 50 400 грн, тобто працювала за 4200 гривень на місяць. Її місце роботи - ТОВ "Нью Лайф Ван". Згідно з інформацією з сайту, на якому ця компанія розміщує вакансії, займається товариство обслуговуванням рекламних носіїв. Сам Чекаленко за 2017 рік отримав 156 901 грн. (тобто, заробляв близько 13 тис. грн. на місяць, що для військового комісара стандартно). Також, на відміну від більшості декларантів, родина Чекаленків не забула вказати про відкладені "на чорний день" кошти. Тетяна Чекаленко зберігає їх у готівці – це 460 000 грн. Її чоловік має 9666 та 736 грн на карткових рахунках.

Олег Васильович Орел до війни мав квартиру у Києві площею 41 кв.м. (з 2011 року) та земельну ділянку площею 1200 кв. м у селі Гоголів Броварського району Київської області (з 2013 року). Влітку 2015 року в нього з’явився ще один клаптик землі – 750 кв.м у Бориспільському районі області. Саме на цій ділянці Олег Орел зараз будує житловий будинок, площу якого у декларації чомусь вирішив не вказувати. Також Олег Орел задекларував $5000 готівкових коштів та три авто.

Комісар Святошинського району Вадим Ліхтін згідно з декаларацією не має ані житла, ані земельної ділянки, ані хоч якихось заощаджень. Щоправда, у поданій у 2018 році декларації зазначено: минулого року він продав якесь нерухоме майно за 233 тис. грн і якесь рухоме майно – за 433 тис.грн. Судячи з попередніх декларацій, комісар попрощався із отриманою у власність наприкінці 2016 року земельною ділянкою у Сухолуччі Вишгородського району Київської області площею 1100 кв.м та з придбаним у 2016 році автомобілем Toyota FJ Cruiser, замість якого придбав Volvo CX70 2012 року випуску.

Вадим Борисович Слєпко, комісар Оболонського району столиці з 2012 року мав земельну ділянку площею 1242 кв.м у Бориспільському районі Київської області. Згодом, у вересні 2014 року, комісар став власником ділянки площею 1000 кв.м. у Броварському районі Київської області. А у 2017-му отримав ще дві ділянки на Київщині, по 783 кв.м кожна – у селі Рославичі Васильківського району.

Комісар Подільського району Олексій Вікторович Привала з 2011 року має у власності земельну ділянку площею 1200 кв.м. у Броварському районі Київської області. Також декларує набуту у 2009 році квартиру площею 54,18 кв.м, половина якої належить його дружині, а половина – донці. Нової нерухомості родина не задекларувала. Зате пан Олексій згадав про майже три своїх річних зарплати у вигляді заощаджень: 300 тис. грн та 3500 доларів, усе готівковими коштами.

Полковник Сергій Асанов керує Солом’янським РВК. У власності родини: квартира дружини у Києві площею 32,3 кв.м (з 1996 року), квартира полковника у Києві площею 76,80 кв.м. (з 2004 року), земельна ділянка площею 1200 кв.м. у Броварському районі області (з 2011 року, власність полковника), земельна ділянка площею 834 кв.м у селі Гореничі Києво-Святошинського району області (з 2013 року, власність полковника). З початку війни родина додала до переліку своєї нерухомості ще одну земельну ділянку площею 1200 кв.м, яка перебуває у власності Наталії Асанової з вересня 2015 року (розташування ділянки не вказується, просто "Україна", однак згідно з декларацією за 2016 рік – схоже, йдеться про Гостомель) та земельну ділянку площею 894 кв.м. у селі Нижня Дубечня, що у Вишгородському районі Київської області, прав на яку Сергій Асанов набув у листопаді 2017 року. На ділянці у Гостомелі комісар зараз будує житловий будинок площею 291 кв.м

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 01

ВІД ХАРКОВА ДО ЛЬВОВА

Як не дивно, зовсім нічим – принаймні, з оприлюдненого у деклараціях – не здивували харківські воєнкоми. Мабуть, найуспішнішим з них виявився очільник Індустріального районного військового комісаріату міста Олександр Житко, власник квартири площею 212 кв.м. Втім, придбав він її ще до війни, у 2012 році. За останні ж роки отримав тільки земельну ділянку під Харковом площею 1200 кв.м. Ще один харків’янин, Олександр Кисіль з Московського РВК міста, до війни мав будинок у Харкові площею 63,7 кв.м, а у 2015 році купив ще квартиру для свого сина-студента. Хоч і невелику – площею 29,9 кв.м.

У Полтаві трохи відзначився очільник міського комісаріату Олександр Турченко.З довоєнних часів у його власності була квартира площею 108,2 кв.м у Маріуполі та ділянка площею 10000 кв.м на Донеччині. У 2017 році Турченко також став власником двох ділянок на Полтавщині: 1000 кв.м у Сем’янівці та 19482 кв.м у Калениках. Втім, цікаво те, що серед іншого Турченко задекларував придбаний у 2013 році Nissan X-Trail 2013 року випуску та вказав вартість авто: 200 тис. грн. На Auto Ria ж ціни на аналогічне авто стартують від 410 тис., які з нинішньою зарплатою комісара довелося б збирати понад 2,5 роки.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 02

 

Також родина отримувала соціальну допомогу як внутрішньо переміщені особи.

UPD. Олександр Турченко з Полтави - наразі єдиний військовий комісар, який виявив бажання відкрито пояснити походження свого майна, а не відбутися загальними фразами, як це зробили представники київських районних військоматів.

Квартиру площею 108,2 кв.м. у Маріуполі Олександр Турченко не купував, а отримав від Міністерства оборони ще у 2007 році, після народження четвертої дитини. Приватизована квартира була пізніше.

"Тоді я був військовим комісаром у місті Волноваха. Житло мені дали за 60 км від місця служби, у Маріуполі, - розповів Турченко "Цензору". – Вже під час бойових дій мене перевели на службу у Полтаву, тому що моїй родині погрожували. У Полтаві ми хотіли отримати гроші на піднайом житла, але мені відмовили. Сказали: "Ви вже отримали квартиру від МО". Мовляв, живіть у Маріуполі, а на службу їздіть до Полтави… Продати ту квартиру я намагаюсь, але поки не виходить – у Маріуполі нічого не продається. У Полтаві ми квартиру знімаємо".

Всі три земельні ділянки Турченко також не купував, а отримав від держави. Землею під сільське господарство на Донеччині вже не користується. Ділянки на Полтавщині отримав після переїзду завдяки місцевій спілці ветеранів АТО.

Крім того, Олександр Турченко вже не отримує згадану у своїй останній поданій декларації матеріальну допомогу як внутрішньо переміщена особа. "Рік держава платила, але потім мені сказали, що Волноваха – це не окупована територія, та зняли ці виплати", - прокоментував він.

Згадану у декларації автівку, Nissan X-Trail, комісар, з його слів, купував у кредит.

Відзначився з оцінкою вартості і Сергій Осіпчук з міста Рівне. Комісар до війни мав квартиру та гараж у Первомайську на Миколаївщині. 31 грудня 2017 року він також став власником квартири у Рівному площею 35 кв.м. Однак вартість, яку комісар зазначив у декларації – 48 тис. грн – дійсності точно не відповідає. Як свідчать оголошення ріелторів, за такі гроші у місті неможливо придбати навіть кімнату у гуртожитку – ціни на них у Рівному стартують від 125-130 тис.грн.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 03

Нічого особливо цікавого не знайшлося у Чернігові, Житомирі, Черкасах, Ужгороді, Хмельницькому, Запоріжжі, Вінниці, Чернівцях, Миколаєві, Кропивницькому та Сумах. Крім, можливо, того, що Андрій Хлопонін, який очолює Сумський ОМВК, згідно з декларацією не має взагалі ніякого майна, як і його дружина.

Родина військового комісара Івано-Франківського ОМВК заінтригувала тим, що маючи заробітну плату комісара, прибутки у вигляді процентів від вкладів комісара та його дружини, 12 000 євро задекларованих готівкових коштів, 7500 євро позначених як "кошти, позичені іншим особам") та ще майже 370 тис. грн на банківських рахунках, всі дорослі члени цієї родини не втрачають можливості отримати і "благодійну допомогу" з держбюджету.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 04

Тернополянин Микола Бойко продемонстрував, що останніми роками активно обзаводиться землею. Так, у 2015 році він став власником трьох земельних ділянок (площею 2014 кв.м, 1430 кв.м та 2500 кв.м) у селі Матусів на Черкащині на житлового будинку площею 64,6 кв.м у тому ж селі. У 2016 році до цього додалася земельна ділянка площею 600 кв.м у місті Тернопіль. У 2017-му – ще 24159 кв.м землі у селі Матусів, і ще 600 кв.м землі у самому Тернополі.

За роки бойових дій на Сході України три нових ділянки (800 кв.м. у селі Щирець, 1000 кв.м. у селі Туринка та 2000 кв.м у селі Куровичи) додали до своєї власності і комісар зі Львова Андрій Дубовий з дружиною. Працює подружжя разом. До війни вони мали квартиру у Львові площею 76,6 кв.м.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 05

Інші львів’яни виявилися скромнішими і не отримали за останні роки навіть жодної земельної ділянки.

На відміну від них, вартий уваги Олександр Зіньковський, комісар Херсонського ОМВК . Він задекларував будинок у Херсоні площею 147 кв.м, який його родині ще у 2015 році у користування надала третя особа, і дві земельні ділянки, власником яких Зіньковський став у 2016 та 2017 роках відповідно: 779 кв.м. у Кропивницькому та 20 000 кв.м. у селищі Антонівка, яке фактично входить до складу міста Херсон. Також родина задекларувала два придбаних минулого року авто: Peugeot 107 військового комісара та Lexus NX 300 дружини, яка працює… діловодом у військовій частині.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 06

Ціни на аналогічні кросовери

Із зарплатнею у 8 тис. грн на місяць дружині комісара Світлані також вдалося відкласти 14 тис. доларів та 21 тис. євро готівкою.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 07

ОДЕСА

Районних військових комісарів: 4

Згідно з деклараціями, взагалі не мають житлової площі, навіть службової: 2

Квартир (у власності комісарів та їхніх найближчих родичів): 4

Земельних ділянок: 1

Інша задекларована нерухомість: службове житло – 1, гараж – 1, підвальне приміщення – 3, приміщення горища - 2

З цього здобуто у 2014-2018 роках: квартир – 3 з 4, ділянок – 1 з 1

Військового комісара Київського району міста В’ячеслава Кушнерова журналісти помітили ще у 2014 році. Вже тоді вони наголошували на тому, що воєнком вимагає гроші у призовників, а його родина має автопарк загальною вартістю близько 250 тисяч доларів.

Але згідно з декларацією, яку Кушнеров подав у 2018 році, він не має жодної нерухомості та жодних заощаджень – як і члени його родини. Єдине, що він не забув зазначити  – це автомобіль BMW X1 2014 року випуску. Ним володіє дружина воєнкома, яка за минулий рік згідно з декларацією чоловіка заробила 186 тис. грн. Вказана комісаром вартість автомобіля на момент придбання наприкінці минулого року – 57 тис. грн. Щоправда, на Auto Ria ціни на аналогічне авто 2014 року на сьогоднішній день вдесятеро більші – це у середньому 600-700 тис.грн.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 08

Зараз, як вказує комісар, його дружина Яна Кушнерова займається підприємницькою діяльністю. Однак до березня 2017 року (отже – і на момент придбання єдиного задекларованого авто) вона ще працювала у одній з військових частин Одеської області.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 09

В її останній декларації вартість того ж самого Х1 відрізнялася від вказаної чоловіком і становила взагалі 49 тис. грн. – хоча в обох випадках зазначалася одна і та сама вартість, а саме – вартість на момент набуття автомобіля у власність.

Наступний одеський РВК – Малиновський. Тут головує Євген Борисов . Згідно з декларацією, ані він, ані члени його родини, не мають житла – навіть службового або орендованого.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 10

Але водночас комісар Борисов декларує придбаний у 2014 році Mercedes-Benz GKL 220 CDI 4 MATIC своєї дружини Олександри, а також її минулорічний прибуток від зайняття підприємницькою діяльністю у розмірі 4,87 млн грн. та 1,5 млн грн. коштів, позичених дружиною третій особі.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 11

Приморським РВК Одеси керує Олег Лобан. Згідно з його декларацією, з "довоєнного" майна у Лобана є гараж в Одесі площею 72,8 кв.м. Ним комісар володіє з 2005 року. Інша нерухомість з’явилася пізніше. Це набута у власність у 2015 році земельна ділянка в місті Одеса площею 66,13 кв.м, придбана у 2016 році квартира в Одесі площею 42,5 кв.м. (вказана ціна абсурдна для Одеси – 250 тис.грн.) та ще квартира площею 67,7 кв.м в Одесі, у якій Лобан з 2017 року володіє лише 1,4% права власності. Але цікаво, що ще у передостанній своїй декларації Лобан не забував також і про власність своєї дружини. Тому додатково до вже згаданого там фігурували квартира у Одесі площею 177 кв.м. (у власності дружини з 2000 року) і квартира у Сімферополі площею 55,7 кв.м. (у власності дружини з квітня 2014 року, тобто придбана вже після анексії Криму).

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 12

А також - підвальне приміщення у Одесі площею 103,2 кв.м. (у власності дружини з 2012 року), приміщення горища у Одесі площею 270,6 кв.м. (у власності дружини з 2009 року), ще одне приміщення горища площею 49,4 кв.м. (у власності дружини з 2005 року), підвальне приміщення площею 54 кв.м. (власність дружини з 2011-го) і ще одне підвальне приміщення площею 81,8 кв.м. (власність дружини з 2011-го).

ДНІПРО

Районних військових комісарів: 6

Згідно з деклараціями, взагалі не мають житлової площі, навіть службової: 3

Квартир (у власності комісарів та їхніх найближчих родичів): 5

Земельних ділянок: 1

Інша задекларована нерухомість: гараж – 1

З цього здобуто у 2014-2018 роках: квартир – 3, ділянок – 1

Очільник Амур-Нижньодніпровського районного військового комісаріату Олександр Горобцов з родиною до війни мали квартиру у Дніпрі площею 58 кв.м. У 2017 році до списку нерухомості додалася ділянка у селі Слобожанське Дніпровського району області площею 548 кв.м – ділянкою володіє дружина воєнкома.

Комісар Соборного РВК Віталій Фаріна згідно з попередньою декларацією він не мав жодної нерухомості. Але згодом Віталій Сільвестрович, який або не має родини, або вирішив не вказувати її родичів та їхнє майно у декларації, раптово став власником трьох квартир. Першу з них, квартиру у Дніпрі площею 30 кв.м, йому пощастило придбати лише за 5 гривень.

Будинок на 300 кв. м під Києвом, автопарк за $250 тис. та придбана після анексії Криму квартира у Сімферополі: як роки війни змінили матеріальне становище воєнкомів 13

Дві інші, які в поданій 2018 року декларації фігурують вперше – це ще недобудоване житло площею 69 кв.м. та таке ж площею 70 кв.м. Трохи полегшити придбання нерухомості, яка могла коштувати дорожче 5 грн, мали додаткові прибутки воєнкома. Минулого року він отримав 750 тис. грн. як "подарунок у грошовій формі" від, імовірно, своєї родички – Ганни Іванівни Фаріни. І стільки ж, 750 тис. грн, позичив у дніпровського бізнесмена Ігоря Межебовського.

P.S. У другій частині матеріалу ми розглянемо декларації військових комісарів у областях.

 Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики