Цензор.НЕТ

05.08.19 14:29

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку "Батьківщини", хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець

Автор: Валерія Бурлакова

Цензор.НЕТ поспілкувався з бійцями АТО, які брали участь у парламентських виборах, та дізнався, що вразило Яну Зінкевич під час передвиборчої кампанії, хто під час виборчих перегонів залишався на фронті, чи радіють військові за колег, які стали депутатами від інших політсил, та що гарантує виборцям участь їхнього кандидата у війні.

"СЛУГА НАРОДУ"

Пресслужба партії "Слуга народу" не оприлюднювала інформації щодо кількості саме учасників бойових дій у своєму списку – втім, вони є. Так, наприклад, на одномандатному виборчому окрузі №21 (Волинська область) від президентської сили висувався чинний військовослужбовець Збройних Сил України Андрій Лев. 35-річний волинянин до війни працював журналістом, а у 2015 році вирішив піти у ЗСУ. Під час служби отримав офіцерське звання. Командував розвідувальним взводом у 2 батальйоні 14 ОМБр.

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 01

 Андрій Лев

Втім, саме Андрій Лев виявився одним з мажоритарників "Слуги народу", які мандат не отримають. Набравши 25% голосів виборців, він посів на окрузі друге місце. Перемогу ж отримав самовисуванець, співвласник мережі WOG та нардеп зі стажем Степан Івахів. За нього проголосували майже 45% мешканців округу.

Водночас від "Слуги народу" до парламенту пройшли волонтери, що допомагали армії, – Давид Арахамія, №4 у партійному списку, та Юрій Мисягін, якій переміг на окрузі №28.

Також від СН балотувався Герой України, десантник, колишній командир 1 батальйону 95 бригади Ігор Герасименко. Він переміг на окрузі 62 на Житомирщині, отримавши підтримку 47% виборців.

"БАТЬКІВЩИНА"

До списків "Батьківщини" увійшли декілька викладачів військових вишів, а от саме бійця АТО нам вдалося ідентифікувати лише одного. Це №35 у партійному списку, кіборг із добровольчої чоти "Карпатська Січ", а згодом – старший лейтенант ДШВ ЗСУ Микола Тихонов (позивний Барін). Не так давно він звільнився у запас.

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 02

 Микола Тихонов (справа) у ДАП, грудень 2014 року

Тихонов – один з бійців, які публічно підтримали Юлію Тимошенко на з'їзді партії в січні 2019 року, напередодні президентських виборів. Чи балотувалися на парламентських виборах від цієї партії інші ветерани АТО? "Ні, я не знаю таких", - відповідає Микола.

"Неочікуваною подією у моєму житті була війна, а от політичною діяльністю я займаюся давно. Цікавився політикою зі студентських років, тобто з кінця 90-х, - розповідає захисник Донецького аеропорту. – Перший мій досвід – це участь у виборчій кампанії Романа Зварича, який тоді нібито був націоналістом. А друга моя кампанія, вже успішна, була у 2002 році, коли я був у штабі Бориса Беспалого (народний депутат у 1998-2007 роках, - Ред.), а потім став його помічником. Він дуже потужний законодавець, і багато чого мене навчив. Пізніше я пішов з ним у "Нашу Україну"… А згодом, коли всі інші партії розсипалися – "Батьківщина" була єдиною силою, опозиційною до всіх цих "ригів". Тому я з "Батьківщиною" з 2010 року".

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 03

 Микола Тихонов на з’їзді "Батьківщини"

Незважаючи на таку стабільність, Микола Тихонов ще не вирішив, чи піде на місцеві вибори. "Я у 2015 році теж балотувався від "Батьківщини" у Київраду, але досвід був невдалим. Місцеві вибори – це все ж таки змагання заможних людей, тим більше у Києві у мене немає таких ресурсів. До того ж, це робота на громадських засадах, ніби як хоббі. Я, відверто кажучи, зараз на таке хоббі не маю часу – у мене є сім’я і якось треба заробляти… Але поки що питання для мене відкрите. І якщо наша партійна організація якось вирішить питання хоча б із допомогою на виборах – то все можливо. Робота у Київраді може бути цікавою".

"Дуже радію, що і за списком "ЄС" до ВР пройшли ветерани, і за списком "Голосу", наскільки мені відомо. Єдине, до чого я поставився би з нерозумінням – це якби наші захисники йшли від відверто антиукраїнських сил, - додає Тихонов. –Дуже вітаю і те, щоб військові балотувалися на місцевих виборах – не завжди ж у міськрадах директорам ринків засідати".

"ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ"

У виборчому списку та мажоритарниками "Європейська солідарність" висунула щонайменше 13 учасників бойових дій. З них до парламенту проходять двоє – це командувач десантно-штурмових військ Михайло Забродський (№4 у списку) та комбат "Госпітальєрів" Яна Зінкевич (№7).

"Під час передвиборчої кампанії мені найбільше запам’ятався концерт на підтримку партії у Львові, - розповідає вона. – Спікерами від "Солідарності" на цьому заході були Порошенко, Парубій і я. Людей було багато, велика площа… І, коли було моє представлення, вся площа скандувала: "Молодець!" Було дуже приємно відчути вдячність за те, що робилося всі ці роки…"

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 04

У Верховній Раді Яна хотіла б насамперед вирішити питання стосовно надання статусу учасника бойових дій добровольцям. "Я знаю, що Леся Василенко також проходить у ВР від "Голосу", вона цим питанням дуже багато займалася, але їй може знадобитися і моя допомога та підтримка. А далі моя діяльність буде залежати від комітету, до якого я увійду", - каже Яна.

Чимало планів, незважаючи на поразку на цих виборах, має і Олександр Грамарчук – нині вже офіцер запасу, учасник АТО, який балотувався на окрузі №17 у Вінниці. Гром здобув підтримку 4,83% виборців. А переміг на окрузі чинний народний депутат, самовисуванець Микола Кучер (34,96%), випередивши у тому числі і кандидата від президентської сили Олександра Коваля (25,63%).

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 05

"Кампанія ця була жорсткою та короткою, можна сказати, як перший бій. Мій конкурент, знаючи що в інформаційному полі я сильніший за нього, одразу застосував усі методи для того, щоб мене "поховати" у соцмережах. Йому це вдалося частково лише, але все одно охоплення в мене було не таке, як хотілося б, - пояснює Грамарчук. – Конкурент мій був (і є) чинним народним депутатом України, на окрузі він "засівав" дуже потужно. Застосовано було адмінресурс – це і працівники соціальної сфери, і "Укрпошта", яка розносила його агітаційні матеріали, пакетики і все таке інше. Я, звичайно, звертався до правоохоронців, представники інших політичних сил також подавали на нього до суду… суди завертали справу".

В армії Олександр Грамарчук прослужив майже 20 років. "Без одного місяця 20 років, - сміючись, уточнює він. – Але 24 червня я звільнився зі Збройних сил України, вирішив зробити перерву… Новий контракт підписати я завжди встигну. Днями став на облік на біржі як безробітний. Буде у нас підбиття підсумків виборчої кампанії у штабі "ЄС", а далі виробимо стратегію щодо місцевих виборів. Чи планую я висуватися? Так, звісно. Як і інші ветерани і волонтери, які допомагали мені під час цієї передвиборчої кампанії".

"ГОЛОС"

Від "Голосу" на позачергових виборах до Верховної Ради за підрахунками прес-служби партії балотувалося 11 учасників бойових дій. Втім, у прохідній частині списку опинився лише полковник СБУ "Альфа" Роман Костенко (№14) .

А, наприклад, заступник командира батареї з морально-психологічного забезпечення ВЧ1556 (128 гірсько-штурмової бригади) Олег Белейканич посів у списку партії 120 місце. На місцевих виборах 2015 року закарпатець вже брав участь у місцевих виборах, але тоді балотувався від "Солідарності".

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 06

79-ю у списку Вакарчука була легендарна парамедик Юлія Паєвська (позивний Тайра), зараз -командир евакуаційного відділення у 61 Військовому мобільному госпіталі Збройних Сил України. "Я на фронті була, - зізнається вона у відповідь на запитання Цензор.НЕТ щодо вражень від передвиборчої кампанії. – А вся кухня у Києві варилася".

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 07

 Юлія Паєвська, фото з Facebook

ІНШІ ПАРТІЇ

Балотувалися військовослужбовці від "Сили та Честі" - утім, були це не бійці або медики з передової, а, наприклад, начальник управління оперативного командування "Південь" Сергій Камеш (№12 у списку) або начальник протиповітряної оборони частин в військовій частині 3057 НГУ Ігор Камінський (мажоритарник ОВО №29).

Від "Руху Нових Сил Міхеіла Саакашвілі" під №21 у Раду висувався військовослужбовець 72 ОМБр "Чорних Запорожців" Сергій Яковенко.

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 08

 Сергій Яковенко, фото з Facebook

Природно, що багато добровольців увійшли до списку обєднаних націоналістів (ВО "Свобода", "Національний Корпус", "Правий сектор", ОУН, КУН) – воював у партійному списку кожен третій. Були ветерани і серед мажоритарників-націоналістів. Наприклад, на київському окрузі №222 (Солом’янський район) за перемогу боровся лейтенант ЗСУ, колишній командир взводу у 25 батальйоні "Київська Русь", депутат Київради Володимир Назаренко. Зрештою, у Солом’янському районі він отримав 13% підтримки, а переміг на ОВО директор ТОВ "Мх Шоу" ("Мамахохотала") Роман Грищук.

"Я отримав дуже великий кредит довіри людей. Коли я йшов у Київраду, у мене був рейтинг 10,5%. Зараз я отримав по району 13%, а по своєму київрадівському округу – вдвічі більше. Тобто, люди позитивно оцінили три роки моєї роботи як депутата, повірили мені, і, якщо раніше за мене голосував кожен десятий, то тепер мене підтримав кожен п’ятий. Отже, я рухаюся правильним шляхом, - розмірковує Володимир. – Не ловлю хайп, не змінюю політичні прапори, а виконую свою роботу".

Чи впливає на вибір українців те, що той чи інший кандидат – воїн АТО? "Якщо ти справами вже засвідчив, що ти не є балаболом, що у потрібний момент твої вчинки не розходилися з твоїми заявами – то і у майбутньому ти будеш не лише декларувати патріотичні цінності, а і відстоювати їх. Найкращою гарантією цього є участь у війні. Не десь на п’ятій лінії оборони, де були деякі прокурори та поліцейські, а саме у пеклі… - розмірковує офіцер. – Але і маніпулювати цим також не є правильним. Адже захищати свою Батьківщину – обов’язок кожного".

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 09

 Володимир Назаренко

Інколи - навіть депутата від "Опоблоку"… Так, на окрузі №33 у Кривому Розі свою кандидатуру виборцям запропонував діючий військовослужбовець, молодший лейтенант, командир роти у 74 окремому розвідбаті Олег Ляденко. Підприємець, який вирішив служити, раніше був членом "Партії регіонів"… Та й потім особливо не "перевзувався": у 2015 році Ляденко був обраний депутатом Криворізької міської ради VII скликання від "Опоблоку".

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 10

 Олег Ляденко

Втім, на цих виборах до ВР Олег Ляденко йшов як самовисуванець. На окрузі він посів лише 5 місце, отримавши 4% підтримки. А переміг на ОВО№33 "Юзік" з "95 кварталу", здобувши 61% голосів.

На сусідньому ж окрузі №34 (також Дніпропетровська обл.) свою кандидатуру висувала інша військова – безпартійна Анастасія Ніколаєва, начальник медичного пункту дивізіону 44 окремої артилерійської бригади. Дівчина набрала 2,27%.

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 11

 Анастасія

Таку ж підтримку, на жаль, здобула на своєму окрузі №155 (Рівненська область) і Народний герой України Лариса Кирикович, фронтовий медик із позивним Мама. Пані Ларису підтримали лише 1,57% виборців.

Військові, що балотувалися до ВР: скільки кіборгів було у списку Батьківщини, хто переміг зе!розвідника та чи пройшов у парламент ротний-опоблоківець 12

Мама

Переміг на окрузі самовисуванець Віктор М’ялик (32%). Друге місце посів Володимир Рашовський - бізнесмен, депутат облради від БЮТ у 2006-2010 роках – який цього року висувався від "Слуги народу" (майже 26%).

"Я переконалася в тому, що виборці стають біомасою, нездатною оцінити ситуацію і прийняти рішення, зробити висновки стосовно людини, яка повністю скомпрометована, проти якої порушені кримінальні справи, - коментує Лариса Кирикович. – Але іде ця людина під новим брендом, і набирає понад чверть голосів… Чи буду йти на місцеві вибори? Залежно коли вони будуть проводитися. Якщо восени, то однозначно ні. Тому що люди знову голосуватимуть так само, а навіть пройшовши, мені не хочеться брати спільну відповідальність за наслідки діяльності нинішньої влади…. Але хочу сподіватися, що я помиляюся".

 Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики