Цензор.НЕТ

21.10.19 10:20

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій

Автор: Дмитро Путята

Дослідження проведене шляхом аналізу відкритих джерел з боку противника. Починаючи від особистих сторінок в соціальних мережах і закінчуючи репортажами журналістів ворожої сторони, де вони проводили зйомку на полігонах армійських корпусів і "засвічували" бортові номери артилерії. До уваги також була взята низка документів, котрі були опубліковані в інтернеті, та спогади і свідчення з ворожої сторони.

12 червня 2014 року на територію України зайшли перші три танки Т-64БВ з Росії, котрі передали бойовикам. Чим активніше українська армія проводила наступальні дії, тим більше противник потребував артилерійської підтримки та бронетехніки для утримання, а інколи й проведення локальних наступів. Основною ударною силою стали танки, котрі з червня по 20 числа серпня перебували в декількох найбільших формуваннях бойовиків, таких як "Оплот", "Заря", "Восток" тощо. Лише в "Оплоті" на кінець серпня було близько 35-40 танків різних модифікацій, що робило його найбільшим (за кількістю техніки) "батальйоном" бойовиків. Після поразки української армії в літній кампанії перед росіянами з’явилося нове завдання – сформувати зі всіх наявних формувань, котрі були підключені до "воєнторгу" та таких, котрі були "самі по собі" (різні казачі формування та якісь окремі загони у кількості 20-50 бойовиків), до єдиного командування, а таких, хто був проти усунути або змусити змінити свою думку. Таким чином 7 жовтня 2014 року сформувалися 1 та 2 АК з єдиним російським командуванням, котре входить до російського Південного округу.

Далі буде представлене суб’єктивне бачення ситуації та оцінка військ (танкових) противника в період зимової кампанії (як вже "самостійних одиниць" у вигляді армійських корпусів) та по цей день. Аналіз проводиться вже впродовж 3 років за допомогою OSINT досліджень.  У статті будуть представлені порівняльні таблиці, в котрих буде вказана кількість танків, які вдалося точно встановити за допомогою бортових номерів та якихось інших факторів (тип камуфляжу, незначні пошкодження, написи, зроблені членами екіпажу тощо. Тобто ті фактори, за допомогою котрих можна точно сказати, що машина унікальна і тому додається до списку. Актуально лише для зимової кампанії в силу ще присутнього тоді хаосу в управлінні). Потрібно також зауважити, що підрахунок у деяких випадках лише наближений до приблизного, а в деяких максимально близький до реального. Тим не менше це повинно намалювати картину перед нами. Нам потрібно чітко розуміти, хто стоїть по іншу сторону окопу і хто прийме на себе перший удар (незалежно від того, чи вони будуть атакувати чи оборонятися) і скільки вони зможуть протриматися до підходу російських дивізій, котрі вже сформовані та розгорнуті на кордонах з Україною.

ЗИМОВА КАМПАНІЯ

Осінній період дав час для обох сторін підготуватися до зимової кампанії: одні проводили мобілізації, іншим регулярно надходила нова техніка з Росії. Будувалася оборона, відпрацьовувалися наступальні дії. Чи було достатньо часу, щоб побудувати надійну оборону? Чи було достатньо часу, аби привести до ладу розрізнені формування, накопичити їх технікою та елементарно навчити нею користуватися? На мою скромну думку, радше так, ніж ні. Але для оцінки таких доволі глобальних запитань і викликів знадобляться більш кваліфіковані спеціалісти. У цій же статті зроблений підрахунок танків нашого противника. Перш, ніж перейти до сухої математики, слід зрозуміти  речі, котрі я раніше вже описував у статті "Туман війни. Російські танки під Дебальцевим" , де було написано  про боєздатність танків та те, що впливало на їхню кількість та готовність виконувати бойові задачі:

- неякісне паливо. Насамперед ворожа новостворена армія потребувала грамотних і небайдужих тиловиків. Якщо розглядати ситуацію, котра мала місце в ТБ "Август", то саме через паливо багато танків ламалися і не доходили або доходили з великим запізненням від точки "А" до точки "Б". Одним з факторів, котрі не сприяли танковому прориву противника на східному фланзі, якраз і стали проблеми з технікою;

- незадовільний стан техніки. Якщо танк їде – це ще не означає, що він здатен виконувати бойові завдання. Навіть за умови, що танкістам противника вдавалося подолати проблеми з паливом (на що пішло декілька дорогоцінних днів), то ніхто не скасував проблеми з механізмом заряджання та оптикою. Перед ворожими командирами запросто міг бути поставлений такий факт: в наявності 5 танків, в одного не крутиться башта, але може стріляти, в іншому проблеми з механізмом заряджання, в третього проблеми з двигуном, решта (два) цілком боєздатні. Але залишається ще один фактор;

- людський фактор. Якщо на початку зимової кампанії у противника була якась кількість боєздатних танків, готових виконувати завдання, то з першими втратами і з натяком на затяжні бої ряди тих танкістів, котрі могли і хотіли йти в бій, значно порідшали. Деякі екіпажі міняли не один танк і йшли знову в атаку. Можна сміливо заявити що, наприклад, серед 24 танків ОТБ "Августа" станом на кінець січня боєздатних залишилося не більше 8. Тобто 1/3. Схожа ситуація була і в інших підрозділах. Причиною тому стали названі вище чинники та втрати.

Це написано для того, щоб розуміти, що навіть завдяки OSINT дослідженням котрі, наприклад, показали, що в батальйону "Сомалі" взимку, умовно кажучи, було 8 танків, то це не означало, що всі виконували бойові завдання. Оцінка кількості танків бойовиків у зимовій кампанії буде проведена станом на 16 січня 2015 року, коли бойовики ще активно не пішли в наступ на ДАП, 31 БП та інші населені та опорні пункти.

У кожному з армійських корпусів були створені свої мотострілецькі бригади та полки, окремий танковий батальйон та артилерійська бригада. В 1 АК (Донецька область) це були (ті, що мали танки):

В 2 АК:

В організаційно-штатній структурі мотострілецької бригади в танковому батальйоні передбачено 40 машин. Росіяни апріорі не могли забезпечити всіх потрібною кількістю не те щоб на обидва АК, а навіть для одного. Часові рамки були обмежені, як і людські ресурси. Також з зими 15-го минуло багато часу, і знаходити якісь нові свідчення чи бортові номери дедалі важче, але навіть за таких умов я зумів провести підрахунки, і ось що у мене вийшло по 1 АК:

Таким чином ми бачимо, що приблизна сумарна кількість танків, котрі перебували в 1 АК, становила 140 машин.

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 01

Т-64БВ 7 ОМСБр під час навчань у грудні 14-го. Донецька область, Україна

У підпорядкуванні 2 АК були дещо скромніші сили та засоби (стосується лише танків):

Сумарна кількість танків в 2 АК – 60 машин, сумарна кількість на обидва АК – 200.

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 02

Танки противника в зимовій кампанії

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 03

Т-64БВК 4 ОМСБр в районі Дебальцівського виступу, зима 15-го. Луганська область, Україна

АКТУАЛЬНИЙ СТАН

Після поразки ЗСУ в зимовій кампанії фронт зсунувся, утворилася нова лінія розмежування, наступило чергове, але більш наближене до реального, перемир’я. ЗС України зализували рани, формували нові частини, накопичували резерви, проводили роботи над помилками. Але і ворог не сидів без діла. Після зими 15-го АК доволі сильно змінилися і на даний момент перетворилися на регулярну армію з такими ж безглуздими і непотрібними речами, на котрі страждає українська пострадянська. Багато військових частин реформували, доукомплектували технікою та особовим складом. Також створили нові бригади та з’єднання. Тепер вищезгадані військові частини противника за допомогою того ж методу OSINT мають у своєму розпорядженні таку кількість танків:

Отже, зробивши підрахунки, маємо: 1 АК – 198 танків, 2 АК – 142 танки, що сумарно дає нам цифру в 340 танків.

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 04

Кількість танків у частинах АК станом на 2019 рік

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 05

Танкова рота 2 ОМСБр 2 АК під час навчань. На передньому плані автомобіль російського куратора

Варто все-таки зробити низку пояснень щодо матеріалу. Слід зазначити, що це лише те, що вдалося відшукати мені особисто. Думаю, якби хтось так само активно займався цим – результати були б кращими. Також потрібно розуміти, що у більшості військових частин АК є повний комплект танкового батальйону. На мою думку, в таких частинах, як 1, 2, 3, 4, 5 та 7 ОМСБр – повні танкові батальйони по 40 машин. Не впевнений щодо такої ж ситуації в 9 ОМСП та 6 ОМСП. Що ж стосується 11 ОМСП, то там ситуація близька до мотострілецьких бригад. 100 ОМСБр, найновіша в/ч 1 АК, все-таки змогла "набрати" велику кількість танків. Очевидно, що російські куратори зробили ставку саме на них. Аналогічно і по ОТБ, куди насамперед поступали нові танки. Як видно з написаного, після зимової кампанії в 6 ОМСП з’явився танковий батальйон, була створена 100 ОМСБр, в котрій з наявних даних вже є 21 танк (насправді більше).

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 06

Порівняльна діаграма танкових військ АК

В тексті було неодноразова вказано, що присутня велика кількість танків Т-64А та Т-72А (тобто без динамічного захисту). Популярними стали і Т-64БВК в котрих відсутній кулемет калібру 12.7 на башті. Чим зумовлена така зміна курсу в "воєнторгу" невідомо, але місцеві танкові екіпажі разом з такими танками отримали і блоки ДЗ, після чого почали встановлювати їх самотужки на танки. Доволі часто, особливо на початку (весна-літо 15-го) через брак досвіду і розуміння того, як це повинно бути зроблено, машини нагадували техніку з гри Warhammer 40k, але сучасний стан речей став значно гіршим для нас. Додатковий захист на їхніх танках вже як необхідний в реаліях нашої війни та цілком прийнятний.

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 07

Т-64БВК 2 ОМСБр на полігоні. Зверніть увагу на додаткові блоки ДЗ на башті, по бортах та на місці, де була "Луна"

Якщо ж говорити про боєздатність цих підрозділів, то особисто б я виділив три танкові батальйони: батальйон "Дизель", котрий брав участь в боях за ДАП восени 14-го і складався з танкістів "Оплоту", котрі пройшли літню кампанію. Саме їхні танки по суті і захопили Вуглегірськ, коли підрозділ 3 ОМСБр зі своїми танкістами зазнали втрат і провалили завдання. На даний момент в танковому батальйоні на навчаннях беруть участь практично всі машини, що різко відрізняє їх серед інших військових частин, де на репортажах з навчань світяться ті самі машини (стосується це не лише танків). Також в батальйоні сильну увагу приділяють особовому складу. З коментарів бойовиків, котрі там служать в соціальних мережах, туди, наприклад, не беруть тих, хто свого часу на якийсь момент самовільно покинув військову частину, в котрій він раніше служив. Також слід звернути увагу і на ТБ 6 ОМСП. Саме їхні танкісти регулярно займають призові місця в місцевому танковому біатлоні і навчаннях серед танкових екіпажів "республіки", котрі там проходять. І третім батальйоном, котрий вартий уваги, є ТБ 5 ОМСБр. Хоч під час навчань регулярно "світяться" лише дві танкові роти, в ньому служить багато бойовиків, котрі пройшли літню кампанію, бої за ДАП та зимову кампанію. Також батальйон сильний тим, що в ньому велика кількість Т-72Б/БМ з "воєнторгу".

Сумарна мінімальна кількість танків на два АК дала нам цифру в 340 одиниць. Порівнювати якісно застарілі фізично і морально Т-64БВ/Т-72Б в бригадах та полках армійських корпусів з європейськими танками доволі безглуздо. Тому буде проведений лише кількісний аналіз серед найбільших країн Європи: згідно з різними джерелами, станом на 2012 рік кількість танків в армії Франції становила 406 одиниць (з того часу кількість зменшилася через дороге утримування даних машин); у Вікіпедії сказано, що Польща має у своєму розпорядженні 484 танки (не враховуючи Т-72А), Німеччина – 338 танків станом на 2015 рік. Порівнювати з рештою країн безглуздо. Тобто це має такий вигляд:

Така кількість гусениць, котрі колись буде побудовані аби дійти до Ла-Маншу, свідчить про те, що це ніякі не трофейні танки викопані будь-де і абсолютна більшість з них були розконсервовані та привезені з Росії. Якщо порівнювати з Україною, то і тут, як у випадку з артилерією, перевага на нашій стороні. Але наш головний ворог це не АК з мінімум 340 танками. Він значно більший та потужніший.

Танкові підрозділи бойовиків: погляд у минуле та оцінка сучасних реалій 08

Знищений бійцями 30 ОМБр ЗСУ ворожий Т-72Б1 в Чорнухиному. Лютий 15-го, бої за Дебальцеве

 Дмитро Путята, для Цензор.НЕТ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики