Цензор.НЕТ

06.02.19 12:19

"Посягання на життя полягало у демонстрації автомата": Верховний Суд звільнив айдарівців, які понад три роки перебували за ґратами

Автор: Валерія Бурлакова

Увечері 5 лютого Верховний Суд звільнив Миколу Агапова, Вадима Фещенка та Романа Щурова, яких Костянтинівський районний суд Донецької області раніше засудив до 8-8,5 років з конфіскацією.

Під час розгляду касації захист вкотре наголошував, що дії військових не можна оцінювати за цивільними законами, а прокурор зненацька вирішив звинуватити бійців ще й у дезертирстві. Побратими ж переконані: обвинувачення на адресу українських військових взагалі не мають розглядатися у судах Донецької та Луганської областей.

"ПОСЯГАННЯ НА ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ПОЛЯГЛО У ДЕМОНСТРАЦІЇ АВТОМАТА"

Розгляд касаційної скарги у Верховному Суді розпочинається о 14:00, але й двадцять хвилин потому не розсмоктується довга черга з бажаючих пред’явити документи, вивернути кишені, пройти крізь металошукач та нарешті потрапити на засідання. "У залі залишилося шість місць! Лише шість!" - схвильовано повідомляє секретар суду, однак його слова не мають жодного ефекту. Люди продовжують заходити, стоять під стінами, у дверях та навіть у коридорі.

Публіка тут зовсім різна, але здебільшого це все ж таки ветерани. Ось чоловік знімає абсолютно цивільне чорне пальто та накидає собі на плечі пошматований жовто-блакитний прапор. Прапор, який 5 років тому він взяв із собою, вирушаючи на війну.

Посягання на життя полягало у демонстрації автомата: Верховний Суд звільнив айдарівців, які понад три роки перебували за ґратами 01

Микола Агапов з побратимами. Фото з Facebook Андріани Сусак

На початку слово бере один з суддів. "…Посягання на життя і здоров’я, яке полягло у демонстрації автомата Калашникова…", - монотонно зачитує він ухвали попередніх інстанцій.

Почувши ці слова, ледь помітно посміхається засуджений Микола Агапов – айдарівець із позивним Яма. Двоє ж інших фігурантів цього процесу, Рекс та Спікер – лише на відеозв’язку.

"…Розбійний напад…", - продовжує читати суддя.

Суть цієї заплутаної справи, насправді, доволі проста. У грудні 2015-го бійці просто на передовій затримали підозрілого чоловіка без документів. Затриманий виявився співробітником МВС. "Розбоєм" тоді стало те, що у затриманого вони тимчасово вилучили його телефон з фотографіями бойових позицій та дзвінками на російські номери, а також зброю зі збитими номерами, яку він мав при собі.

На думку попередніх судових інстанцій, правоохоронця військові хотіли вбити. Але чомусь не змогли.

"САМОВІЛЬНЕ ЗАЛИШЕННЯ ЧАСТИНИ – ЦЕ ОКРЕМА СТАТТЯ"

Спочатку судді дають слово захисту бійців – це адвокати Наталія Фещик та Олександр Кадієвський. Фещик вкотре наголошує: навіть якщо на мить забути про доказовість, то кваліфікація будь-яких дій військовослужбовців можлива лише за частиною ХІХ Кримінального кодексу України. Це військові злочини. Потім Фещик згадує про "посягання на життя" потерпілого. "Агапов – військовий снайпер. Сказати, що він не зміг виконати задумане, якби це був замах на вбивство – абсурд". Говорячи про звинувачення у розбої, наголошує на тому, що потерпілий мав при собі каблучку, ланцюжок та гроші - однак вилучили військові у нього лише телефон та нелегальну зброю.

Самого потерпілого у залі суду немає – як не було його у судах і під час зміни обвинувальних актів, і під час розгляду апеляції.

"Свободу добровольцям!" - скандують під вікнами суду хлопці, які не вмістилися у залі. Суддя просить "хоча б закрити вікно", однак хтось із присутніх підводиться та біжить на вулицю – попросити активістів не заважати.

Фещик тим часом згадує прикордонника Колмогорова, якого за виконання наказу засудили до 13 років за вироком Донецького суду, і якого вища інстанція після проведених за ґратами 2 років звільнила з-під варти. Якщо у справі айдарівців як і у справі Колмогорова буде призначено новий розгляд - адвокат просить змінити їм запобіжний захід. Зауважує, що у залі є народні депутати, готові взяти хлопців на поруки – таких щонайменше двоє.

Посягання на життя полягало у демонстрації автомата: Верховний Суд звільнив айдарівців, які понад три роки перебували за ґратами 02

Фото з Facebook Олександра Кадієвського

Після адвоката слово бере засуджений, Микола Агапов. Він нагадує, що місце, де відбулося його "знайомство" з потерпілим, – це зона активних бойових дій. Та звертає увагу суду на те, що згідно з нормативними актами, правоохоронні органи всі свої дії у зоні проведення ООС мають узгоджувати з керівником антитерористичного штабу. Що ж робив на передовій затриманий військовими співробітник поліції – досі достеменно невідомо.

Посягання на життя полягало у демонстрації автомата: Верховний Суд звільнив айдарівців, які понад три роки перебували за ґратами 03

Фото з Facebook Дениса Поліщука

Приходить черга прокурорів. Говорять вони дуже стисло. На думку сторони обвинувачення, касаційна скарга задоволенню не підлягає. Також представник обвинувачення наголошує на тому, що не бачить можливості судити Агапова, Фещенка та Щурова за військовими законами, оскільки на цей час вони нібито "самовільно залишили місце служби". Пішли з позицій до населеного пункту.

"Самовільне залишення частини – це окрема стаття, як вам відомо", - здивовано перебиває його суддя.

У залі зчиняється галас. "Цей населений пункт і був їхнім місцем служби! Це передова!" - не витримує Оксана Корчинська. Йдеться про смт Новгородське, що на Донеччині.

Запропонувавши перенести засідання у разі, якщо присутні не припинять шуміти, судді вгамовують людей та прямують у нарадчу кімнату. Приблизно за годину вони повернуться звідти, і Верховний Суд звільнить всіх військовослужбовців, скасує рішення суду першої інстанції та призначить новий розгляд їхньої справи.

Посягання на життя полягало у демонстрації автомата: Верховний Суд звільнив айдарівців, які понад три роки перебували за ґратами 04

Фото з Facebook Сергія Мазура

"Я НІБИ У КОСМОСІ"

"Це був цирк на дроті! – сміючись, коментує раптову заяву обвинувачення щодо "самовільного залишення частини" Наталія Фещик. – Певно, це був уже розпач, вигадка на порожньому місці… Аргументів у прокуратури не було, я б на їхньому місці хоч трошки краще підготувалася".

Що ж до подальших планів та прогнозів захисту вона більш стримана. "Сьогодні ми почули лише вступну та резолютивну частину. Вже у повному тексті рішення будуть коментарі Верховного Суду по тих вимогах касації, які ми прописували, і лише коли у нас буде повний текст, ми будемо розуміти що робити далі. Тоді ми і зможемо планувати більш конкретно".

Чи будуть дії Агапова, Фещенка та Щурова тепер розглядатися як дії військовослужбовців, а не цивільних? "Не знаю, це ще питання без відповіді, - каже Фещик. – Це також залежить від того, що напише у рішенні Верховний Суд".

У чому адвокат упевнена вже - так це у тому, що слухатися справа військових знову буде на Донеччині. До вподоби це далеко не всім.

"Суди Донецької і Луганської областей, на жаль, дуже часто показують упередження щодо бійців саме в ситуаціях, коли ті виконують свій обов'язок із захисту країни, - переконаний Олександр Войтко, координатор "Спілки ветеранів війни з Росією". - Справедливості вдається досягнути лише, коли ці справи потрапляють до Києва на касацію. Тому варто законодавчо змінити принципи підсудності, щоб інциденти в зоні проведення ООС щодо бійців розглядалися в сусідніх областях або за місцем постійної дислокації підрозділу". Войтко впевнений: звільнити айдарівців зараз вдалося лише завдяки значному суспільному резонансу.

"…Як відчуття? Якось так… Ще приходжу до тями, - зізнається звільнений з-під варти у залі суду Микола Агапов. На волі він не був з грудня 2015-го. – Я ніби у космосі. Спікера та Рекса також сьогодні відпускають…"

"Я гадаю, що так чи інакше – це перший крок до остаточної перемоги, - додає він. - Звісно, лише Бог знає, що буде далі, але я буду боротися до кінця".

Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики