Цензор.НЕТ

28.08.19 11:09

Кнопка від депутата, свобода слова від Шуфрича та інші новації нової Ради

Автор: Тетяна Ніколаєнко

У вівторок новообрані депутати продовжували ділити владу в комітетах. Процес виявився настільки непростим, що частину засідань довелось перенести з 12 на 18 годину. А поки депутати вирішували, яка частина решток владного пирога кому дістанеться, в Раду прийшли слідчі ДБР і СБУ.

 Їх цікавило "незаконне" впровадження сенсорної кнопки, яка б зупинила неособисте голосування депутатів.

На перший погляд ці речі видаються мало пов’язаними. Але по суті в той момент, коли в "Катрусиному кінозалі", вирішили, що в рамках пропорційного розподілу "Слузі народу" відійде 70 посад, ОПЗЖ – 15, "Батьківщині" - 14, "Голосу" - 13, а ЄС Порошенка лише 4, Андрій Парубій пробував наостанок залишити молодій команді невеличку свиню.

І річ не в тому, що "Слугам народу" довелось би постійно мати в залі 226 депутатів для голосування – в них їх може бути і до 300. А в тому, що старі сенсори, якими ніхто не користувався 10 років, могли б не спрацювати. І тоді б уся піар-стратегія про голосування 70 законів навернулась мідним тазиком, бо навіть за наявності потрібних голосів процес їх підрахунку лічильною комісією зламав би всю динаміку дійства.

Ігри в опозицію

Перше засідання робочих підгруп у вівторок зібрали на 9 ранку. Велика група мала бути на 12, але її перенесли.

Станом на ранок найбільше посад заступників і секретарів комітетів отримувала так звана група Валерія Лубінця – мажоритарників-самовисуванців. Насправді, левова частина з них у Раді минулого скликання була депутатами провладного БПП, але оскільки тепер ця політсила в опозиції, то до неї долучиться лише 2 мажоритарники-самовисуванці.

Решта ж становитимуть, як і в попередніх скликаннях, резерв голосів для влади. При чому, цього разу вони їй забезпечать не 226, а всі 300 голосів.

Станом на ранок цій групі готові були віддати посаду віце-спікера під Ірину Констанкевич і головування в комітеті з прав людини і реінтеграції Донбасу самому Валерію Лубінцю.

Втім "Батьківщина" раптом передумала і вирішила, що знову побореться за посаду віце-спікера.

Ще минулого четверга джерела в групі розповіли "Цензор.НЕТ", що Олена Кондратюк – фаворит серед претендентів на цю посаду. Втім у п’ятницю її кандидатуру відкликали на користь Констанкевич. Зважаючи на те, що Констанкевич до депутатства очолювала благодійний фонд Ігоря Палиці, а соратники Тимошенко літали з ним на переговори до Коломойського, історія видавалася не дуже красиво. По суті "Батьківщина" визнавала вплив на себе Коломойського.

Тому у вівторок все змінилось і "Батьківщина" знову заявилась на цю посаду.

Якщо минулого четверга на дії влади скаржились представники ОПЗЖ, "Голоса", "Батьківщини" та ЄС, то у вівторок це робили вже лише соратники Петра Порошенка.

Причина проста – якщо партія влади отримала 70 керівних посад у комітетах, ОПЗЖ, "Голос", "Батьківщина" 13-15, а ЄС – лише 4.

Це дало підстави соратникам Петра Порошенка заявити, що вони і є єдина опозиція владі.

Не допомогло.

Вечірнє засідання підготовчої групи розпочалось із чергової ввічливої сварки Ірини Геращенко та Дмитра Разумкова. Причиною стало те, що нова влада вирішила запросити на урочисте засідання спікера часів Януковича Володимира Рибака.

Кнопка від депутата, свобода слова від Шуфрича та інші новації нової Ради 01

Разумков відповів, що вони ретельно перевірили запрошеного – він не втікав до Росії і не був у розшуку, то в цьому плані все нормально.

Рішення проголосували.

Наступним, хто висловив легке обурення майбутньому спікеру, був Андрій Кожем’якін. Вже майже ексголова комітету з правоохоронної діяльності попросив молодих колег потерпіти 2 дні і не займати кабінети ще чинних депутатів.

Кнопка від депутата, свобода слова від Шуфрича та інші новації нової Ради 02

Разумков ще в п’ятницю просив майбутніх депутатів не займати поки штурмом кабінети, але не допомогло. Хоча Галина Янченко запевнила, що поки новим в апараті дозволили повісити хіба що свої таблички.

Далі Разумков перейшов до розподілу посад у комітетах. Проти виявилась знову тільки Геращенко – вона пропонувала розглядати кожен комітет окремо. Разумков навіть вв’язався з нею в дискусію, але тут Сергій Льовочкін якось невдоволено потер скроні і сказав, що група вже домовилась проголосувати проект в цілому, тому нехай Разумков читає весь список без обговорення. Майбутній спікер так і зробив.

Отож,

Бюджетний комітет Ради 9-го скликання очолить Юрій Арістов зі "Слуги народу". Перший заступник – Іван Крулько з "Батьківщини", заступники – Трухін, Копачук, Гевко (всі "Слуга народу"). Секретар комітету – Цабаль з "Голосу".

ЄС пропонувала на посаду заступника в цей комітет Олексія Гончаренка, але його взяли лише рядовим членом.

Комітет з аграрної політики очолить Микола Сольський зі "Слуги народу", його першим заступником буде Іван Кириленко з "Батьківщини", секретарем Іван Чайківський, позафракційний.

Комітетом антикорупційної політики керуватиме Анастасія Красносільська (СН), її першим заступником буде Ярослав Юрчишин ("Голос"), секретарем – Михайло Цимбалюк ("Батьківщина").

Комітет з питань економічного розвитку очолить чоловік Альони Шкрум Дмитро Наталуха зі "Слуги народу", його першим заступником буде Сергій Тарута ("Батьківщина"), заступниками Киселевський з Інтерпайпу та колишня помічниця Степана Кубіва Роксолана Підласа (СН). Секретарем комітету буде Ярослав Рущишин з "Голосу", відомий тим, що його фабрики відшивають в Україні найвідоміший бренд одягу класу мас-маркет Zara.

Комітет гуманітарної політики очолить ексгендиректор "плюсів" Олександр Ткаченко (СН), його першим заступником буде вже згадана Ірина Констанкевич, заступниками – Євгенія Кравчук, Максим Потураєв, Гео Лерос (СН), секретарем – Олександр Абдуллін ("Батьківщина").

ЄС пропонувала на посаду заступника Миколу Княжицького, але їй відмовили.

Комітет зі свободи слова несподівано очолить Нестор Шуфрич з ОПЗЖ. Це фактично означає, що про санкції щодо каналів Медведчука можна забути. Його першим заступником стане Альона Шкрум ("Батьківщина"), секретарем – ексжурналіст "плюсів" Сергій Швець.

Більш нелогічним і скандальним стало хіба що рішення, що комітет з нацбезпеки очолить Олександр Завітневич (чоловік однокласниці президента Зеленського). Він до депутатства очолював Смілянський сталеливарний завод.

Єдине, що його якось пов’язує з оборонкою, це те, що він випускник факультету радіоінженерії Київського військового інституту управління та зв’язку та Київського національного економічного університету, є офіцером запасу.

Волонтер Юрій Мисягін і той би був логічнішим керівником, але він заступник.

На фоні Завітневича командувач Десантно-штурмових військ Збройних сил України Михайло Забродський видається просто супердосвідченим монстром. Так само як і секретар комітету – кіборг, офіцер СБК Роман Костенко ("Голос").

Комітет з енергетики та ЖКП очолить Андрій Герус з СН, його першим заступником буде Олексій Кучеренко ("Батьківщина"), заступником Юлій Іоффе з ОПЗЖ, секретарем Юрій Шаповалов.

Комітетом здоров’я нації керуватиме Михайло Радуцький (СН), першим заступником буде Валерій Дубіль ("Батьківщина"), секретарем Яна Зінкевич з ЄС.

Комітет зовнішньої політики очолить Богдан Яременко ("Слуга народу"), його першим заступником буде Григорій Немиря("Батьківщина"), заступниками Марина Бардіна та Юлія Льовочкіна, секретарем Соломія Бобровська ("Голос").

Комітет з питань молоді та спорту несподівано очолить Андрій Кожем’якін ("Батьківщина"), першим заступником у нього буде Жан Беленюк, а секретарем - сам Григорій Суркіс.

Повний розклад по керівних посадах у комітетах можна прочитати тут.

"Урі, Урі, де в нього кнопка?"

Поки депутати ділили посади, в сесійній залі працівники апарату вже тестували сенсорну кнопку. Андрій Парубій дав розпорядження її встановити для нових депутатів ще до 15 серпня. Але роботи почали в останній день.

Об 11: 30 Андрій Парубій зібрав брифінг, де повідомив, що представники ДБР і СБУ перебувають у приміщенні Ради і намагаються зірвати тестування.

"За 10 хвилин до того, як повинно було початися загальне тестування, коли 450 співробітників Верховної Ради вже були в очікуванні зайти в зал і провести тестування, в приміщення Верховної Ради України без запрошення, без офіційного попередження, без рішення суду зайшли 12 слідчих, співробітників Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань", - розповів Парубій.

Представники ДБР прийшли не лише без рішення суду, але й без відома генпрокуратури. Провадження в ЄРДР було внесено 21 серпня о 17:45. А слідчого у справі призначили лише 27 серпня о 10:32 ранку.

"Слуги народу" вивели одразу на брифінг Руслана Стефанчука, який заявив, що вони раптом що готові голосувати і руками. А потім прес-партії влади вивела і людину, завдяки якій і проведено обшук.

Кнопка від депутата, свобода слова від Шуфрича та інші новації нової Ради 03

 Фото: Яна Доброносова

Ним виявився перший заступник голови апарату парламенту Володимир Слишинський. Він колишній заступник Володимира Гройсмана у вінницькій міськраді, якого вже майже експрем’єр перевіз з Вінниці до Києва.

"На мене чинився тиск, щоб я здійснив запуск сенсорної кнопки... Але я повідомив у ДБР про те, що запуск цієї кнопки може призвести до параліча голосування в парламенті", - заявив журналістам Слишинський, якого, до речі, вже звільнили з посади.

Система Рада справді могла б не спрацювати. Самій Раді-3, яку запустили в 2002, вже майже 20 років за умов 10-річного користування. Сенсорну кнопку поставив на пульт Арсеній Яценюк у 2008 році, але вона так і не запрацювала. У 2014 на запит юриста Клима Братківського в апараті Ради відповіли, що система вже не відповідає технічним вимогам.

Так що з великою імовірністю 29 серпня нова влада могла зіткнутися з тим, що голосувати їм таки довелося б руками, а значить, вся телевізійна картинка динамічних змін у державі була б зламана.

Депутат у смартфоні

У вівторок сталась ще одна подія, яку треба згадати, щоб зрозуміти суть майбутнього парламенту і куди він може зайти.

Для допомоги в роботі народних депутатів майбутньої Ради створили чат-бот. Презентували його разом депутат майбутньої Ради Галина Янченко, апарат Верховної Ради та Інститут майбутнього.

За словами Янченко, майбутні депутати вже зіткнулися з великою кількістю різних організаційних і бюрократичних питань як подання документів, збір довідок, різних паперів".

Кнопка від депутата, свобода слова від Шуфрича та інші новації нової Ради 04

 Фото: Яна Доброносова

Щоб врятувати їх від цього "інформаційного хаосу", і створили чат-бот.

"Бот буде постійно оновлюватись і поповнюватись новими даними безпосередньо від самих користувачів, тобто нардепів і їхніх помічників. Алгоритм такий: якщо бот не знає відповіді на якесь запитання – будь-який запит зберігається в його архіві. А далі ми, його розробники, знаходимо відповідь на це запитання. Таким чином бот ставатиме щоразу розумнішим. До речі, ця система реалізована на базі технологій Google", - сказано в релізі організаторів.

Насправді алгоритми у чат-ботів трохи інші. Користувачі ставлять запитання і на часті запити формують відповіді, які потім підвантажують у CRM. Тобто не було фактично зроблено якоїсь фокус-групи чи розписано проект.

Технологія Google - це просто підтягування інформації по ключових словах.

Але цікаво інше – допуск до бота буде за номерами телефонів депутатів. Але тепер питання, де Інститут майбутнього взяв ці дані і хто ними поділився. І чи точно всі дали на це згоду.

Бо  під час надання згоди на використання персональних даних апарат Ради має повідомляти, де ці персональні дані будуть використані, куди надаватися (чи передаватися) і яким чином зберігатися. І якщо вони їх кудись передають, то просити дозволу на це.

Є в боті і ще одна цікава функція щодо прокладання шляху до якогось з комітетів тощо. Тут не відомо, яка технологія застосована і чи не буде використана геолокація народного депутата.

Бо може виявитись, що штучний інтелект в Раді буде стежити не лише за голосуванням депутата, а й його переміщенням.

І це буде куди небезпечнішим, ніж стеження журналістів у кулуарах і Сен-Тропе.

Втім виконавчий директор Інституту майбутнього Віктор Андрусів запевняє, що вони не отримували персональних даних. "Ми просто запропонували айтішнікам Ради певну ідею, як спростити життя депутату за допомогою бота. Ми не отримували телефонів, вони є лише в апарату Верховної Ради, на їхніх серверах. Більше того, зараз вони думають, чи не відмовитись від ідеї про телефони і не замінити їх паролем", - каже Андрусів. Він також заперечує зняття ботом локації телефона депутата, і каже, що ця функція буде лише в Google.

 Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики