Цензор.НЕТ

26.11.18 09:42

Тінь від диму

Автор: І.Лавріненко

За цей рік державний бюджет втратить понад два мільярди гривень через нелегальний ринок тютюнових виробів.

Скільки б ми не просторікували про шкідливість тютюнопаління, треба визнати, що значна частка державного бюджету України формується за рахунок акцизного податку, зокрема акцизу на тютюнові вироби. За даними Держказначейства, минулого року українці сплатили до держбюджету близько 40 млрд грн "тютюнового" акцизу. З 2016 року ставка цього податку щорічно зростає, поступово наближаючись до цифр, обумовлених євроінтеграційними зобов’язаннями України (90 євро за 1000 шт.). Досягнення у подальшому вказаної ставки податку не лише загальмує поширення тютюнопаління (саме це мали на меті законодавці з Ради Європи), а й сприятиме зростанню бюджетних надходжень. Втім, і зараз у держави є реальна можливість поліпшити своє фінансове становище, просто звернувши увагу на тіньовий ринок тютюнових виробів, кожен відсоток якого - це недоотримані державою 600 мільйонів гривень.

За даними дослідницької компанії TNS Україна, середньозважена частка нелегальної торгівлі сигаретами станом на вересень 2018 року склала 3,7% від обсягу внутрішнього ринку, що більш ніж на третину перевищує минулорічний показник. Ця незначна, на перший погляд, цифра означає, що цього року державний бюджет недоотримає понад два мільярди гривень! Цифра не є остаточною, вірогідно, втрати бюджету будуть ще більшими, зважаючи на вказані дослідниками негативні тенденції.

Контрабанда чи made in Ukraine?

Традиційно нелегальний ринок сигарет наповнювався контрабандним товаром з Білорусі, Молдови, Росії та інших країн, де тютюнові вироби коштують дешевше, ніж в Україні. Проте останнім часом, як встановило дослідження, чільне місце, приблизно 63% від загальної ємності нелегального ринку, посідають сигарети, які контрабандними можна назвати з великою натяжкою. Це сигарети невстановленого походження, які замість акцизної марки на пачці мають наліпку Duty Free only. Серед таких "безмитних" сигарет переважають торгові марки Marvel і Compliment. Не зважайте на наклейку і не намагайтеся розшукати ці сигарети у магазинах безмитної торгівлі, їх там просто не буває. Наклейка "Duty Free only" - це просто незграбна спроба відповісти на можливе запитання покупця: "Е, а де ж акцизна марка?!"

Попри те, що зазначені сигарети зазвичай зовні схожі на на  контрабанду (ніде немає написів українською), експерти припускають, що дані сигарети виробляються саме в Україні. Це припущення має під собою підґрунтя. Жодного разу ці торгові марки не "засвітилися" на кордоні. Правоохоронці часто затримують великі партії сигарет при спробі незаконного ввезення на митну територію України, але ці найпоширеніші "контрабандні" торгові марки їм чомусь не попадалися. Проте Marvel і Compliment у значних кількостях затримуються правоохоронцями всередині країни. Крім того, інформація на їхніх упаковках не відповідає дійсності. Зокрема, на пачках Marvel зазначено, що вони вироблені у Швейцарії. Однак, за даними Асоціації "Укртютюн", така торгова марка у Швейцарії не зареєстрована, і такі сигарети там не виробляються. Погодьтеся, було б трохи дивним, якщо б дешева марка сигарет виготовлялася у дорогій Швейцарії, а потім партизанськими стежками завозилася у бідну Україну.

Нелегальна торгівля на ринках і вулицях

Ви, вочевидь, неодноразово бачили біля ринків, станцій метро, підземних переходів та супермаркетів жінок, переважно літнього віку, що скромно сидять на низеньких розкладних стільчиках та тримають перед собою сумки, з яких виглядають сигаретні пачки. Повз них, наче не помічаючи, проходять численні перехожі, серед яких трапляються й співробітники правоохоронних органів.

У суспільстві поширений стереотип, що торгівля сигаретами на вулицях дає невеличкий заробіток самотнім пенсіонерам та різним зубожілим безробітним. Насправді ж, це організована, добре налагоджена система збуту нелегальної продукції, складова тіньової економіки та корупційного бізнесу, викоренити яку не вдалося жодному уряду з моменту здобуття Україною незалежності. Мало хто з пересічних громадян замислюється, де бабуся бере свій товар і чому її імпровізовану торгову точку, яка може роками не змінювати місце розташування, не вдається остаточно закрити.

З рук та лотків на відкритих ринках реалізується близько 60% нелегальних сигарет! За іронією долі, саме перекриттю цих каналів збуту контрабанди та контрафакту держава традиційно приділяє чи не найменше уваги. Зрозуміло, що в умовах загострення криміногенної ситуації у поліцейських вистачає роботи, і переслідування нелегальної торговки, яка здійснює адміністративне правопорушення, не входить до їхніх пріоритетних завдань. Окрім того, надмірна увага представника закону до кволої бабусі, яка заробляє копійчину, бо має мізерну пенсію, може спровокувати оточуючих людей на агресивні дії щодо нього. Тож, краще просто пройти повз. Хоча питання незаконної торгівлі належить саме до компетенції Національної поліції України.

Державна фіскальна служба, як орган ліцензування виробництва і торгівлі тютюновими виробами, час від часу здійснює різні рейди та операції, але, зазвичай, ловлять "велику рибу", залишаючи "дрібну рибку" поза увагою. Та й, якщо відверто, ДФС навряд чи вистачить кадрів щоб на регулярній основі перевіряти всі підозрілі торгові точки на ринках (включаючи ті, що торгують сигаретами без ліцензії). До того ж, ніякі штрафи не здатні зупинити нелегальну торгівлю надовго, що добре відомо постійним відвідувачам будь-якого крупного ринку на кшталт "Юності" у Києві чи "Привозу" в Одесі. На кожному з таких ринків (або  зовсім близько від нього) одночасно працюють десять-п’ятнадцять точок продажу нелегальних сигарет.

Крім того, саме нелегальні сигарети, що реалізуються вуличними та ринковими торгівцями, є чи не найдоступнішими для дітей. Цьому сприяють і низька ціна нелегальних сигарет (деякі пачки коштують менше, ніж акциз, який необхідно було б за них сплатити), і можливість придбання сигарет поштучно (такий продаж заборонено законом). А найголовніше – це повна відсутність контролю віку покупця. Притягнути такого торгівця до відповідальності за продаж сигарет дітям практично неможливо.

Легальному підприємству, яке ризикне продавати сигарети особам, що не досягли 18 років, загрожує 6800 грн штрафу та анулювання ліцензії. За таке ж правопорушення вуличний торгівець відбудеться лише штрафом за торгівлю з рук у розмірі від 510 до 850 грн із конфіскацією нечисленного товару, який був при ньому. Невелика втрата, зважаючи, що основна ж частина товару, як правило, перебуває в автомобілі, який відіграє роль пересувного складу та обслуговує декілька нелегальних продавців.

Тінь від диму 01

Вуличні торгівці, що продають сигарети з рук поблизу ринку "Юність" у Києві, трамвайна зупинка на розі вулиць Юності та Миропільської. В асортименті сигарети українських, білоруських, молдавських і російських торгових марок у ціновому діапазоні від десяти до п’ятдесяти гривень.

Тінь від диму 02

Торгова точка, що реалізує нелегальні сигарети білоруського, молдовського та російського виробництва на ринку "Привоз" в Одесі. Біля продавчині лежить відкрита пачка, з якої спокусливо виглядають сигарети. Це сигнал для покупців, що сигарети можна купити поштучно.

Легальний і нелегальний товар: як знайти відмінності

Сигарети без акцизної марки, куплені з рук, нічим не відрізняються від звичайних, куплених в магазині – таким є ще один поширений у суспільстві міф. Мовляв, тютюн і є тютюн, навіщо ж платити більше. Звісно, контрафактні сигарети не є настільки небезпечними, як контрафактний алкоголь, який, як відомо, може вбити. Однак, купуючи "курево" з рук чи лотка, ви маєте усвідомлювати, що цей товар не пройшов державного контролю. Він вироблений із сировини невідомої якості. Так само невідомими є вміст канцерогенних речовин і сторонніх домішок. Чим дешевшими є контрафактні сигарети, тим більший ризик, що їх виробили напівкустарним способом у непридатному для цього приміщенні за відсутності елементарних санітарно-гігієнічних умов. Сировина у таких приміщеннях може зберігатись прямо на брудній підлозі. Тому, не дивуйтесь наявності у складі таких сигарет бетонного пилу, піску, решток комах чи екскрементів гризунів. До речі, розмір адміністративного штрафу за реалізацію фальсифікованих тютюнових виробів для фізичної особи, що не є підприємцем, "стартує" від 340 грн (що є меншим за вартість місячного проїзного квитка на один вид транспорту у Києві). Для суб’єктів господарювання (тобто зареєстрованих у ДФС підприємців та підприємств) цей штраф сягає вже 200% вартості товару, але не менше 17 000 гривень. Тож, стає зрозумілим, що продавцям нелегального товару вигідно залишатися в тіні, а правоохоронцям не вигідно ловити ту саму "дрібну рибку".

Тінь від диму 03

Цех, який відвідали співробітниками ДФС у червні 2017 року. Під час обшуку виявлено сигарети без марок акцизного податку, незареєстроване обладнання для виробництва сигарет і тютюнову суміш, яку завантажували на виробничу лінію просто з підлоги.

Тінь від диму 04

Нелегальний цех, діяльність якого припинено співробітниками СБУ у вересні 2016 року. Цех було облаштовано у непридатному для виробництва сигарет приміщенні, розташованому в приватному секторі. Правоохоронцями вилучено 50 000 пачок фальсифікованих сигарет, що вироблялись в умовах повної антисанітарії. Сировина зберігалась просто на підлозі, звідки завантажувалась на виробничу лінію лопатами (фото з сайту СБУ).

Як зрозуміти, що сигарети, які ви роздивляєтеся, є нелегальними? Ключовою ознакою нелегальної пачки є відсутність акцизної марки або наявність іноземної акцизної марки. До речі, на легальній пачці марка акцизного податку повинна бути наклеєна так, щоб вона розривалася під час розкривання товару.

Донедавна здавалося, що акцизна марка – чи не єдина тверда ознака справжності товару. Адже виготовлення фальшивих акцизних марок – це вже серйозний кримінальний злочин, який прирівнюється до фальшування грошей і тягне за собою покарання – від трьох до семи років позбавлення волі. Хто ж буде ризикувати? Але, виявилося, що й марки успішно підробляють. У травні ц.р. прокуратура м.Києва у співпраці з СБУ розкрила мережу зі збуту підроблених акцизних марок для алкогольних та тютюнових виробів. У результаті міжрегіональної спецоперації правоохоронці "накрили" виробництво у Львівській області – два цехи, де друкували ці підробки. Фальшивих акцизних марок на складах виявилося кілька тонн! Скільки їх до того пішло "в народ" - достеменно не відомо. Пересічний покупець навряд чи зможе одразу відрізнити фальшиву акцизну марку від справжньої. Тож, навіть її наявність не гарантує якості товару, якщо купувати його з рук. Залишається сподіватися, що до легальних магазинів маркована фальшивками продукція не дійшла.

Сигарети з наліпкою Duty Free замість акцизної марки, якщо вони реалізуються за межами магазину безмитної торгівлі, також є нелегальними. Інша ознака, яка одразу впадає в око, – це медичні попередження. Йдеться про застрашливі, відразливі зображення, комбіновані з попереджувальними написами про шкоду тютюнопаління та його жахливі наслідки. Якщо на пачці медичні попередження повністю відсутні, або відсутні лише зображення, або попереджувальні написи виконані будь-якою мовою, окрім української, – перед вами нелегальна продукція.

Варто також звернути увагу на максимальну роздрібну ціну (МРЦ), яка, відповідно до чинного законодавства, має бути вказана на кожній пачці сигарет. МРЦ на тютюнові вироби наноситься на пачку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Якщо вона відсутня або вказана не в національній валюті – сигарети є нелегальними.

Тінь від диму 05

Ринок "Анголенко" у Запоріжжі. Абсолютна більшість асортименту цієї торгової точки – нелегальні сигарети. Пачки без акцизних марок, з іноземними акцизними марками, зі стікерами Duty Free замість акцизних марок. Медичні попередження різних розмірів і дизайнів (більшість – без страшних зображень), тексти попереджень англійською, російською, молдавською мовами. На двох пачках медичні попередження взагалі відсутні. В пластиковому відерці – тютюн, що продається на вагу.

Тінь від диму 06

Торгова точка, що реалізує нелегальні сигарети на ринку "Привоз" в Одесі. Широкий асортимент сигарет низького цінового сегменту. Найдешевші коштують всього 9 грн, тоді як сам лише акцизний податок з пачки становить понад 15 грн. Медичні попередження англійською, молдавською, російською мовою без страхітливих зображень.

Тінь від диму 07

Торгова точка на ринку "Озерка" у м. Дніпро, яка разом із нелегальними сигаретами активно реалізує тютюн на вагу, обладнання та аксесуари для виготовлення самокруток. Тютюн реалізується у звичайних пластикових пакетах з повним ігноруванням вимог законодавства щодо маркування відповідної продукції.

Про всяк випадок, пам’ятайте, що конфісковані за рішенням суду сигарети за законом не підлягають поверненню в обіг і знищуються. Тому, якщо продавець пояснює незвичне маркування і низьку ціну власного товару магічним для багатьох українців словом "конфіскат", вірити йому не варто.

Ліки від "тіні" – дієві й не дуже

Що ж робить держава для вирішення проблеми? За інформацією, яку на запит автора надала ДФС, за результатами проведення перевірок протягом дев’яти місяців поточного року фіскалами було виявлено 862 випадки порушення вимог законодавства щодо обігу тютюнових виробів на території України, за які порушників притягнуто до відповідальності та застосовано фінансових санкцій на загальну суму 14,8 млн грн.

Разом з тим, як бачимо, сумлінні дії правоохоронців не здатні кардинально змінити ситуацію на краще. Тому, що це не є проблемою окремих відомств. У держави відсутнє комплексне бачення проблеми нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Наразі навіть немає єдиної державної статистики щодо вилученої з обігу продукції та її подальшої долі. Через це держава бореться з наслідками, а не з причинами проблеми.

23 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було схвалено Стратегію у сфері протидії незаконному виробництву та обігу тютюнових виробів на період до 2021 року. Цей документ, що готувався робочою групою при ДФС за участі представників всіх правоохоронних органів, і мав би забезпечити застосування якісно нових підходів до вирішення проблеми. На жаль, сама по собі Стратегія є декларативною і тому потребує прийняття додаткового документу - Плану заходів з її реалізації. Від дня ухвалення Стратегії минуло більше року, однак План заходів досі не винесений на розгляд Уряду.

Іншим важливим фактором (до речі, зафіксованим у Стратегії) могла б стати криміналізація контрабанди тютюнових виробів. Організовані злочинні угрупування отримують від цієї діяльності надприбутки. Встановленні чинним законодавством фінансові санкції у сукупності з конфіскацією товару та транспортного заходу лякають їх не більше, ніж вуличних торгівців штраф у 340 грн. Кабміном України внесено до Верховної Ради законопроект про криміналізацію товарної контрабанди, однак парламент, схоже, відклав його у довгий ящик. У той самий, в якому з 2016 року припадає пилом депутатський законопроект, що передбачає криміналізацію контрабанди підакцизних товарів і низку інших спрямованих проти нелегальної торгівлі ініціатив.

У ДФС триває робота над запровадженням автоматизованої системи контролю за обігом підакцизних товарів "Електронна акцизна марка", яка покликана (серед іншого) унеможливити нелегальний обіг цих товарів. Відомство покладає на неї великі надії. Обговорювати ефективність такої системи зарано, однак її фунціонал у частині унеможливлення нелегального обігу викликає сумніви. Адже нелегальні точки, що реалізують сигарети без ліцензії, не реєструватимуться в системі. Так само, як і підпільні фабрики, що ці сигарети виготовляють, або контрабандисти, які їх нелегально ввозять в Україну. Ті ж підприємці, що реалізують як легальну, так і нелегальну продукцію, не проводять останню через касовий апарат. Тому, жодна автоматизована система її не "побачить".

Компанія KPMG (яка систематично проводить дослідження ринку сигарет в ЄС, Норвегії та Швейцарії) другий рік поспіль ставить Україну на перше місце у рейтингу країн-постачальників контрабанди на ринок ЄС. Тільки у 2017 році обсяг української контрабанди становив 4,8 млрд шт. сигарет. На різниці вартості пачки в Україні і, скажімо, Великій Британії організовані злочинні угрупування заробляють мільярди.

А тим часом, поки українські контрабандні сигарети завойовують Європу, Україна наповнюється нелегальною продукцією сумнівної якості. У держави є інструментарій для зменшення масштабу проблеми в рази. Якщо ж вона найближчим часом його не застосує, "тінь" на тютюновому ринку України може зрости до катастрофічних масштабів, і бюджет втрачатиме вже десятки мільярдів гривень.

Інга Лавриненко

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики