Цензор.НЕТ

10.05.19 10:39

Передвиборче розлучення: куди і чому ідуть депутати "Самопомочі"

Автор: Тетяна Ніколаєнко

У середу увечері лідер "Самопомочі", мер Львова Андрій Садовий повідомив про те, що його партію залишають 5 народних депутатів - Вікторія Войціцька, Олександр Данченко, Іван Мірошніченко, Олена Сотник та Олександр Опанасенко.

Передвиборче розлучення: куди і чому ідуть депутати "Самопомочі"

Всі вони були досить популярні в соцмережах як представники партії, і якщо багато хто сприйняв вихід Соболєва і Семенченка як очищення партії, то цих 5 – як втрату для партії. Хоча буття в соцмережах і реальне життя – все ж значно різняться у сприйнятті людей і їх упізнаваності.

Спочатку Садовий виклав мирне прощальне фото, а потім депутати почали писати, чому ж не зійшлися характерами.

Офіційно депутати говорять про відхід лідером від ліберальної ідеології, але їх колишні колеги натякають, що причина всього криється все ж у майбутніх парламентських виборах.

Насправді Садовий анонсував вихід групи депутатів з фракції ще до другого туру виборів. Ні імен, ні причин тоді не назвали, а партію залишили лише Семен Семенченко та Єгор Соболєв. Інших лідери фракції обіцяли переконати залишитися. Але як видно – не вийшло.

Чи є місця після праймеріз

"Колеги висловили бажання надалі перейти в статус позапартійних депутатів. При цьому, до кінця каденції колеги залишаються у фракції Об‘єднання "Самопоміч" і чесно відпрацьовують отриману від виборців "Самопомочі" довіру. Домовились співпрацювати в будь-яких форматах, до яких нас приведе майбутнє"? – написав Садовий.

Пізніше Вікторія Войціцька пояснила причини виходу. За її словами, більшість депутатів, членів фракції "Самопоміч", протягом року провели більше десятка зустрічей з керівництвом партії, в тому числі й за участю лідера, на яких піднімалися проблемні питання.

"На даному етапі наше бачення шляху для захисту майбутнього українців відрізняються від позиції партії, тому наші політичні шляхи розходяться, що не виключає плідної співпраці в інших форматах й нашого перебування у фракції "Самопоміч" до завершення повноважень, які нам делегували люди" - заявила нардеп.

"Різночитання пов`язані з відходом від ліберальної ідеології , яку ми мали для економічних відносин та внутрішні розбіжності в питанні побудови та розвитку партії" - пояснила причини політичного розлучення депутатка Олена Сотник.

На уточнення, про що саме йдеться, депутатка пояснила: "Це ланцюжок рішень , який мав довготривалу історію, зокрема, найпомітніші: голосування за кредити, неголосування за зняття мораторію з продажу сільгоспземель".

Ще один співрозмовник в партії зазначив в спілкуванні з "Цензором", що "проблема виходу депутатів у тому, що Садовий мало займався фракцією, а у нас багато зав’язано на лідера".

Втім інші співрозмовники у партії все ж припускають, що причина в майбутніх парламентських виборах.

"Люди, які "розривають шлюб", завжди шукають достойне обрамлення свого рішення. Самопоміч ніколи не була популістичною. А правдиві мотиви людей будуть видимі з часом. Може там "новий роман", а може пошук сенсу життя?" - каже віце-спікер Оксана Сироїд.

Інші співрозмвники в партії не виключають, що їхні колеги злякалися, що матимуть погані місяця у списку на майбутніх виборах.

Справа в тому, що 31 березня у Львові відбувся форум партії, на якому була представлена ​​нова концепція формування виборчого списку на парламентські вибори.

"Ми вирішили відмовитися від одноосібного формування списків Садовим і перейти до системи "відкритих списків", - розповів тоді нардеп Олег Лаврик Ліга.Net.

Згідно з системою внутрішнього праймеріз список Самопомочі на третину мав складатися з депутатів, на третину - з членів партії, депутатів місцевих рад, а ще на третину - з експертів і громадськості.

Список формувається за підсумками рейтингового голосування членів партії.

Кінцевий формат списку мав бути затверджений до 3 травня, а з 5 травня Самопоміч почне його формування.

Ще в квітні Лаврик говорив, що частина депутатів зрозуміла, що при такому принципі формування списку може і не потрапити до наступного парламенту, і це викликало у них невдоволення.

"Та я сам не знаю, де я буду при такому ранжуванні, але мені здається, що така оцінка роботи все ж буде справедливою", - зізнався в квітні в розмові з журналістами Олег Березюк, хоча й уник розмов про можливий вихід депутатів з партії.

"Оскільки оцінювати роботу мають осередки і політрада партії, то вони будуть дивитися, що ти зробив для людей і для партії, а не для власного піару. І якщо ти не їздив по регіонах, не допомагав там людям, то вони звісно за тебе і не проголосують. Думаю, що ті, хто вийшли, теж це розуміли", - натякнув співрозмовник у партії.

Незважаючи на анонс Лаврика списку з місцями ще немає.

"Ще навіть положення остаточне про ці праймеріз не затверджено", - каже один з партійців.

Хоча й не виключає, що питання списку буде обговорюватися на з’їзді, який має відбутися 11 травня.

В керівництві партії уточнили, що до кінця місяця обласні осередки мають прорейтингувати депутатів ВР і своїх власних висуванців.

"Ми будемо публічно повідомляти про кожен етап. На з‘їзді післязавтра будуть звітувати і обиратися керівні органи, зокрема оновлений склад політради. Політрада має велику вагу в оцінюванні кандидатів", - пояснила віце-спікер Оксана Сироїд.

Зеленський, Вакарчук, хто більше?

Олена Сотник заперечує, що вони пішли через погані місця чи запрошення в інші списки.

"Чому, виходячи з "Самопомочі", ми маємо кудись одразу йти? Ми пішли рівно з тих причин,з яких я написала. В цивілізованій політиці це більш ніж вагомі причини", - наголосила депутат.

Не знає про запрошення в інші політсили і Андрій Герус, який у 2015 балотувався в Київраду від "Самопомочі", а зараз входить до команди новообраного президента Володимира Зеленського.

Хоча насправді депутати, які вчора вийшли з партії, можуть опинитися як в списку Зеленського, так і анонсованій новій партії Славка Вакарчука.

До речі, вчора у внутрішньому чаті "Самопомочі" обговорювали вихід колег з фракції. І там хтось порадив екс-колегам принаймні висловити подяку Оксані Сироїд, яка своїм законопроектом про повноваження президента дала цим депутатам привід заявити про вихід з фракції.

Цензор вже не раз згадував, що проект Сироїд значно звужує повноваження президента. Він ще навіть не внесений до порядку денного, але дуже жваво обговорюється.

Зокрема, в разі його ухвалення президент узгоджуватиме кандидатуру секретаря РНБО з прем’єром, президент більше не подаватиме одноосібно міністра оборони та міністра закордонних справ.

Також прем’єру пропонують передати призначення директора НАБУ та голови ДБР.

26 квітня Сотник та її колеги вийшли на брифінг в Раді і заявили, що вони не підтримають цей законопроект.

"Такий законопроект логічно було б вносити на початку каденції , коли ми зрозуміли, що Порошенко поступово перебирає на себе неконституційні та непритаманні президенту повноваження. Зараз, коли ми маємо нового президента, який однією з ключових обіцянок озвучив закон про імпічмент і зняття недоторканості, саме він має взяти на себе ініціативу і внести в парламент відповідний законопроект", - написала Сотник у Facebook.

Вчорашній вихід депутатів – не перший удар по "Самопомочі" зсередини. До цього було виключення Сергія Гусовського та чотирьох депутатів Київради.

Потім Соболєв і Семенченко. Тепер ще 5 депутатів.

Гусовський вже створив проект "Люди важливі", Соболєв і Семенченко створюють свою партію. Депутати, які вийшли вчора, вочевидь прикрасять собою списки інших проектів, не маючи в біографії гучних скандалів.

Тим часом у самої "Самопомочі" залишається дуже небагато шансів потрапити до парламенту.

Численні нові проекти лише подрібнять і так забиту під зав'язку нішу проєвропейських демократичних сил. Тоді як "Опоблок" спокійно збиратиме своїх адептів.

Частково ситуацію може врятувати повернення блоків і зниження бар’єру. Це дозволить малим політичним силам пройти у парламент, але ніяк не рятуватиме від автономної політики депутатів, які і далі працюватимуть більше на себе, ніж на партію. В надії перескочити в черговий лідерський проект.

Хоча, здається, перемога Володимира Зеленського мала б стати вершиною цього процесу після чого політики мали б почати думати, з чим вони ідуть до людей, а не з ким.

Татьяна Николаенко, Цензор.НЕТ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики