Цензор.НЕТ

11.10.18 19:16

Росія програла 300-річну війну за Україну

Автор: О.Бакун

Сьогодні на Фанарі оголосили історичне рішення для України. Українська Православна Церква Київського Патріархату та Українська Автокефальна Православна Церква визнані канонічними. Відтак анафема, накладена на патріарха Філарета Російською Православною Церквою, є недійсною. Також визнано незаконним перехід Київської митрополії під юрисдикцію Московського патріархату.

Що означає сьогоднішнє рішення? І як трактувати те, що Томосу про автокефалію сьогодні не надали?

Речник УПЦ КП архіпископ Євстратій (Зоря) ще до публікації офіційного рішення першим повідомив про новини з Фанару. "Хороші новини із Синоду. Відразу з кількох джерел надійшла інформація про два очікувані рішення Синоду Вселенського Патріархату. 1. Про задоволення апеляції Патріарха Філарета (а також апеляції митрополита Макарія). 2. Про визнання незаконною анексії Київської Митрополії Російською церквою 1686 р. Чекаємо офіційне оголошення від Священного Синоду", - написав він.

Про визнання канонічними двох Церков повідомило також близьке до Вселенської патріархії грецьке видання.

При цьому експерти радили дочекатися офіційного оголошення рішення Синоду та всіх його деталей. Від цього рішення залежатиме подальший шлях українських Церков на шляху до об'єднання і питання Томосу.

Юрій Бутусов, головний редактор "Цензор.НЕТ": "Гібридна війна через 332 роки вперше визнана, а визнання для нас - це справжня духовна перемога"

Росія програла 300-річну війну за Україну. Вселенський патріархат визнав захоплення Москвою Української церкви у 1686 році і визнав Філарета канонічним главою церкви. Розкольники тепер у Москві.

"Ми повинні розуміти, що це історичний вибір для України. Ми сьогодні повинні дати оцінку - хто мав рацію майже 400 років тому: Мазепа чи Богдан Хмельницький". Депутат Партії регіонів Нестор Шуфрич вимовив цю фразу у вересні 2013 року року, коли за командою з Москви він брав участь в організованій російськими спецслужбами кампанії проти євроінтеграції України і проти української свободи.

Росія програла 300-річну війну за Україну 01

Сьогодні Вселенський патріархат вперше фактично визнав: гетьман Мазепа - не розкольник, отже, він мав рацію, у 1686 році відбулося захоплення Української церкви Москвою. Зараз можна сказати з висоти прожитого: це була частина гібридної війни з асиміляції України в рамках Московії, і ця гібридна війна через 332 роки вперше визнана, а визнання для нас - це справжня духовна перемога.

Сьогодні Вселенський патріархат уперше в світі засудив поневолення України в духовній сфері Московією.

"По бєспрєдєлу", силою московські царі захопили контроль за українською релігією, і ось сьогодні справедливість відновлена: Синод визнав Українську церкву і патріарха Філарета як канонічного главу церкви.

Таким чином, зараз можна сказати, що всі підступи Російської церкви обернулися проти неї: оскільки розкольником проти церкви не є Філарет, отже, розкольниками є зараз в Україні Московська церква, яка проти нього виступає і намагається зберегти результати своєї рейдерської атаки 1686-го.

Насправді слова Шуфрича - це була правда. Євроінтеграція стала зміною курсу від феодалізму до свободи. Від Росії до незалежного курсу. Від підпорядкування у всьому, навіть в релігії. І ось народ зробив свій вибір, потім були ухвалені політичні рішення, військові, інформаційні, економічні, а зараз незалежність торкнулася релігії. Хмельницький пішов в історію, справжнім Героєм став Мазепа, який ризикнув всім заради боротьби за свободу. І цей же шлях обрали мільйони українців через три століття. Коло історії замкнулося.

І це вже не тільки внутрішньоукраїнські події. Україна заявляє про себе у всьому світі, і війна за незалежність проти РФ зараз визнана і в духовній релігійній сфері.

Велике досягнення. Ми здобудемо повну перемогу у війні з РФ, ту драму і трагедію 1686 року Україна виправила через три століття! Три століття історії дивляться на нас ... Щасливий, що перебуваю в центрі цих історичних подій.

Дмитро Горєвой, релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки: Експерти Томосу сьогодні не чекали

Росія програла 300-річну війну за Україну 02

- Чи визнання канонічності може означати зняття анафеми з Філарета?

- Це не зняття анафеми, а визнання її недійсною. Тобто такою, якої не було. Це означає, що де-факто Константинополь не визнає цієї анафеми  і вважає Філарета і Макарія канонічними священнослужителями.

Поки не відомі всі деталі та умови цього рішення, а також, скільки єпископату буде визнано з цих Церков. Наприклад, після звернення двох Церков про автокефалію в УАПЦ з'явився новий єпископ і формально він це звернення не підписував. Тому його можуть не визнати.

- Рішення можна тлумачити, що ці дві Церкви стають підпорядкованими Вселенському патріархату?

- З того, що ми бачимо, їх визнають як представниківПравославної Церкви в Україні.

- Томос про автокефалію буде потрібен?

- Томос буде потрібен для того, щоб усамостійнити цю структуру. Тобто зараз ми маємо зріз інформації про дуже важливе рішення, але не бачимо усієї картини цілковито.

- Томосу варто очікувати у листопаді?

- Загалом від нинішнього засідання Синоду експертне середовище і Церкви не очікували Томосу. Очікували проміжного рішення, яке надає кроки для утворення нової Церкви через об'єднавчий Собор. А вже потім, після утворення нової Церкви, - надання Томосу. Тобто спершу проміжне рішення про готовність дати Томос, потім – скликання Собору, а потім – власне Томос. Бо без проміжного рішення не вийде скликати Собор.

Горєвой пояснює, що офіційне рішення публікується на сайті Вселенського Патріархату. Також ми вже бачили короткий коментар для преси представника Синоду – митрополита Еммануїла.

Ті, кого сьогоднішні новини з Фанару стосуються безпосередньо - церковники - поки також воліють вивчити офіційне рішення. Наразі немає офіційних коментарів від РПЦ та УПЦ МП, які всю переговорну процедуру щодо надання Україні автокефалії вважають незаконною, продовжуючи називати Філарета і Макарія розкольниками. Мовчать і речники Московської Патріархії в Україні.

Не дають коментарів також в УАПЦ.

Позицію Київського Патріархату на короткому брифінгу озвучив паріарх Філарет. Він пояснив: зняття анафеми і визання незаконним акт від 1686 року відкриває дорогу для об'єднання Церков і надання автокефалії.

Росія програла 300-річну війну за Україну 03

"Щоб створити Церкву єдину, потрібно об'єднатися трьом Церквам в одну. Для цього треба виконати деякі важливі речі. Мається на увазі анафема, яку наклав на мене Архієрейський Собор РПЦ за те, що ми законно на помісному Соборі висловили бажання мати в Україні автокефальну церкву незалежну від Москви на тій підставі, що Україна стала незалежною державою.

Для того, щоб визнати єпископат, який був рукополжено мною після накладання цієї анафеми, треба було зробити недійсною ту анафему. Я не один раз звертавсядо Вселенського патріархату. І ось тепер прийшов час, коли Священний синод відновив і мою діяльність, і діяльність єпископів, і діяльність віруючих. Тобто таїнства, які ми звершували , визнаються дійсними не тільки після цього рішення, але і протягом всіх років. Тепер це рішення про недійсність всих цих заборон дає нам можливість об'єднатися з архієреями Московського патріархату, які захочуть об'єднуватися. І об'єднатися з УАПЦ. Бо щодо митрополита Макарія (предстоятеля УАПЦ, - ред) Синод прийняв таке ж рішеня. Тобто тепер архієреї всіх трьох церков є канонічними і благодатними. І тепер можемо об'єднатися в одну Українську Православну Церкву. Але Томос ми отримаємо від Вселенського Патріарха", - сказав він.

Філарет висловив впевненість, що Об'єднавчий Собор відбудеться найближчим часом: "Найближчим часом ми по-перше об'єднаємося, а по-друге, отримаємо Томос на автокефалію вже єдиної Церкви".

(Напередодні архієпископ Євстратій (Зоря) в інтерв'ю заявив, що може йтися про кілька тижнів).

Філарет підкреслив, що ті єпархії Московського Патріархату, які не приєднаються до Помісної Церкви, не матимуть права називатися Українською Церквою, але матимуть право діяти на рівні з помісною Церквою.

І наостанок Цензор.НЕТ додасть відповідь на питання щодо анафеми, яку Російська Церква наклала на гетьмана Івана Мазепу у 18 столітті за те, що буцімто зрадив Петра І. Чіткий коментар з цього приводу вже дав архієпископ Тельміський Іов (Геча):

"Незважаючи на накладення Російською Церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин. Отже, на еміграції в м. Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували".

Рішення Синоду Константинопольського патріархату прокоментував і Президент України Петро Порошенко: "Дорогі співвітчизники!

Дорогі українці! Господь побачив боротьбу українського народу за свою самостійність. Він почув наші молитви. Він належно оцінив наші труди. Йому стало так угодно, щоб Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій і Синод Константинопольської Церкви-Матері сказали омріяне, довгоочікуване та протягом тривалого часу виборюване нами "так!".

Помісній, автокефальній, православній Церкві України – бути!

Рішення Вселенського Патріарха та Синоду остаточно розвіяло імперські ілюзії і шовіністичні фантазії Москви, не підкріплені жодним церковно-правовим документом – про Україну як нібито канонічну територію російської церкви. Те, що так званий "перехід" Київської митрополії у володіння Москви стався "не за приписами канонічних правил", Вселенський Патріархат визнав ще у 1924 році. А сьогодні Синод ще раз підтвердив цю позицію.

Світове православ’я, як колись написав Його Всесвятість Варфоломій – це "сузір’я незалежних та рівних національних Церков". І, дорогі друзі, нарешті у цьому сузір’ї засяє і наша українська зірка. Рішення про надання автокефалії вже прийняте. Наголошую, рішення про надання автокефалії Україні - прийнято і ще раз підтверджене.

Промислом Божим у всіх православних державах, що здобували свою незалежність, поставали свої Помісні Церкви. Це Болгарія, це Греція, це Грузія, це Сербія, це Кіпр, це Румунія, це Росія. Тепер до них додається і наша з вами держава Україна!

Втім, питання Томосу та автокефалії виходить далеко за межі церковного життя. Тому до нього долучилася держава. Це є питання нашої незалежності. Це – питання нашої національної безпеки. Це – питання нашої державності. Це – питання всієї світової геополітики. Це – падіння Третього Риму як найдавнішої концептуальної заявки Москви на світове панування.

Автокефалія – частина нашої державницької проєвропейської та проукраїнської стратегії, яку ми послідовно втілюємо в життя протягом останніх чотирьох років і, наголошую, будемо впроваджувати й надалі. Це основа нашого власного шляху розвитку, розвитку держави Україна і розвитку української нації.

Томос – фактично ще один Акт проголошення незалежності України. Імперія втрачає один із останніх важелів впливу на свою колишню колонію.

Для нас власна церква – це гарантія нашої духовної свободи. Це – запорука суспільної злагоди. Я гарантую, що держава Україна поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися в тій церковній структурі, яка зберігатиме єдність з Російською православною церквою. Але так само гарантую, що держава захистить права тих священиків і мирян УПЦ Московського Патріархату, які добровільно вирішать вийти з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити Єдину Українську Православну Помісну Церкву.

Сьогодні я вже можу сказати, що звернення до Вселенського Патріарха з проханням надати автокефалію підтримала і група єпископів УПЦ Московського Патріархату. Вони витримали тиск, шантаж, погрози і залякування, але звернулись зі своїми підписами до Вселенського Патріарха. І це варто визнання.

Дякую Патріарху Філарету і усім ієрархам УПЦ Київського Патріархату, Митрополиту Макарію та єпископам УАПЦ за виявлений дух єдності і за одностайне звернення до Вселенського Патріарха. Вітаю обох предстоятелів із тим, що з них сьогодні нарешті знято усі московські звинувачення. Владик визнано канонічними єпископами.

Я хочу окремо подякувати Верховній Раді України, яка великої кількістю голосів підтримала моє звернення до Вселенського Патріарха щодо створення Єдиної Помісної Православної Церкви і надання Українській Церкві Автокефалії.

Я хочу подякувати кожному учаснику Хресної ходи 28 липня і всім українцям, які прагнуть Помісної Церкви і моляться за неї.

Всі разом - вклоняємося Його Всесвятості Варфоломію за його турботу про Україну.

Ваша Святосте, Україна з нетерпінням чекає Вашого душпастирського візиту до народу, охрещеного за часів рівноапостольного князя Володимира.

Ми сьогодні отримали Автокефалію і після Собору Предстоятель Української Помісної Православної Церкви отримає Томос.

Українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для вірних усіх конфесій. У нас не було, нема і не буде державної церкви. І в освячену Томосом православну церкву теж ніхто нікого не "запрошуватиме" силоміць.

Ще раз наголошую, це – питання вільного вибору для кожного віруючого.

Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це - дорога до миру, спокою, порозуміння.

Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте, то – московська агентура. Бо мета Кремля – розпалити в Україні релігійну війну. І це точно не мій план, не план українського народу і не план української держави.

Дорогі співвітчизники! Я щиро вітаю вас з цією абсолютно грандіозною історичною подією і дуже дякую за масову підтримку ідеї, час якої настав.

Це – велика перемога боголюбивого українського народу над московськими демонами, перемога добра над злом, світла над темрявою.

Я всіх вітаю з цим великим днем, якого український народ чекав довгих 332 роки. Вітаю вас! Слава Україні!"

Оксана Бакун

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики