Цензор.НЕТ

16.04.19 19:19

Зірвати вибори чи зекономити: що відбувається з квотою Порошенка в комісіях

Автор: Тетяна Ніколаєнко

Петро Порошенко може зірвати вибори, не даючи своїх представників у ДВК. Цю тезу вже тиждень можна бачити в соцмережах у різному вигляді. Про те, що в ДВК бракує людей, також говорять і спостерігачі. Але чи справді йдеться про зрив виборів?

Зірвати вибори чи зекономити: що відбувається з квотою Порошенка в комісіях

Історія почалася з того, що ще минулого тижня журналістам стало відомо від депутатів БПП, що на другий тур їхній центральний штаб готовий оплатити роботу лише двох членів комісій. Але за законом залежно від величини дільниці в комісію треба від 6 до 8 осіб.

Решту мали знайти і фінансово "забезпечити" представники місцевої влади.

Оскільки розмови відбувались акурат після історії звільнення Максима Степанова з посади голові Одеської облдержадміністрації, то в те, що місцеві виконають доручення, депутати майже не вірили.

"Ну тоді ОВК скористаються своїм правом і призначать самі членів комісій з тих, що вже працювали у першому турі", - зізнався один з депутатів.

Ще до першого туру було зрозуміло, що з членами ДВК можуть виникнути проблеми. Адже в першому турі члени ОВК і ДВК були від 39 кандидатів. Тепер же таку саму кількість людей мали б подати від двох.

Згідно зі ст. 85 Закону "Про вибори Президента України" окружна виборча комісія не пізніш як за п’ять днів до дня повторного голосування за поданням кандидатів формує новий склад дільничної виборчої комісії у кількості від 12 до 16 осіб залежно від величини дільниці.

Відповідно до календарного плану 12 квітня був останній термін внесення до ОВК подань від кандидатів до складу ДВК.

І якщо кандидат не скористався своєю можливістю, тоді цю роботу мали зробити члени ОВК.

Перед першим туром боялися, що провал станеться через неготовність команди Зеленського. Хоча керівник його штабу Іван Баканов і висловив в інтерв'ю "Цензору" впевненість, що їм вдасться знайти людей.

Баканов очікував, що члени комісій від інших кандидатів самі запропонують свою допомогу.

У принципі так і сталося. За неофіційною інформацією, вже після першого туру штаб Зеленського отримав у своє розпорядження контактний фонд штабу Тимошенко.

"Це було очевидно, що за 2 тижні Зеленський не знайшов би такої кількості людей - понад 200 тисяч по всій Україні. А в Тимошенко такі контакти напрацьовувалися десятки років. І ми по своєму округу бачимо, як люди, які були від Тимошенко, Габера, Соловйова, зараз перейшли до Зеленського. Хоча навіть і в Тимошенко ми часто не можемо знайти поданих кандидатів, бо телефони мовчать і очевидно, що контакт старий", - розповідає член ОВК з Київщини.

Власне навіть саме представництво в ОВК багато говорить про перетоки між кандидатами і хто в кого з ключових гравців був технічним.

Наприклад, у 16 окрузі на Вінниччині Федір Гриневич у першому турі був членом ОВК від Олександра Соловйова, Людмила Міщенко - від Ляшка - зараз обоє від Зеленського.

Юлія Молодчак у тому ж окрузі представляла в 1-му турі Олександра Данилюка, а зараз Петра Порошенка. Валентина Навал була від Капліна, а Оксана Римарчук - від Романа Насірова. Тепер обидві від чинного президента.

В ОВК №20 на Волині за поданням Володимира Зеленського включили Людмилу Бондар , яка у попередньому складі комісії була включена від Олега Ляшка, та Валентину Баран, яка раніше була членом ОВК від Ігоря Шевченка.

Натомість від Петра Порошенка представляють Любов Бойко (раніше член комісії від Віктора Петрова) Тетяна Бондар (від Олександра Мороза), Марія Веремчук (у попередньому складі – від Юлії Литвиненко), Вікторія Гульовата (у минулій ОВК – від Юрія Тимошенка), Надія Бочковська (раніше – від Василя Журавльова), Наталія Янюк (попередньо – від Романа Насірова).

У сусідньому ОВК №21 за поданням Володимира Зеленського працює Світлана Стець, яка 3 тижні тому була представницею Валентина Наливайченка.

Від Петра Порошенка переходів більше - Андрій Чайніков (раніше був в ОВК від Романа Насірова), Віра Лавренко (Журавльов), Тетяна Демчук ( від Юлії Литвиненко), Анна Денисюк (від Володимира Петрова), Наталія Матвіюк (від Олександра Мороза).

Відповідно до звіту ОПОРИ, Петро Порошенко подав до складу новосформованих ОВК 82% (або 1 142) осіб, які вже працювали в окружних комісіях для проведення першого туру голосування.

"З них 168 (15%) були делеговані до складу попередніх ОВК самим Петром Порошенком, а решта представляли інших кандидатів. Зокрема 144 особи (13%) раніше входили до складу ОВК за поданням кандидатки Юлії Литвиненко, 132 особи (12%) – за поданням Володимира Петрова, 120 осіб (11%) – за поданням Василя Журавльова і 112 осіб (10%) – за поданням Юрія Тимошенка. Також велика кількість членів ОВК, делегованих Петром Порошенком до складу новосформованих комісій, раніше подавалися Романом Насіровим, Сергієм Капліним та Олександром Морозом" - зазначається у звіті.

"54% (або 746) кандидатур, поданих до складу новосформованих ОВК Володимиром Зеленським, також працювали в окружних виборчих комісіях напередодні проведення так званого першого туру голосування. З них 159 осіб (21%) входили до складу ОВК за поданням самого Володимира Зеленського, а решта представляла інших кандидатів. Порівняно з Петром Порошенком, кількість кандидатів у Президенти, від яких члени ОВК "перейшли" до Володимира Зеленського, є більшою, однак частка таких осіб від кожного з них є незначною. Зокрема 44 особи (6%) раніше входили до складу ОВК за поданням Миколи Габера, 43 особи (6%) – Олега Ляшка, по 40 осіб (5%) – Анатолія Гриценка і Олександра Шевченка, 34 особи (5%) – Юлії Тимошенко, 29 осіб (4%) – Сергія Тарути" - підрахували в ОПОРІ.

З ДВК приблизно той самий розподіл, кажуть причетні до виборів.

"В ЦВК після виборів дуже боялися, що Зеленський не зможе подати своїх людей, тому навіть просили членів комісій зголоситися на роботу на кандидата, щоб не зірвати вибори", - каже співрозмовник серед спостерігачів.

Водночас представник ОВК на Київщині визнає, що хоч Порошенко в основному і подав по 2 кандидати до ДВК, але не для того, щоб зірвати вибори.

Зірвати вибори чи зекономити: що відбувається з квотою Порошенка в комісіях 01

"Якби так було, нам могли б дати інструкцію не сильно надриватися і не шукати людей. Натомість нам через місцеву владу допомогли людьми, і ми майже вирішили питання заповнення комісій", - говорить співрозмовник видання.

І він, і інші співрозмовники серед депутатів кажуть, що причина такої поведінки Порошенка не в плані зірвати вибори, а тому що він не хоче марно витрачати кошти.

Навіть мінімальна оплата роботи членів комісій (що є в принципі незаконним, але це все одно роблять усі кандидати) коштує 1000 гривень. Тобто один округ обійшовся б Порошенку десь у мільйон гривень. Або від 225 мільйонів по країні.

"Зараз він бачить соціологію і розуміє, що це просто недоцільно", - каже член ОВК.

Один з депутатів БПП оцінив "чорні" видатки на членів комісії у 10- 15 мільйонів доларів.

"У Зеленського теж проблема - йому Юля людей віддала, але платити немає чим", - каже він.

Втім співрозмовники вірять, що комісії доукомплектують і вибори таки пройдуть.

"ОВК на папері доукомплектують бюджетниками. Але комісії на межі працюватимуть, заблокувати можна буде в будь-який момент. Якщо відрив невеликий буде", - прогнозує один з депутатів.

Тобто якби Порошенку вдалося скоротити розрив із Зеленським, то його штаб міг би дійсно підкласти таку міну своєму конкуренту. Але за умови нинішнього відриву - це скоріше небажання кидати гроші на вітер.

Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики