Цензор.НЕТ

02.10.18 13:42

"Народний герой України" в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині

Автор: В.Кіртока

Цього дня було багато збігів. 28-ма церемонія нагородження срібними тризубами була призначена на 28 вересня. Тепла, майже літня погода. Високе синє небо над цитаделлю, сонце, яке нагріло каміння і підкреслювало яскравість і важливість моменту.

Гімн України співали не тільки учасники і гості церемонії, а й ті, хто приїхав на екскурсію до Хотина і нічого не знав про нагородження.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 01
Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 02

-Я абсолютно випадково побачив повідомлення про нагородження, переглянув список тих, хто має отримати нагороду, - напередодні церемонії казав по телефону доброволець Володимир Регеша, позивний Санта. – Мене наче током вдарило, коли я побачив, що звання Народного героя отримає родина Кості Могилка, льотчика, якого я особисто знав ще до війни. Загибель Кості і його друзів, які регулярно заїжджали до мене на каву, стала для мене початком особистої війни, поштовхом піти захищати країну. Тому, будь ласка, дайте мені змогу представити Костянтина Могилка до нагороди, розказати про нього. Я приїду у Хотин, щоб це зробити.

Це розмова пізно ввечері 27-го вересня. А вранці Санта вже був у Хотині. Приїхав представити Костянтина і фотограф Дмитро Муравський, який також був знайомий з льотчиком. Більше того – вони дружили, разом літали. І загибель Кості примусила Дмитра відчути війну особисто. Він почав розказувати про неї на весь світ, фотографуючи наших хлопців безпосередньо у боях.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 03

-Цього вильоту не мало бути, - казав Дмитро Муравський під час самого нагородження. - Ми планували вилетити наступного дня разом. Я саме віз йому пристрій, який допоміг би в аеророзвідці. І тут дзвінок від мого батька: Костя розбився. Для мене він неймовірний герой. Не треба навіть було знати льотчика багато років. Достатньо послухати запис його переговорів за кілька секунд до загибелі, як він керував літаком, які робив накази. Він же абсолютно свідомо відвів підбитий літак від житлових кварталів окупованого тоді ще Слов’янська. І як він віддає накази: спокійно і впевнено, хоча не міг не розуміти, що розіб’ється… "Шансів врятуватися у нього не було. Він до останнього керував екіпажем, чітко віддавав команди. Я би не зміг", – каже друг загиблого Дмитро Муравський.

Під час нашого спілкування було і багато веселого. Якось ми літали разом з дітьми. І хтось із них випадково натиснув не ту кнопку і в ефірі прозвучав дитячий голос. Костя моментально знайшов вихід, він вийшов в ефір із запитанням: хто тут у нас гелію надихався?

-Я також неодноразово приїжджав до Кості з дітьми, ми літали, - розповідав Володимир Регеша, позивний Санта. – Літак Кості мав товсте скло прямо під нашими ногами. І ми між собою говорили, що не літаємо, а просто танцюємо на хмарах. Зараз, мені здається, Костя і загиблі хлопці його екіпажу також танцюють на цих хмарах.

Нагороду отримав син Костянтина Арсеній. Віталіна, дружина Героя, впевнена, що син також буде літати. А в ланці, де служив Могилко, на одному з літаків на борту написали ім’я льотчика.

-Літак літає, а значить, і Костя Могилко літає до цих пір, – говорить дружина Героя. – Це дуже символічно і правильно.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 04

 Родина Могилків з нагородою

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 05

Фото Романа Ніколаєва

Володимир Регеша і Дмитро Муравський, які познайомилися півтора року тому під Авдіївкою, тільки в Хотині зрозуміли, що дружили з Костянтином, спілкувалися з ним. Просто не перетиналися у мирному житті до війни. Цей збіг вразив і здивував.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 06

Пастор В'ячеслав Чорний залишив свою службу в церкві і пішов добровольцем на схід відразу після початку бойових дій на Донбасі. Служив старшим стрілком у розвідці спецпідрозділу 25-ої десантної бригади.

-Я був готовий служити будь-ким, - говорить Народний герой України В'ячеслав Чорний. - Відразу сказав: хоч кухарем, хоч медиком, аби робити щось для нашої перемоги.

-Під час бою за визволення міста Дебальцевого В'ячеслав зазнав кульового поранення в голову, але ще 32 години продовжував вести бій. І тільки після встановлення над містом синьо-жовтого прапора він дозволив, щоб його оглянули лікарі, - розповів про подвиг В'ячеслава пастор Андрій Неволін.

-У слові Божому написано – немає більшої любові, ніж покласти життя за ближнього свого, - додає В'ячеслав. - Я не вважаю себе героєм, бо кожен чоловік на моєму місці вчинив би так само.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 07

Назар Опришко, друг Бористень, приїхав зі Львова і відразу після отримання ордену мав повернутися в місто, не чекаючи процедури обмивання нагороди. У бійця 8-го батальйону "Аратта" Української добровольчої армії не працюють нирки. Він змушений проходити діаліз, сподівається на трансплантацію.

- Друг Бористень першим був на Майдані, першим став і в нашому батальйоні, - представив свого бійця командир батальйону Андрій Гергерт, друг Червень. - Відповідальний, думаючий, рішучий. За роки війни він дістав шість поранень. І після кожного повертався воювати. До того ж, у нього – цукровий діабет, але молодий хлопчина не зважав на свої проблеми. Йому важливо було наближати нашу перемогу.

Про героїзм друга Бористеня ще взимку говорив після нагородження в Івано-Франківську Володимир Галаган, друг Душман. Він неодноразово розповідав про свого молодого бійця. І незважаючи на те, що сам був вже важко хворим, переживав, чи є змога допомогти Бористеню, зробити йому операцію. Зараз підрозділ та волонтери, які допомагають добровольцям, регулярно влаштовують акції по збору грошей на операцію з пересадки нирки другу Бористеню. Залишаємо рахунок і ми: 5168 7427 1693 7788 Опришко Назар.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 08

-Представляти свого побратима, офіцера Збройних сил України для мене є великою честю, - говорить боєць батальйону ОУН Тарас Козлишин. – Саме такі хлопці, як Олександр Сак, позивний Стаф, переламали багато стереотипів. Такі хлопці на війну прийшли майже відразу з-за шкільної парти. Я з Сашком познайомився в квітні 2015 року. Його по позиціях водив наш командир. Хлопчина невеличкого зросту, але по пістолету у нього на нозі я зрозумів, що то офіцер. Що ж це за хлопчина, що прийшов до нас, коли нас постійно обстрілювали? І за пару днів я побачив його в бою і зрозумів, що наша Батьківщина має майбутнє з такими юнаками. Вони враз стали дорослими мужніми воїнами, зрілими чоловіками. Такі хлопці проявили себе в смертних боях, де або ворог або наші хлопці мали загинути. Я засвідчую героїчний характер Олександра. Не так давно я представляв друга і побратима Стафа, офіцера 93-ої бригади Володимира Цірика посмертно. Хлопці, котрим трохи за 20, стали дорослішими на ціле життя. Діставши не одне поранення, цей хлопчина повертається на фронт і бере відповідальність за життя своїх хлопців, за цілий відрізок боїв.

-Для мене безмежна честь отримати таку нагороду, - відповів офіцер 93-ої бригади Олександр Сак. - Імперія зла зробила одну і фатальну помилку, коли напала на нашу країну. Це нас поєднало і зробило сильнішими.

Загиблого 26 травня цього року спецпризначенця прапорщика Юрія Журавльова представляли тільки на відео. Його побратими виконують специфічну роботу, і їх обличчя світити не можна. Тому навіть на відео вони говорять про свого друга у балаклавах (розповідь про Юрія читайте згодом на "Цензор.НЕТ"). Він прийшов у підрозділ "Альфа" після операції, яку виконав разом із співробітниками СБУ ще у квітні 2014 року, викривши і затримавши велику партію зброї, яку намагалися переправити в Бердянськ, щоб захопити тут владу і розхитати ситуацію. Звичайний дальнобійник, який народився в Донецькій області, не дозволив це зробити. Вже воюючи, Юрій один прикривав відхід групи з 16 чоловік, ризикуючи власним життям. І подібних героїчних вчинків у нього було досить багато.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 09

По нагороду приїхали дружина Юрія Олена та молодший син Олександр, який цього року вступив у військовий ліцей. Хлопчина вирішив стати військовим, і продовжити справу батька.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 10

-Почувши, що друга Грека поранено, що він стікає кров’ю і для переливання йому потрібна III+, я забув, що у мене II+ і сів у машину, щоб їхати в лікарню, - розповідає командир 1-ої штурмової роти Добровольчого українського корпусу Дмитро Коцюбайло, друг Да Вінчі, який увійшов в Нагородну раду місії Народний герой України. - Друг Грек, як ніхто інший, заслужив цю високу нагороду. Він був героєм вже на Майдані в Києві. В Іловайську, коли було поранено командира його взводу, взяв на себе керування і виводив побратимів з оточення, чим врятував не одне життя. Потрапив Грек і в дебальцевський котел, де також допомагав побратимам вийти з мінімальними втратами. Краще нього ніхто не знає шахту Бутівку і прилеглі місця. Коли тут точилися активні бої, він не спав декілька діб поспіль, перебуваючи там, де було найгарячіше. Після того його навіть довелося прокапати в лікарні, настільки він був виснажений. Важкого поранення друг Грек зазнав півроку тому, вийшовши знищити ворожний дзот. У нього була пошкоджена артерія, втратив багато крові, майже 20 хвилин був у стані клінічної смерті. Після лікування, не закінчивши курс реабілітації, Грек знову шкутильгає по Бутівці та Авдіївці, хоч і пересувається на милицях, працює, показує кращі місця для боротьби з ворогом. Пишаюся тим, що знаю такого бійця.

Юрій Ульшин, друг Грек, про якого добре знають на фронті, до цих пір не має жодної державної нагороди. І народна відзнака стала для нього великою несподіванкою і приємністю. Говорячи слова подяки, він розчулився так, що не міг стримати сліз.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 11

На церемонію приїхав з-під Києва важко поранений боєць 72-ої бригади Сергій Кнутов. Особливо тепло з ним спілкувалася родина Леоніда Дергача, який служив у тій самій бригаді і загинув неподалік від Авдіївки.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 12

Сестра Леоніда Олена була ведучою церемонії. І не стримувала сліз, слухаючи історії Народних героїв

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 13
Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 14

У дворі фортеці зібралося багато людей, приїхали волонтери з Тернополя, Хмельницького, Вінниці, були старшокласники місцевих шкіл. Сонце було настільки гарячим в день нагородження, що гості церемонії пересідали у тінь, на траву під мури цитаделі. Навіть комп‘ютери і пульти перегрілися настільки, що на початку виникли деякі технічні проблеми. Але звукорежисер Національного театру імені Івана Франка Олександр Кришталь, який постійно допомагає в організації церемоній, вміло з усім впорався.

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 15

Відома доброволець, організатор потужної медичної служби "Госпітальєри" Яна Зінкевич цього разу вручала нагороди. Засновниця медичної служби "Вітерець" Галина Алмазова і волонтер Валентина Оліференко, як і Яна, увійшли в Нагородну раду місії Народний герой

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 16

Сцена прощання із хореографічної вистави "Кураж", яку виконали київські хореограф Олексій Скляренко та акторка Вікторія Бистрицька, вразила присутніх своє експресією.

Співачку з Рівного Христину Панасюк добре знають на фронті. Більшість її пісень написані під час таких подорожей. Їх люблять бійці. Сама Христина стала великим другом місії Народний герой України

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 17

Ідею провести нагородження саме в історичному місці, в самій фортеці запропонувала заступник голови Хотинської районної державної адміністрації Тетяна Бринь. Вона з активістами району зробила все, щоб церемонія вийшла душевною та святковою водночас

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 18

Після нагородження обов‘язково проводиться процедура обмивання нагород, а потім ордени прикріплюють на грудях Героїв

Народний герой України в Хотині: шість недержавних нагород вручили у дворі старовинної фортеці на Буковині 19

Віолетта Кіртока, "Цензор.НЕТ"

З повним списком нагороджених відзнакою "Народний Герой України" можна ознайомитися ЗА ПОСИЛАННЯМ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики