Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів

10287 6

Виборчі фонди не покажуть вам, скільки кандидати заплатили за членів комісій і спостерігачів і скільки грошей субвенцій пішло на їхній піар. Однак навіть гроші на рекламу, які зазвичай відображають у фондах, дають можливість зрозуміти масштаб кандидата, а часто і побачити, чия рука за ним стоїть.

Народні обранці 9-го скликання не запропонували нових традицій і скористались допомогою родин, місцевих бізнесменів і безіменних ФОП, які долали їхнє "зубожіння" так само, як перед тим допомагали іншим кандидатам.

Головне - міцна родина

Дружина голови ДУС Ірина Борзова, яка обралась у 14 окрузі на Вінничині, поки подала проміжний звіт про свою виборчу кампанію. За 11 днів липня вона витратила 255 тисяч, з яких 55 тисяч - її власні кошти, а ще 200 дав тато – керівник місцевої "Ліги сміху" Наум Баруля.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 01

Ірина Борзова

Ще одна таткова доня Лариса Білозір (вона ж невістка Оксани Білозір) витратила на всю кампанію 205 тисяч гривень. З них 60 тисяч пішло на виготовлення агтіпродукції, 91 – на її розміщення у ЗМІ, 25 тисяч на оплату поширення листівок. 100 на виборчу кампанію майбутньої депутатки переказала Кучер Лариса Іванівна, вочевидь її тітка. Лариса Кучер - власниця багатьох підприємств, а також дружина місцевого голови РДА Леоніда Лобаня.

Тато Лариси Білозір Микола Кучер виграв у 17 окрузі на Вінничині. Повний звіт він ще не здав, за 11 днів показав 478 тисяч фонду. Власні кошти депутата – лише 51 тисяча, решта – внески фізичних осіб. 149 тисяч передав його син Олександр. Сума якраз така, щоб не потрапити під фінмоніторинг. Син Кучера, теж, до речі, депутат - Ладижинської міськради. А також він очолював громадську організацію "Соціальний центр МХП" і був у Раді помічником власного тата і депутата Константиновського.

Ще 149 тисяч відправив помічник Миколи Кучера Павло Мороз. Більшість коштів пішли на друк виборчої агітації.

Але левова частина піару батька й доньки оплачена з коштів бюджетних субвенцій. Білозір, ще не ставши народним депутатом, вже подає їх як своє досягнення.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 02

550 тисяч показав у проміжному звіті новообраний депутат Олександр Скічко. Ведучий Євробачення відомий не стільки своїм акторським талантом, скільки тим, що одружений з донькою банкіра Єлизаветою Юрушевою. Саме вона і переказала 510 тисяч на кампанію чоловіка.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 03

Олександр Скічко

Олександр Грановський витратив на вибори офіційно 2 мільйони гривень. З них його власні кошти - лише 101 тисяча. А 1 мільйон на його кампанію переказав батько - Грановський Михайло Семенович, ще 800 тисяч - Руденко Олена Борисівна, помічниця народного депутата.

Олексій Мовчан, який виграв цей округ під брендом "Слуга народу" у Костянтина Жеваго, витратив 355 тисяч, з яких 250 тисяч – кошти самого кандидата. 15 тисяч дала його мама Ірина Мовчан, а ще 90 тисяч переказав Юрій Прокопчук, швидше за все, керівник кременчуцького "Електроприладу".

Дядько Мовчана Юрій Шаповалов переміг у 146 окрузі, і витратив на вибори офіційно майже пів мільйона гривень власних коштів.

Кандидати нові, а спонсори старі

2 мільйони і 70 тисяч гривень – саме стільки витрат задекларував на свою виборчу кампанію голова Волинської облради Ігор Палиця. Весь фонд новообраний депутат забезпечив за рахунок власних коштів – ні в юридичних осіб, ні в фізичних жодної гривні не взяв.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 04

З них 102 тисячі пішло на виготовлення виборчої агітації – з яких 78 тисяч - на буклети та листівки, а 23 тисячі на відеозаписи. На розміщення роликів на телебаченні кандидат витратив 1,2 мільйона гривень, 134 тисячі на друк агітації у ЗМІ. Ще майже 600 тисяч пішло на "наружку" (рекламу на зовнішніх носіях). 45 тисяч кандидат витратив на друк своєї програми на фабриці "Християнське життя".

На сусідньому окрузі переміг одвічний опонент Палиці, представник групи "Континіум" покійного Ігоря Єремєєва Степан Івахів. Йому виборча кампанія коштувала вчетверо дешевше – 592 тисячі. Івахів також обійшовся винятково власними коштами. 212 тисяч пішло на виготовлення перевиборчої агітації, ще 254 – на розміщення її у ЗМІ. Майже 16 тисяч пішло на оренду приміщень за місяць кампанії.

До речі, соратниця Палиці Ірина Констанкевич, яка до 2016 очолювала його благодійний фонд, а потім обралась у Раду, лише на половину своєї кампанії витратила майже стільки, як Івахів на всю.

За період з 1 по 11 липня вона подала звіт на 575 тисяч гривень. Один з найбільших донорів кампанії депутатки - Климчук Ігор Зіновійович. Він її помічник-консультант. На кампанію переказав 60 тисяч гривень. Ще один донор – Соломонюк Олег. Він працював помічником ректора Волинського університету, де також працювала і Констанкевич. Переказав 70 тисяч.

Ще одну свою людину Палиця завів у Раду від "Слуги народу". Це Вячеслав Рубльов, депутат Волинської обласної ради від УКРОПу, радник голови облради. Рубльов у своєму звіті показав, що його кампанія коштувала 719 тисяч гривень. Тільки 50 тисяч вніс сам кандидат.

Виготовлення передвиборчої агітації коштувало 142,5 тисячі. Ще 142 тисяч кандидат витратив на розміщення реклами на телебаченні. 123 тисячі пішли на оренду транспорту, приміщень і обладнання.

Хто ж профінансував "Слугу народу"? Депутат Волинської облради Ігор Лех, обраний від "Батьківщини". У 2016 Лех вніс потрібний Палиці проект рішення про надання надр комунальному підприємству "Волиньприродресурс" для геологічного вивчення щодо розробки покладів бурштину.

В 2017 депутат подав декларацію на 12 мільйонів гривень. На кампанію Рубльова пожертвував 200 тисяч.

202 тисячі на кампанію "Слуги народу" пожертвував президент волинської федерації ММА Михайло Смолка. Його прізвище часто згадують поряд з Палицею в контексті діяльності його фонду. Раніше Смолка також був фінансовим донором "Батьківщини" і переказав на партію Тимошенко 149 тисяч.

Ще 100 тисяч дав Рубльову депутат Волинської облради від "Батьківщини" Володимир Яренчук, що також входить в орбіту Палиці.

У 83 окрузі від "Слуги народу" переміг Андрій Сторожук. На сайті партії він представлений як керівник комунального підприємства. Але також він був помічником Олександра Шевченка.

250 тисяч на його кампанію дала Уляна Хащевська, вона ж спостерігач на виборах президента від того ж Шевченка. Ще 150 тисяч кандидату дав односелець Шевченка ФОП Ігор Петруняк (раніше він дав мільйон на виборчу кампанію самого Шевченка). Ще один фінансист кандидата - Руслан Данилів, а його донька-студентка минулої кампанії дала мільйон тому ж Шевченку.

У 183 окрузі від "Слуги народу" перемогла Вікторія Вагнєр, головлікар в обласній лікарні відновного лікування, на цю посаду її призначили за голови ОДА Андрія Гордєєва. А от спонсором всього виборчого фонду Вагнєр виступила одна людина – депутат від БПП Херсонської міськради Олег Зайченко.

У 162 окрузі переміг Микола Задорожний, який виступав у команді "брати Гагаріни" і брав участь у фестивалях ексдепутата по цьому округу Владислава Бухарєва. Бюджет виборчого фонду кандидата на проміжному етепі становив 192 тисячі. Власних коштів кандидата 20 тисяч. 82 тисячі переказав його худрук, ведучий Артем Гагарін (він же Артем Михайліченко за паспортом). 90 тисяч кандидату переказав Олександр Єрмак (був такий депутат Сумської облради від Партії регіонів).

Бідні і багаті "Слуги"

Якщо вам скажуть, що самим "Слугам народу" їхня перемога нічого не коштувала, не вірте.

Офіційний виборчий фонд кандидата від "Слуги народу" Дмитра Киселевського становив 3,5 мільйона гривень. З них кандидат вніс 461 тисячу, а фізичні особи додали ще 2,96 мільйона. 874 тисячі пішло на виготовлення агітації, 914 тисяч на розміщення її у ЗМІ. Ще мільйон пішов на розміщення зовнішньої реклами у вигляді білбордів, сітілайтів та листівок. 909 тисяч пішли на концерти та інші заходи за участю кандидата.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 05

 Дмитро Киселевський

Хто донори Киселевського, який працює в Інтерпайпі і обрався по округу ставленика Віктора Пінчука Якова Безбаха? По 700 тисяч дали бізнесмени Сергій Стахов, Олександр Шкіль та Олександр Шлапаков. 400 тисяч переказав член наглядової ради Інтерпайпу Олег Трегуб,

1,2 мільйона власних коштів витратив на виборчу кампанію броварський "Слуга" Микола Галушко, власник охоронної компанії "Галід".

Майже мільйон своїх грошей виклав Олександр Дубінський за перемогу над Ігорем Кононенком, і це лише проміжний звіт.

450 тисяч власних грошей на вибори на Хмельниччині за попереднім звітом витратив брат Руслана Стефанчука Микола.

Правда, так витрачались не всі. Знаменитий фотограф Штепа витратив своїх грошей аж 27 тисяч. Вячеслав Сігачов з округа Арешонкова і Пашинського - лише 19 тисяч. Вчителька молодших класів Тетяна Рябуха на вибори своїх грошей дала рівно 0.

Кампанія блогера Макса Бужанського обійшлася йому в офіційні 398, 6 тисяч гривень. Своїх коштів блогер на вибори не витрачав. 217 тисяч кандидат витратив на виготовлення реклами, а розміщення її на телебаченні коштувало лише 36,3 тисячі.

Серед його спонсорів дружина Бужанського Вікторія Кісрієва, яка переказала майже 100 тисяч. 200 тисяч переказав Андрій Овчинніков, людина з такими ж ініціалами є власником Едіс ЛТД. Ще 100 тисяч переказала Олена Дробот, власниця компанії "Віза".

372 тисячі коштували вибори кварталівцю Юрію Корявченкову. 184 з них пішло на виготовлення агітації, і лише 24,5 на її розміщення. 62 тисячі на кампанію дала дружина коміка Тетяна. А більшість коштів переказали компанії Расто КР, Кар-гіл, ТОВ "Криворізький старт" та фермерське господарство "Валівське".

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 06

Расто КР, Кар-гіл також профінансували кампанії ще двох слуг із сусідніх округів Дніпропетровської області.

З життя політичних динозаврів

Вадим Новінський вклав у вибори 3 мільйони власних коштів, витратив – 2,2. 712 тисяч пішло на виготовлення агітації, мільйон – на її розміщення.

Для порівняння Борис Колесніков сформував собі виборчий фонд на 3,7 мільйона гривень. Теж з власних коштів, але програв.

Сергій Медведчук за попереднім звітом офіційно витратив на вибори лише 150 тисяч власних коштів.

Костянтин Жеваго на свою програшну кампанію вніс своїх аж 10 тисяч гривень. Ще 600 тисяч він отримав від підприємства "Феррострой", що входить в його орбіту.

Проміжний звіт Ігоря Кононенка показав, що він вклав у вибори, які програв Олександру Дубинському мільйон гривень. А сам журналіст "плюсів" вказав у проміжному звіті суму не набагато меншу – 946 тисяч. Повні звіти по округу поки не подав жоден кандидат.

В’ячеслав Богуслаєв вклав у виборчий фонд лише 49 500 гривень. 23 тисячі витратив на виготовлення агітації, 15 – на її показ на телебаченні. Його конкурент, весільний фотограф Сергій Штепа витратив через офіційний фонд майже вдвічі менше – 27 тисяч.

Богдан Дубневич показав у проміжному звіті по виборах 860 тисяч гривень виборчого фонду. Це все його власні кошти. А Галина Васильченко з "Голосу" в проміжному звіті показала 500 тисяч, з яких лише 30 тисяч її власні гроші. Футболіст Артем Федецький на змагання в тому ж 118 окрузі витратив 330 тисяч власних коштів. Повний звіт ще не оприлюднено.

Андрій Іванчук вклав у свою перемогу по округу 1,9 мільйонів власних коштів.

Бюджети перемоги: як родичі і місцеві барони з ФОПами зробили депутатів 07

 Андрій Іванчук

Віктор Балога поки не показав ні попереднього, ні кінцевого звіту по виборах. Його конкурент по округу від "Слуги народу" Едгар Токар витратив 402 тисячі власних коштів.

 Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"