Цензор.НЕТ

16.07.18 15:38

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року

Автор: Д.Путята

Ескалація конфлікту на Донбасі мала наростальний характер від самого свого початку. Якщо в квітні-травні українська військова машина стикнулася з погано озброєними й організованими угрупованнями сепаратистів, то червень розставив усе на свої місця і дав зрозуміти, що Росія не обмежиться лише дестабілізацією ситуації всередині країни мітингами і спробами захопити адміністративні будівлі, відділи СБУ та МВС.

 6 червня 2014 року можна вважати першим офіційним днем, коли Росія перекинула бронетехніку зі своєї території до України. Це були декілька бронетранспортерів (БТР-80), котрі належали так званій "Інтернаціональній бригаді" (складалася в більшості своїй з добре підготовлених громадян Росії). Але на цьому підтримка НЗФ зі сторони РФ не закінчувалася. Червень показав, що Росія йтиме до кінця і готова вести війну у гібридному вигляді. Адже незважаючи навіть на те, що в травні 2014 року під Слов’янськом було збито велику кількість українських гелікоптерів, точилися бої за Семенівку і БП навколо самого міста, обстрілювалися позиції ЗСУ і НГУ із мінометів, зброя, котрою вбивали українських військових, була здебільшого трофейною (боєприпаси регулярно поставлялися з РФ. Частина була із захоплених будівель СБУ та МВС): перші ПЗРК дісталися бойовикам з бронетехніки ЗСУ, котру сепаратисти змогли відібрати у 25 ОПДБр 16 квітня 2014 року. Тоді як трофей їм дісталася і одна САУ 2С9 "Нона".

12 червня на територію України, згідно з заявою РНБО, зайшли перші танки. Танки зробили зупинку в місті Луганськ на території захопленої в/ч НГУ, де розташувався батальйон "Зірка". Вдалося відшукати рідкісні світлини цих танків за той період. На них видно, що на бортах і ВЛД написано "ЛНР", але річ у тім, що ці танки поїхали в Донецьку область (тобто в "ДНР") до Горлівських сепаратистів (в подальшому зустрічатиметься в тексті "Горлівська бригада" (ГБ)). Для чого було робити такі "махінації" - поки що неясно і це є ще однією таємницею. Цілком можливо, що "ЛНР" було написано вже на базі самими луганськими сепаратистами. Якщо ж це було зроблено в РФ, то тут, на мою думку, можливі два варіанти: 1) танки були призначені для "ЛНР", але в останній момент щось помінялося; 2) це було зроблено навмисно аби ввести в оману. Тим не менше, танки поїхали в Донецьку область і дісталися "ГБ" (це при тому, що вся увага, як медійна так і з боку росіян з ЗСУ, була прикута до Слов’янська (в інтересах росіян було відвернути увагу українського командування на дане місто, і ми на цю наживку клюнули)).

Танки мали нумерацію від 1 до 3 і ці числа були написані синьою фарбою. В цілому за червень Росія перекинула 10 танків на Донбас. 3 дісталися "ГБ", 2 батальйону "Степ" (номери 9 і 10), котрий діяв у прикордонній смузі, 4 поїхало на Слов’янськ (5, 6, 7 та 8). Доля танка з номером "4" досі невідома. За однією з версій, його могли пошкодити в бою 12 червня біля Савур-Могили і евакуювати в РФ. За іншою версією його могли залишити в Луганську під час перегону бронетехніку через дану область до сусідньої. Третя версія може бути такою, що з танком щось сталося під час перетинання кордону і він просто не потрапив на фронт. На даний момент немає жодного підтвердження чи спростування даних трьох версій і вони мають право на життя. Зі слів українських військових, котрі пітверджують командири бойовиків, перше застосування противником танків відбулося в бою за Савур-Могилу 12 червня 2014 року, де танк зі слів українських командирів, зазнав пошкодження з нашого Мі-24.

Перше застосування танків під Слов’янськом зі сторони бойовиків відбулося 26 червня, коли вони знищили блокпост 95 ОАЕМБр та НГУ. 27 червня противник вкотре атакував оборонців бази зберігання техніки в місті Артемівськ, де втратив свій перший танк. Українським бійцям він дістався як трофей.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 01

Трофейний танк захоплений українськими бійцями в бою 27 червня 2014 року

Вдруге противник застосував танки, атакувавши український блокпост під Новоселівкою Першою, де розташувалися бійці 93 ОМБр. В атаці приймали участь танки "ГБ" (зокрема, танк з номером "1"). 5 липня бойовики "Слов’янської бригади" (в подальшому "СБ") пішли на прорив з практично оточених міст. На 5 БП, де оборону тримали бійці 25 ОПДБр та МВС, вийшло два танки. В ході бою один танк був знищений, ще один захоплений нашими бійцями. Під час заходу у Слов’янськ було виявлено ще один пошкоджений танк противника, котрий був покинутий у місті через проблеми з двигуном.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 02

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 03

Трофейний та знищені танки противника 5 липня на 5 БП

З перших поставлених 10 танків РФ за два тижні було втрачено 4. В цілому, завдяки аналізу з різних джерел, можна сказати, що в червні Росія перекинула на Донбас 9-10 танків, 5 БМП-2, 8-10 БТР-80. Що стосується артилерії, то станом на другу декаду червня в луганському батальйоні "Зірка" було 3 120 мм мінометів, в батальйону "Восток" (Донецьк) було щонайменше 5 82 мм мінометів, в Краснодоні було 6 122 мм гаубиць Д-30, в Ровеньках 3 122 мм гаубиць Д-30. В "Слов’янській бригаді" також було дві 2С9 (ще одна була трофейною), декілька 82 та 120 мм мінометів. Порахувати кількість поставленої автомобільної техніки доволі складно, але лише в самому Слов’янському противником було втрачено 4 КамАЗи.

Коли нарешті найбоєздатніші підрозділи ЗСУ переключили увагу на інші міста і важливі траси, липень переріс у нову фазу протистояння і запеклих боїв. Активна оборона противника потребувала нової кількості бронетехніки та артилерії. Для успішних контратак бойовикам необхідні були танки. У другій декаді липня РФ передавала бойовикам танки ротними комплектами за день. Саме в липні такі підрозділи як "Зірка" ("ЛНР"), "Оплот" та "Восток" ("ДНР") отримали свої перші танки. "Зірка" мала у своєму підпорядкуванні 10 танків Т-64БВ. Першої втрати вони зазнали 21 липня в бою за Георгіївку, коли вони спробували контратакувати звільнене село українськими військовими. Ворожий танк був знищений нашим танком.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 04

Знищений 21 липня ворожий танк на одному з полігонів "ЛНР"

22 липня бойовики спробували атакувати позиції ЗСУ в районі Кожевні, де в ході атаки втратили один танк, котрий був знищений розрахунком ПТРК 79 ОАЕМБр. Ще один танк не впорався з керуванням і впав у болото.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 05

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 06

Покинутий та знищений танк у бою 22 липня за село Кожевня

28 липня підрозділи 95 ОАЕМБр за підтримки 30 ОМБр зайшли в Степанівку, де знищили ворожий танк (за допомогою артилерії) та ще один захопили. Окрім цього в Степанівці противник залишив велику кількість боєприпасів та озброєння. Серед них трофейний КамАЗ з Зу-23-2, 1 82 мм міномет (котрим потім користувалися бійці ПС), протитанкові ракети, стрілецька зброя. Ще один 82 мм міномет був знищений, а 120 мм сильно пошкоджений. Окрім цього за допомогою артилерії вдалося знищити і ворожу БМП-2.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 07

Знищений у Степанівці ворожий танк

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 08

Трофейний танк 95 ОАЕМБр. Знищений ворожою артилерією 22 січня під Донецьком

Липень приніс "Оплоту" понад 10 танків Т-64БВ, "Востоку" в районі 5-6. Серпень став наймасовішим для "воєнторгу". РФ поставляла сепаратистам як відносно нові танки (Т-72Б зразка 1989 року з ДЗ "Контакт-5"), так і застарілі танки Т-64А. Лише танків Т-64А для формування "Оплот" було передано щонайменше 15 одиниць.

Останній місяць літа став найгарячішим місяцем у всіх розуміннях цього слова. Практично кожного дня йшли "каравани" з танками, БМП, іншою броньованою технікою, боєприпасами і живою силою. В серпні появилися і перші передові загони російської армії. Зокрема 17 та 18 ОМСБр на нових танках Т-72Б3 та Т-72Б відповідно. 13 серпня в бою біля села Нікіфорово був пошкоджений один Т-72Б та знищений ще один такий же танк з 18 ОМСБр ЗС РФ.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 09

Результат роботи бійців 30 ОМБр – ворожий танк з 18 ОМСБр ЗС РФ

14 серпня луганські бойовики пішли в атаку на село Хрящувате та Новосвітлівку, де в бою втратили два танки. Один танк отримав влучання з РПГ зробленого бійцями "Айдару" і був добитий танком 24 ОМБр. Ще один ворожий Т-72Б був знищений також танкістами 24 ОМБр в Новосвітлівці.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 10
Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 11

Знищені танки луганських бойовиків в ході невдалої контратаки 14 серпня на села Хрящувате та Новосвітлівка

20 серпня в бою за Георгіївку був виведений з ладу за допомогою МТ-12 "Рапіра" танк Т-72Б зразка 1989 року, котрий належав 35 ОМСБр ЗС РФ. Про наявність і кількість збройних сил ЗС РФ в Україні до 24 серпня будуть два окремі матеріали.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 12

Українські бійці поруч з підбитою машиною ворога

Вже в боях під Іловайськом було знищено в різний період 3 Т-72Б3 та пошкоджено ще один Т-72Б3 з 6 ОТБр ЗС РФ за допомогою РПГ та ПТРК. Деякі ворожі танкісти загинули, а дехто потрапив у полон і був знятий на відео бійцями "Донбасу".

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 13

Знищений 24 серпня Т-72Б3 неподалік села Новодвірське

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 14

Знищений 29 серпня Т-72Б3 в селі Червоносільське

Окрім цього, Росія вивозила пошкоджену та деяку знищену техніку на свою територію. Доволі складно порахувати кількість втраченої та пошкодженої техніки в період літніх боїв. Лише на одній з баз в Ростові стоїть ще один знищений в серпні 14-го ворожий Т-72Б3 та декілька БТР-80.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 15

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 16

Знищені російські БТР-80 та Т-72Б3

29 серпня було знищено 2 Т-72БА, котрі належали 21 ОМСБр ЗС РФ (як вони були знищені - досі загадка). Також один з танків 6 ОТБр зазнав влучання з ПТРК, загорівся, але екіпаж зумів ліквідувати вогонь на своєму танку. Танк вивезли в РФ у пункт постійної дислокації.

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 17

Знищені танки Т-72БА 29 серпня неподалік Старобешевого

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 18

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 19

Т-72Б3 6 ОТБр, котрий зазнав влучання ракети і був вивезений до РФ

Про один бій хотілося б написати окремо. 24 серпня 2014 року на БП 51 ОМБр біля села Оленівка та Сигнальне, що неподалік самого Донецька, наступало 8 ворожих танків. Це найбільша зафіксована танкова атака за всі роки війни. Навіть під час боїв за Дебальцеве на жоден ОП чи БП не наступало одночасно 8 танків (бувало так, що наступало 3-4 і ще 1-2). Тобто всі 8 машин рухалися по полю і трасі, ведучи вогонь по позиціях 51 ОМБр. На даний момент мені вдалося встановити всі бортові номери машин, котрі брали участь у тому бою з боку противника. Це підтверджений факт. Противник задіяв 1 Т-64А, два Т-64БВ та 5 танків Т-72Б. Дана бронетехніка належала підрозділу "Оплот". В бою один ворожий Т-64БВ зазнав влучання з "Рапіри" та відступив (в подальшому через пошкодженні танк виявився небоєздатним та був списаний), ще один Т-64БВ був знищений українським танком. Один Т-72Б знищили з РПГ-7 піхотинці. Ще два танки противник покинув на полі бою. Таким чином за один бій "Оплот" залишив на полі бою 4 танки та на 4 відступив (фактично на трьох, оскільки один танк через пошкодження відступив раніше).

Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 20
Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 21
Танки російських найманців на Донбасі влітку 2014 року 22

Втрачені 24 серпня ворожі танки

Трофейний Т-72Б1 захоплений українськими бійцями в тому бою. Детальніше про даний бій тут.

В подальших осінніх та зимових боях за ДАП та Дебальцево 1 та 2 АК втратили значно більше танків, але це вже тема для іншої статті.

За літню кампанію 14-го року противник втратив не велику кількість бронетехніки. Особливо якщо це співставити з тим, скільки вони її отримали. Згідно з моїми власними підрахунками, котрі не можуть бути точними на всі 100%, в період з червня по серпень НЗФ, отримали понад 120 танків з РФ різних модифікацій. У деяких підрозділах було по 2-3 танки (як в "Степ", 2-й казачий батальйон, ДШБ), а в деяких по 35-40 (як в "Оплота").

 Дмитро Путята, для Цензор.НЕТ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики