Цензор.НЕТ

16.10.18 16:37

Кошулинський став кандидатом від "Свободи". Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій?

Автор: Ю. Бутусов

14 жовтня різко змінило розстановку сил серед націоналістичних партій. Вже не перший рік відбуваються перемовини щодо об’єднання "Національного корпусу", "Свободи" та інших націоналістичних партій в одну силу, яка спочатку висуне єдиного кандидата в президенти, створить єдину партію і потім візьме участь у парламентських виборах.

Основною перепоною була суперечка лідерів та характерів - Олег Тягнибок та Андрій Білецький мали вирішити, хто з них очолить об’єднаний націоналістичний фронт. І "Нацкорпус", і "Свобода" мають величезний шлейф скандалів та конфліктів, який будуть нести з собою до виборців, і кожному з них самому по собі буде важко претендувати на позицію обличчя націоналістичного руху. Занадто багато дій заради приватних інтересів під націоналістичними гаслами. Якщо вони не роблять щось нове, спільне, тягар минулого не відпустить їх у майбутнє, бо виборцям треба показувати не фокуси, а нову якість, нову систему, нові принципи.

Кошулинський став кандидатом від Свободи. Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій? 01

Олег Тягнибок

"Свобода" зараз, можливо, йде на вибори востаннє - якщо не буде результату, партія перетвориться на регіонально впливову структуру, яка втратить вплив на державному рівні. "Правий корпус", як ми бачили, не зміг стати впливовою партією, і популярність та високий авторитет Дмитра Яроша не перетворилися на результат на виборах. Всі ці ризики повністю наявні і для політичного новачка Білецького, який тільки навчається політики, не маючи ще взагалі самостійного досвіду великих кампаній. Роздрібнені націоналістичні партії, такі вражаюче потужні під час маршів, виявляються раз по раз дуже слабкими під час виборів.

Щоразу націоналісти йдуть на вибори різними колонами. А тепер на додачу конкуренція надзвичайно щільна саме на полі патріотично спрямованих виборців. Зараз в Україні значно послабився вплив проросійського електорату, зараз вишиванка, українські патріотичні гасла та українська культура вже не є виключною ознакою націоналіста - це тепер загальний рівень політичної культури, і за першість у національних перетвореннях б’ються усі лідери перегонів.

За два роки перемовин основні фігури націоналістичних партій - Тягнибок та Білецький - з різних причин так і не відпрацювали спільну стратегію.

Але зараз вже відступати та зволікати нема куди. Виборча кампанія вже почалась, основні кандидати почали активні тури регіонами, мобілізують увесь електорат, шукають скрізь союзників, а націоналісти стоять на місці, і знову дивляться один на одного.

Націоналістична ідеологія впливова, якщо вона здатна до об’єднання та до узгодження спільних дій. Це і є надідея, магніт, який робить кандидата-націоналіста більш потужним, ніж його особисті вади та його особисте "я". Якщо націоналістичні рухи знов не зможуть висунути єдиного кандидата та відпрацювати дієвий алгоритм взаємодії, отже, усі розмови про високу мотивацію та дисципліну, жертовність лідерів націоналістичних партій треба забути. Ідеологію візьмуть як зброю вправні політтехнологи, а самі націоналістичні партії скотяться на маргінес. І це цілком реальна перспектива, адже боротьба на виборах буде жорсткою.

Кошулинський став кандидатом від Свободи. Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій? 02

Учасники маршів УПА мають стати агітаторами, членами виборчих комісій, показати свою дієздатність та ефективність не тільки на маршах, але й у цивілізованій боротьбі за владу. Інакше дуже скоро націоналістичні організації стануть чиїмись структурами по виклику, коли треба когось або щось віджати, або виключно виховними та просвітницькими організаціями, які не здатні боротися за владу в сучасних умовах. Зараз націоналісти мають виняткові умови для роботи на виборах, для агітації не тільки свідомих громадян - а усіх громадян, хто може повірити в успіх націоналістичного кандидата.

Але успіх можливий тільки за однієї умови - коли приклад дисципліни та жертвування власними амбіціями та уявами зробить кожен з керівників націоналістичного руху. Хочете показати, що можете радикально змінити країну - почніть з себе. Зробіть націоналітичний рух моделлю ефективної політичної структури, в яку вірять її прихильники, і в яку зможуть повірити виборці, і яка буде створена так, щоб позбавитись залежностей у новій структурі. Чи здатні взагалі на це "Свобода", Білецький, націоналісти, чи всі марші, рішучі промови - все це тільки вулична політика?

Кошулинський став кандидатом від Свободи. Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій? 03

Андрій Білецький

Дуже скоро побачимо. Якщо спільний кандидат не буде висунутий до початку листопада, то потім це вже буде нікому не цікаво та на перебіг кампанії не вплине. Будуть інші події від більш потужних гравців.

Висунення Руслана Кошулинського кандидатом в президенти від "Свободи" 14 жовтня - це останній відлік до стратегічного рішення.

Кошулинський став кандидатом від Свободи. Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій? 04

Руслан Кошулинський

"Свобода" таким чином показала, що вона не б’ється за лідерський статус виключно для Тягнибока - Олег відмовився від особистих амбіцій. Ще більш цікаво, що, за даними "Цензор.НЕТ", задля усунення суперечок заявив про відмову йти в партійний список націоналістичної партії в 2019 році головний організатор та фінансист "Свободи" Ігор Кривецький. Кривецький акумулював на собі основний негатив та зв’язки "Свободи" з іншими партійними та бізнес-угрупованнями. Його відхід відкриває можливість для залучення у спільний список нових кандидатів.

Кошулинський став кандидатом від Свободи. Чи можливе тепер висунення Білецького єдиним кандидатом від націоналістичних партій? 05

Ігор Кривецький

Консультації між Білецьким та "Свободою" тривають - і, впродовж місяця стане зрозуміло, чим закінчиться ця велика гра і чи стане її результатом новий політичний проект, новий єдиний кандидат. Нічого ще не вирішено.

Юрій Бутусов, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики