Цензор.НЕТ

03.10.19 12:23

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів

Автор: Богдан Хворостяний

В організації і виконанні вибуху на вулиці Грушевського в Києві правоохоронці підозрюють чотирьох осіб. Окрім епізоду на День Незалежності, слідство покладає на них відповідальність за низку інших резонансних злочинів.

 "Шкода, бо коли ти дістаєш поранення на Донбасі, то розумієш за що", - розповідає Дмитро (ім’я змінено на прохання героя матеріалу для збереження його анонімності).

Він військовослужбовець, учасник АТО та боїв за Донецький аеропорт. Своє поранення він дістав у серпні 2017 року. Тоді на День Незалежності в кількох метрах від нього вибухнула бойова граната РГД-5.

Це сталося на вулиці Михайла Грушевського в Києві, невдовзі після параду, який приймало все вище керівництво держави, включно з тодішнім президентом Петром Порошенком.

Того дня в місті були посилені заходи безпеки: Київ патрулювали нацгвардійці, в середмісті чергували бригади швидкої допомоги та пожежники.

Та все це не завадило зловмисникам пробратися в Маріїнський парк з гранатою і кинути її вниз по схилу до проїжджої частини вулиці Грушевського. Вибух стався у ста метрах від будівлі Кабінету Міністрів. Далі нападники безперешкодно залишать місце злочину. Правоохоронці розшукували їх декілька місяців.

Ми зустрілися з Дмитром на Хрещатику. Він час від часу буває в столиці у справах.

На День Незалежності 2017 року він приїхав до Києва разом зі своїм другом Валерієм Чибінєєвим, його дружиною та тещею. Роком раніше Чибінєєв під час параду отримав з рук президента Золоту Зірку Героя України.

У 2017 Валерія запросили на парад для участі в огляді військ. Дружина та теща приїхали разом з ним подивитися столицю. Доки він перебував у ВІП-зоні разом з президентом, його рідні були з Дмитром.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 01

Валерій Чибінєєв після вручення Золотої Зірки Героя України, 2016 рік. Фото з FB: Тарас Пидько

Дмитро показує лавку неподалік виходу з метро Хрещатик. Тут вони сиділи разом з рідними Валерія та дивился парад. Після його завершення Чибінєєва запросили поїхати разом з президентом до Софійського собору на урочистий захід. Дмитро з родиною Валерія вирішили прогулятися Києвом.

"Ми пішли подивилися ВІП-зону, там вже було відкрито, подивилися ще на той час зачинений Будинок Профспілок. Я розповів, що там відбувалося під час Майдану. Далі ми піднялися вгору по Інститутській, зайшли в Маріїнський парк. Там перекусили, попили чаю. Минув якийсь час, година або трохи більше, і ми вирішили піти подивитися військову техніку", - розповідає Дмитро.

Перш ніж спускатися на Європейську площу, Дмитро показав дружині і тещі свого друга будівлю Верховної Ради та Кабінету міністрів. Далі вони пішли вулицею Грушевського в напрямку Українського дому. Йшли тротуаром, який межує з Маріїнським парком.

Доки Дмитро розповідає, ми разом з ним якраз підходимо до того самого місця.

"Я йшов з ними посередині, розповідав про Київ. В якийсь момент захотів покурити, і щоб дим не пішов на тещу, я став з правої сторони, ближче до кам’яного бордюру. Потягнувся до кишені за цигарками і в цей момент за спиною пролунав хлопок. Теща одразу впала, я подумав, що в неї шок від переляку. Дружина Валерія теж була в шоці. Я подумав, що то був якийсь вибуховий пакет", - пригадує Дмитро.

Він показує місце вибуху - на траві схилу була вирва, а земля димилася. Каже, що це сталося в двох-трьох метрах від нього.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 02

Поліція проводить слідчі дії на місці вибуху. Фото: Богдан Хворостяний

Дмитро одразу ж поклав рідних Валерія під високий кам’яний бордюр, бо подумав, що може статися ще один вибух.

"Я розвернувся, позаду нас поблизу людей не було, трохи далі були старші люди. Вони стояли самі в шоці. Літні люди на хуліганів не схожі і так далеко нічого точно не кинуть", - розповідає Дмитро.

Далі він подивися наверх до Маріїнського парку, звідки могли кинути вибуховий пристрій, і побачив, що звідти виглядали люди.

"Далі я побачив, що в тещі кров в районі підборіддя і зрозумів, що вона поранена. В мене теж кров почала текти по лобі і по обличчю. Я поклав руку на голову і побачив, що в мене волосся на руках залишилося. Я почав дружині кричати, щоб вона постійно говорила з мамою, щоб та не знепритомніла", - згадує Дмитро.

Вулицею в цей час проїхало кілька легкових автівок, які Дмитро безуспішно намагався зупинити. По інший бік проїжджої частини йшли люди, чоловік почав кричати їм, щоб вони викликали швидку.

Десь за хвилину після вибуху Дмитро побачив, що від Верховної Ради до Європейської площі спускається білий автобус "Богдан" з чорними військовими номерами. Чоловік вийшов на проїжджу частину і перегородив їм дорогу.

"Вони зупинилися і я почав питати в кого є аптечка, бо є поранені. Біля тещі вже була калюжа крові. З автобусу вийшов сержант і почав розпаковувати аптечку. Нацгвардійців я попросив, щоб вони зробили очеплення, бо вже почали збиратися люди з телефонами", - пригадує Дмитро.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 03

Біля місця вибуху припаркований білий нацгвардійський "Богдан". Фото: Богдан Хворостяний 

Перша швидка приїхала хвилин за 15, хоча внизу на Європейській площі було кілька карет. Тещу поклали на ноші обличчям донизу як вона лежала на тротуарі, бо в неї було поранення шиї і голови. Разом з дружиною Валерія їх повезли в лікарню. Пізніше приїхала ще одна швидка, яка забрала Дмитра.

"Теща в лікарні була деякий час в комі. Валерій з нею два місяці пробув день і ніч. В тещі один осколок залишився в голові, його не рухають, бо це нейрохірургія - дуже складна річ. Вона спершу частково втратила пам’ять. Досі нормально не рухається, без сторонньої допомоги на вулицю не виходить. В дружини був осколок в нозі, але на щастя, поранення було не сильне", - розповідає Дмитро.

Чоловік розказує, що його врятував рюкзак Валерія, який він носив, доки друг був на урочистостях. Рюкзак прийняв на себе значну частину осколків. Сам же Дмитро в момент вибуху частково прикрив собою дружину Валерія.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 04

Швидка забирає поранених. Фото: Богдан Хворостяний

Тим не менше, чоловік розповідає, що в нього в тілі залишилося три осколки.

"Їх не можна чіпати, бо один близько до хребта, а ще два в плечі. Там осколки по 8, 6 і 5 міліметрів. Діставати їх не буду, бо зараз ходиш, бігаєш і добре, а можна так наоперувати, що в колясці буду кататися. Я не жаліюся, добре що хоч так. Але на правій стороні я спати не можу", - каже Дмитро.

За півтора року після вибуху чоловік вважає, що скоріше за все інцидент був збігом обставин і він з родиною свого друга просто опинився не в тому місці і не в той час. Хоча Дмитро і не відкидає версії про те, що це могла бути спланована атака на нього і родичів Валерія Чибінєєва через його військову діяльність.

Російський слід

У жовтні 2017 року поліція затримала трьох підозрюваних. У Львівській області схопили Бориса Мущенка та Сергія Бахчевана, які за версією слідства прямували до пам'ятника Семи угорським племенам на Верецькому перевалі, щоб підірвати його.

Під час затримання в автівці, якою вони добиралися до місця злочину, виявили гранати та балон з пропаном.

Того ж дня у Києві затримали Дмитра Чорнодубравського.

Четвертий учасник групи за версією слідства - Богдан Шевченко. Його місцезнаходження правоохоронцям встановити не вдалося. За кордон він не виїжджав.

Чорнодубравський і Бахчеван перебувають у СІЗО. Прокурори зачитують їм обвинувальний акт у Печерському суді столиці. Цей документ опинився у розпорядженні нашої редакції.

Прокуратура вважає, що свою діяльність підозрювані розпочали в листопаді-грудні 2016 року.

Тоді замовники запропонували Чорнодубравському та Шевченку скоїти ряд злочинів - терактів, вибухів та підпалів для загострення міжнаціональної ворожнечі всередині країни та для погіршення відносин з іноземними державами.

Чорнодубравський та Шевченко на цю пропозицію погодилися, оскільки за версією правоохоронців, були негативно та радикально налаштовані до чинної влади.

Ці двоє своєю чергою, за версією слідства, запропонували увійти до групи Мущенку та Бахчевану, оскільки вони "за своїми суб’єктивними якостями схильні за грошову винагороду до вчинення злочинів".

Невдовзі після затримання трьох підозрюваних міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що ця четвірка - співучасники банди "Торпеда" та пов’язані з "ексрегіоналами", які втекли в Росію після Революції Гідності.

"Затримані виконавці та їхній керівник - входять до групи впливу в минулому народних депутатів від Партії регіонів" від Черкаської області - Володимира Олійника та Сергія Тулуба. Задокументовано ланцюжок контактів злочинців із зазначеними персонами, які нині перебувають у Російській Федерації, а також з рядом керівників партії "Опозиційний блок", що знаходяться в Україні", - написав тоді Аваков у своєму Facebook.

Свого часу звинувачення міністра Володимир Олійник назвав голослівними.

"Потрібно подавати в суд на Арсена Авакова. Докази, будь ласка, в студію! Не люблю голослівних звинувачень. Я заслужений юрист України і звик розмовляти в рамках букви закону", - написав Олійник у Facebook.

Що ж до зв’язку банди з "регіоналами", то ймовірний організатор групи Дмитро Чорнодубравський і справді був помічником депутата Черкаської міськради від Партії регіонів Ігоря Мельникова в 2010-2014 роках.

Після Революцій Гідності Мельников очолив черкаську філію "Опозиційного блоку". Наприкінці 2017 року правоохоронці через суд отримали доступ до рахунків політика, але підозру йому не оголошували.

Розподіл обов’язків

Організаторами були Чорнодубравський та Шевченко. Вони запропонували Мущенку та Бахчевану увійти до складу групи та виконувати злочини за винагороду.

Чорнодубравський, за даними слідства, отримував гроші від замовників, купляв боєприпаси, організовував їх доставку на місце скоєння злочинів та виплачував винагороду іншим членам групи. Він шукав об’єкти злочинів, організовував підготовку та проводив контроль за їхнім виконанням.

Шевченка слідчі вважають співорганізатором. Він координував дії решти учасників групи на місці скоєння злочинів, передавав вибухові пристрої і боєприпаси Бахчевану.

Мущенку слідство відводить роль водія групи. Він перевозив зброю та боєприпаси, доставляв Бахчевана і Шевченка на місце та забирав їх звідти, вів спостереження за прилеглою до місця злочинів територією.

Бахчеван, за даними прокуратури, безпосередньо виконував злочини за допомогою пристроїв, які йому передавали Чорнодубравський і Шевченко.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 05

Сергій Бахчеван під час затримання. Фото з Fb: Арсен Аваков

Напередодні злочинів група збиралася на автозаправці в селищі Чабани Києво-Святошинського району. Під час цих зустрічей члени угруповання обговорювали об’єкти нападів та план їхньої реалізації. За кожний окремо взятий епізод всі члени групи отримували однакову винагороду: від 700 до 300 доларів США.

Поліція підозрювала Чорнодубравського, Мущенка, Бахчевана і Шевченка у скоєнні двадцяти семи злочинів на всій території України. Та до стадії обвинувачення кількість інкримінованих Чорнодубравському і Бахчевану епізодів зменшилася. Далі наводимо деталі окремих злочинів, взяті з тексту обвинувального акту.

Осквернення "Могили рабі Нахмана"

Перший злочин групи - осквернення синагоги на "Могилі рабі Нахмана" в місті Умань кількома днями раніше Хануки.

21 грудня 2016 року Мущенко, Бахчеван і Шевченко приїхали до могильного комплексу. Бахчеван і Шевченко проникли в комплекс, кинули на підлогу голову свині та розлили на неї червону фарбу. Мущенко чекав у машині.

Винагорода: 700 доларів.

Осквернення "Биківнянських могил"

25 січня 2017 року Мущенко привіз Шевченка та Бахчевана до меморіального комплексу "Биківнянські могили" неподалік Києва.

Шевченко та Бахчеван намалювали на його стелах написи "СС Галичина", "ОУН-УПА", "Курва". За допомогою домкрата вони похилили гранітний стовп меморіального комплексу.

Винагорода: 400 доларів.

Осквернення пам’ятника Олені Телізі

У березні Чорнодубравського наказав членам групи придбати червону фарбу та осквернити пам'ятник Олені Телізі на території меморіального комплексу Бабин Яр.

17 березня Мущенко привіз Бахчевана та Шевченка до пам’ятника. Там Бахчеван та Шевченко вилили на нього відро червоної фарби.

Винагорода: 300 доларів.

Вибух біля посольства Литви

У квітні 2017 року Чорнодубравський та Шевченко забезпечили димовою шашкою "РДГ2Ч" та макетом осколкової гранати "Ф-1" Бахчевана.

Близько півночі 24 квітня Бахчеван здійснив кидок шашки та гранати в бік території амбасади. Після скоєння злочину він сів до машини, за кермом якої перебував Мущенко, та поїхав з місця злочину.

Винагорода: 400 доларів.

Вибух гранати в офісі "Національного корпусу"

22 травня Мущенко привіз Бахчевана та Шевченка до приймальні політичної партії "Національний корпус" в Києві. Бахчеван підірвав гранату "РГД-5" біля входу до приймальні партії.

Винагорода: 300 доларів.

Вибух на території посольства США

У червні 2017 року Чорнодубравський та Шевченко спланували напад на амбасаду США. Вони забезпечили Бахчевана ручною наступальною гранатою (РГН).

8 червня Мущенко привіз Шевченка та Бахчевана до посольства. Шевченко залишився в машині. Близько опівночі Бахчеван висмикнув запобіжне кільце з гранати та перекинув її через огорожу амбасади.

Винагорода: 700 доларів.

Підпал синагоги у Львові

У червні 2017 року Чорнодубравський та Шевченко вирішили осквернити синагогу "Цорі Гільод" у Львові. Шевченко підготував "коктейль Молотова" та передав його Бахчевану.

30 червня Мущенко доставив Бахчевана у Львів. Той близько четвертої ранку кинув у стіну синагоги пляшку із запалювальною сумішшю.

Винагорода: 300 доларів.

Вибух у черкаському відділку Нацполіції

Наприкінці червня Чорнодубравський та Шевченко спланували напад на відділ поліції у місті Черкаси. Вони роздобули гранату "РГД-5", яку передали Бахчевану.

2 липня Мущенко разом з Бахчеваном приїхали в Черкаси. По опівночі Бахчеван кинув гранату до дверей відділу поліції.

Винагорода: 500 доларів.

Вибух на території фармпідприємства в Луцьку

У липні 2017 Чорнодубравський та Шевченко розробили план нападу на фармацевтичне підприємство "Волиньфарм" у місті Луцьку. Вони забезпечили Бахчевана саморобним вибуховим пристроєм.

10 липня Мущенко відвіз Бахчевана в Луцьк. Близько сьомої години ранку Бахчеван здійснив підрив пристрою на території підприємства.

Винагорода: 300 доларів.

Вибухи в Києві на День Незалежності

 У першій половині серпня Чорнодубравський та Шевченко спланували серію вибухів на території міста Києва, які мали відбутися на День Незалежності. Решту групи вони забезпечили білою фарбою та гранатами "РГД-5".

Оскільки Мущенко та Бахчеван погано орієнтувалися в Києві, їх супроводжував Шевченко. В ніч на 24 серпня вони приїхали до пам’ятника "Воїнам Антитерористичної операції" на перехресті проспекту Леся Курбаса та вулиці Академіка Корольова. Бахчеван за вказівкою Шевченка пішов до пам’ятника і облив його білою фарбою.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 06

Близько 13:00 Мущенко, Шевченко та Бахчеван прибули на Набережне Шосе. Неподалік Паркового пішохідного мосту Шевченко та Бахчеван піднялися до стадіону "Динамо" імені Валерія Лобановського. Там Шевченко передав Бахчевану гранату "РГД-5" і вказав на місце, до той мав її здетонувати, а сам повернувся до машини.

Близько 14:00 Бахчеван з Маріїнського парку кинув гранату вниз на вулицю Грушевського навпроти будинку №6.

В результаті вибуху постраждала дружина і теща Героя України Валерія Чибінєєва та його друг Дмитро.

Пізніше, близько 22:00, Мущенко, Шевченко та Бахчеван повернулися до пам’ятника "Воїнам Антитерористичної операції" та підірвали там ще одну гранату "РГД-5".

Винагорода: 600 доларів.

Вибух на святкуванні іудейського навого року

У вересні 2017 року Чорнодубравський та Шевченко спланували терористичний акт, який планували здійснити під час святкування іудейського нового року в місті Умань. Для цього вони вчергове роздобули гранату "РГД-5".

21 вересня Мущенко доставив Бахчевана в Умань. Той близько п’ятої ранку кинув гранату в напрямку комплексу "Могила рабі Нахмана". Граната впала на дах гаража неподалік і здетонувала.

В результаті постраждали двоє паломників-хасидів, які відпочивали в сусідньому гаражі.

Винагорода: 700 доларів.

Незакінчений підрив монументу на Верецькому перевалі

За даними слідства, наприкінці вересня 2017 року Чорнодубравський та Шевченко запланували здійснити підрив монумента на Верецькому перевалі, що на межі Львівської та Закарпатської областей.

Чорнодубравський запропонував Бахчевану підірвати біля монументу газовий балон, підсиливши вибух трьома гранатами "РГД-5" та однією гранатою "Ф-1". Разом з Шевченком вони передали Мущенку та Бахчевану боєприпаси.

1 жовтня Мущенка та Бахчевана затримали на дорозі Київ-Чоп біля села Сможе Львівської області. Того ж дня в Києві затримали Чорнодубравського.

Обіцяна винагорода: 500 доларів.

Докази

Правоохоронці вийшли на слід угруповання після вибуху 21 вересня 2017 біля "Могили рабі Нахмана".

У жовтні Служба безпеки України опублікувала відео з камер спостереження в Умані, до видно особу, схожу на Бахчевана, перед скоєнням злочину.

Слідчі і представники поліції "вели" членів групи аж до моменту їхнього затримання у Львівській області.

Ухвали про продовження запобіжних заходів Бахчевану та Чорнодубравському з судового реєстру свідчать, що підозри учасникам групи ґрунтуються на генетичних експертизах.

На зібраних слідчими рештках гранат та інших знарядь злочинів вдалося знайти матеріали ДНК підозрюваних. Крім того, всі троє затриманих - Бахчеван, Мущенко і Чорнодубравський дали свідчення, в яких зізналися в інкримінованих злочинах.

Більше за інших співпрацював зі слідством Борис Мущенко, який виконував функцію водія. Він свідчив щодо решти учасників групи. Через це суд відпустив його під цілодобовий домашній арешт, а згодом пом’якшив запобіжний захід до нічного домашнього арешту. Як наслідок - Мущенко зник навесні 2017 року. Обвинувачення вважає, що він утік. Його місце перебування слідчим невідоме дотепер.

Диверсійна агентура: хто стоїть за вибухами на День Незалежності-2017 та десятком інших резонансних злочинів 07

Борис Мущенко під час затримання. Фото з Fb: Арсен Аваков 

Під домашній арешт випускали і Сергія Бахчевана. Однак, після об’єднання всіх епізодів в одне кримінальне провадження і кваліфікації справи як тероризм, суд повернув йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Місце перебування співорганізатора Богдана Шевченка досі невстановлене.

Після зникнення Мущенка, Бахчеван і Чорнодубравський відмовилися від своїх показів. Тепер вони заявляють, що до злочинів не причетні, а зізнання давали під тиском правоохоронців. Всю провину вони покладають на Мущенка.

Основні статті, за якими оголошено підозру членам групи крім тероризму - розпалювання міжнаціональної ворожнечі, осквернення релігійних святинь, пошкодження об’єктів культурної спадщини, хуліганство, організація масових заворушень, незаконне поводження зі зброєю, замах на вбивство.

Невідповідності

Кількість епізодів обвинувачення Бахчевана і Чорнодубравського, які можна нарахувати в матеріалах справи різниться із кількістю епізодів, про яку заявили в Нацполіції.

Ми перелічили 14 злочинів, ще три - це викрадення автомобільних номерів, зберігання наркотичних засобів та зберігання боєприпасів. Загалом – 17. Натомість, у поліції після затримання учасників групи повідомляли про 27.

В одному з дописів на Facebook міністр Аваков розписав, до яких злочинів, на думку правоохоронців, причетні підозрювані. З того списку до стадії обвинувачення не дійшли:

Попри заяви про причетність організаторів та виконавців до екс-"регіоналів" імена замовників злочинів досі невстановлені. До того ж у матеріалах справи відсутні згадки про банду "Торпеда" та колишніх членів Партії регіонів Володимира Олійника, Сергія Тулуба та Ігоря Мельникова.

27 серпня у Печерському суді під головуванням судді Олега Білоцерківця відбулося чергове засідання стосовно обвинувачення Чорнодубравського і Бахчевана. Суд продовжив їхній арешт до 25 жовтня, в той час як прокурори продовжують зачитувати обвинувальний акт.

За ходом судових засідань уважно стежить Дмитро, ветеран АТО, який зазнав поранення під час вибуху на День Незалежності. Його турбує те, що імена замовників злочину досі невідомі, а розгляд справи розтягується на роки.

"Мені хотілося б, щоб не спіймали якихось "лівих" людей, на яких повішають усіх собак: від убивства Гонгадзе до вбивства Кеннеді", - каже Дмитро, коли ми дещо відходимо від того самого місця мирного Києва, де понад два роки тому здетонувала бойова граната.

Богдан Хворостяний, для "Цензор.НЕТ"

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики