Цензор.НЕТ

10.04.19 10:19

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж

Автор: Наталія Роп

У першому турі виборів президента України змінили місце голосування понад 300 тисяч громадян. Для цього українці мали три місяці. Однак вже до другого туру для цієї процедури виділено всього 9 днів. Що мотивує людей стояти у чергах та яка атмосфера у відділах Державного реєстру виборців - у репортажі Цензор.НЕТ.

- От сидить, - показує чоловік на дружину, пояснюючи причину чому витрачає час на черги.

Дівчина сміється.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 01

- Ми витратили на попередніх виборах дуже багато часу на дорогу додому, щоб проголосувати, - розповідає Юля, - І ми знали, що є черги. А чим ближче до дати виборів, тим вони більші.

Пара працює в IT-сфері і для зміни місця голосування витрачає зараз свій робочий час. Потім - доведеться залишитись довше на роботі - розповідає Юля. Вона переконана, що її голос важливий.

- Якщо кожен буде думати, що його голос не важливий, то він дійсно не важливий. Але якщо кожен буде вважати, що його голос вирішальний, то, можливо, таким чином ми зможемо змінити ситуацію.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 02

Юля і Артем чекають своєї черги у відділі ДРВ Голосіївської райдержадміністрації Києва. Таких як вони - тут половина актового залу. На стіні зали показують фільм "За двома зайцями". Тут же під сценою розташовані столи, де працівники РДА реєструють виборців.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 03

У Голосіївській адміністрації вирішили приймати людей у актовій залі після великого напливу останніми днями перед першим туром виборів президента, розповідає головний спеціаліст Відділу у справах молоді та спорту Інна Гоголь, яку залучили до реєстру виборців.

- Під час першого туру було дуже багато людей. В основному - це переселенці та багато інших, які хочуть голосувати в нашому районі. І голова адміністрації ухвалив таке рішення, відкрив актовий зал, поставили принтери, ксерокси, щоб робили копії. Документи приймали багато працівників із різних відділів, не тільки реєстру виборців.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 04

Інна Гоголь на фото ліворуч

Інна пригадує, що в останній день зміни реєстрації, адміністрація прийняла близько тисячі людей.

- Зараз поки менше людей. Але я думаю, що з кожним днем до 15 квітня їх буде все більше, - каже вона.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 05

Щоб здати документи, тут люди записуються у чергу. Далі співробітники адміністрації у актовій залі реєструють заяви та  документи  і віддають колегам із Державного реєстру виборців, які і вносять дані в електронну базу.

Анна очікує в залі 15 хвилин. Попереду неї - близько 40 людей. Каже, що черга рухається швидко. Щоб змінити сьогодні місце голосування їй довелось шукати, на кого залишити дитину.

- Це ж майбутнє нашої країни. Це дуже важливо. Я перший раз не змогла проголосувати, бо в мене дитина маленька, - розповідає Анна.

Цього разу пощастило - приглянути за малюком погодилась подруга.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 06

- Чому для вас з громадянської позиції важливо взяти участь в цих виборах?

- А можна казати все, що думаю?

- Можете все.

- Не хочу, щоб був Зеленський президентом. Треба проценти змінювати голосуванням.

Жінка каже, що в країні зараз є покращення в економіці, оскільки працювала в банківській сфері і розуміє це, але хотіла б більше бачити змін у медицині, освіті та перспективи для дітей.

- Молоді зараз дуже багато виїжджає. У мене майже всі друзі виїхали за кордон. Це дуже катастрофічно.

Водночас у студента Кирила Царенка протилежна мотивація та політичні погляди. Він вивчає інженерію на п’ятому курсі в університеті ім. Тараса Шевченка.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 07

- Я не хочу, щоб ще 5 років моєю країною керував Петро Олексійович.

- Тобто ви збираєтесь за іншого кандидата голосувати?

- Я хочу, щоб як мінімум був не Петро Олексійович, а як максимум та людина, яка може щось змінити в нашій країні. Як випав жереб, ним виявився Зеленський, і я проголосую за нього. Тому що проти Порошенка.

- А що ви очікуєте від майбутнього переможця?

- Щоб він закінчив війну, стабілізував курс, не переслідував журналістів, не бив за якісь питання, не фальсифікував вибори, не ображав своїх громадян, не дьоргав їх за ніс і не знімав із них шапки, діяв згідно з законодавством.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 08

Серед присутніх виділяється хлопець у костюмі, який тримає в руці тростину. Це - Євген Суглобов - студент 2 курсу історичного факультету університету імені Тараса Шевченка. Ще у 9 класі хлопець переїхав з батьками з Луганська до Києва.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 09

- Я бачу, яка ситуація в Україні в плані виборів. У нас дійсно, не по мірках СНГ, є вибір і відбувається якась боротьба і я розумію, що у моєму голосі є також сенс. Тому, на знак підтримки нашої ситуації з виборами, я готовий витратити свій час, щоб проголосувати.

- Вам довелось через це відкласти якісь свої справи?

- Так, я зараз пропускаю університет.

- Чого ви очікуєте від кандидата, який переможе на виборах?

- Я прагну, щоб не повторилася наша типово українська ситуація, що нам нічого втрачати, крім майданів. Бажаю, щоб ми врешті пережили цей період, коли живемо від виборів до виборів, і почали вже якусь стратегічну мету будувати.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 10

Змінюють місце голосування у Голосіївській РДА і ті, хто хоче голосувати в Києві, бо не зареєстрований у місті, так і ті, хто не може бути під час виборів у столиці. Дизайнерка Світлана Яремко, наприклад, збирається голосувати у віддаленому карпатському селі.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 11

- Для мене дуже важливо, хто буде президентом. Я завжди ходжу на вибори. Чому змінити місце? Бо в мене відрядження, творча зйомка в Карпатах. І вона була запланована до того, як я знала дату другого туру виборів. Коли ми все це зрозуміли, не тільки я, а також фотографи, інші учасники, всі заговорили про те, що треба зрозуміти, де ми можемо організовано проголосувати. Ми знайшли школу в глибокому поселенні карпатському, і я зараз цим займаюсь, щоб мати можливість там проголосувати, - розповідає дівчина.

- Ви закликали друзів також голосувати?

- Я нікого не переконую, але відкрито пишу у Facebook і відкрито розказую свою позицію. Просто зараз такий момент, що люди багато сваряться хто за кого. Тому я для себе особисто зрозуміла, що я не буду порушувати цю тему, коли відбувається якесь напруження. Але я відкрито позиціоную, за кого голосую. Зараз не буду казати.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 12

У відділі держреєстру виборців Шевченківської РДА менш комфортні умови для тих, хто вирішив змінити місце голосування. Черга простягається на вулицю, всередині будівлі - люди стоять у вузькому проході.

Анастасія Храмова очікує вже дві години. За кілька людей - її черга зареєструвати заяву.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 13

- Я не тільки хочу виконати свій громадянський обов’язок. Вважаю, що навіть один голос має значення. Навіть мій голос матиме значення.

- Ви вже не вперше змінюєте місце голосування?

- Вперше. Раніше їздила додому (Черкаси, - Ред.), цього разу - не виходить.

- Чи не виникають тут між людьми сварки чи паніка?

- Ніхто не свариться, навпаки, всі один одному допомагають, діляться ручками, допомагають заповнювати документи. Все дуже доброзичливо.

Дівчина вважає, що висловлювати образи в сторону влади, якщо ти не взяв участь у виборах, є неправильно.

- Тому треба прийти, зробити свій вибір, і вже тоді очікувати якісь зміни, - каже Анастасія.

У черзі також є люди пенсійного віку. 72-річний Сергій Лісацов також уже понад дві години стоїть у черзі. Чоловік розповідає, що п’ять років тому виїхав із зони бойових дій з Луганська разом із родиною, тому йому потрібно змінити місце голосування.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 14

- Я маю виконати свій обов'язок. Я так привик, що треба голосувати.

- Вважаєте, що ваш голос матиме вплив?

- Звісно, якщо ми будемо сидіти і нічого не робити, то за нас ніхто не зробить. Так що треба своє бачення дати. А там, як народ вирішить, так і буде.

- Як людина, яка вимушено виїхала із Луганська, чого ви очікуєте від майбутнього президента?

- Я хотів би мати президента, який би думав про своїх людей і свою країну в першу чергу. Будь-яка розсудлива людина так думає, мабуть, коли йде на вибори. Кандидатів, звісно, було багато, дивився я і так, і сяк. Інформація - така справа, що можна довіряти, а можна ні. Але я голосую за людину, яка буде думати про країну і про нас, бо ми невід'ємна частина цієї країни.

У черзі по владу. Чому люди прагнуть голосувати? Репортаж 15

Станом на 9 квітня місце голосування у другому турі змінили 46 тисяч 969 українців, повідомляють в ДРВ. Зробити це можна до 15 квітня включно, звернувшись до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації або місцем фактичного перебування в день виборів. Перелік необхідних документів та відділів, куди їх потрібно приносити, можна знайти на сайті ДРВ.

Наталія Роп, Цензор.НЕТ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики