Цензор.НЕТ

17.10.19 19:00

Неймовірні пригоди слуг народу в Європі: як нова Рада стартувала на міжнародній арені

Автор: Тетяна Ніколаєнко, Євген Кузьменко

Минулого тижня українські парламентські делегації вперше мали змогу презентувати себе на міжнародній арені. В контексті формули Штайнмаєра і причетності України до скандалу з Трампом цікавість до них була неабияка.

Багато хто розраховував, що депутати Зеленського прогнуться перед росіянами. По факту вони отримали неприємний сюрприз.

Але кількість тривожних дзвіночків не може не турбувати. Про пригоди українців на парламентських асамблеях НАТО, ОБСЄ та ПАРЄ читайте далі.

Потураєв і москалі

У середу на комітеті з закордонних справ всі три делегації представили свій звіт. І хоча голова делегації в ОБСЄ Микита Потураєв представляв свій звіт останнім, почнемо з нього.

Хорошою новиною за результатами поїздки Потураєв назвав те, що і у разі імплементації мінських домовленостей і у разі їхнього провалу і продовження воєнних дій ОБСЄ надаватиме Україні допомогу.

Погані новини – росіяни роблять усе, щоб зняти з себе санкції.

"Вони були активні всюди. Деколи навіть до смішного. Один з їхніх виступів був про те, що бджоли гинуть по всьому світу. Гинуть бджоли по всьому світу і це велика проблема – США страждають від того і Швейцарія. Але це не тому, що ми добуваємо до біса нафти і газу і спалюємо це. Ні! Можливо, вони гинуть через 5G зв'язок", - сказали росіяни. Не через щось інше. Звісно, у людей мрія заборонити увесь інтернет, і якщо ви думаєте, що я зараз жартую, то ні – я цитую виступ майже дослівно чуть лі нє сєнатора. Це смішно, смішно, але їхній посил – ми можемо бути корисні у будь-якому питанні. Це як в тому фільмі: хто на цементний завод – я, хто на гранітний – я. Ми готові всюди бути корисними, ми всюди хочемо бути корисними, беріть нас усюди. Вони навіть не приховують, що готові витрачати десятки мільйонів доларів. І це такий відвертий підкуп", - розповів Потураєв про дії росіян колегам.

За його словами, є дві лінії в поведінці щодо України. Одна найкраще демонструється делегацією Швеції. "В Україні йде війна з Росією і ми не маємо в жодному разі випускати з уваги Україну", - кажуть вони.

Друга лінія – гірша. "Там таки да, конфлікт, але з обох боків лінії фронту порушуються права людей, там страждають діти. Давайте поїдемо подивимося з обох боків, що там", - розповів Потураєв. Представників цієї лінії він не назвав, хоча, за словами інших членів делегації, йшлося про Швейцарію і Грецію, які демонструють проросійську позицію.

На 9 хвилині доповіді Потураєва стався інцидент, який варто було б розшифрувати повністю.

- У нас немає таких успіхів, як у делегації в НАТО, але ми так дотролили москалів, що вони самі почали кричати, давайте відправте до нашого російського регіону Криму…, - розповідав голова делегації в ОБСЄ.

- Перепрошую! Ви, напевно, мали на увазі, що потролили членів російської делегації? – перебив його голова комітету Богдан Яременко.

- А, так потролили членів російської делегації… Хоча ви ж знаєте мою позицію, я вважаю, що їх треба переіменувати, - розсміявся Потураєв.

Неймовірні пригоди слуг народу в Європі: як нова Рада стартувала на міжнародній арені 01

А тепер для чого нам цей діалог. За інформацією, яка є в журналістів Цензор.НЕТ, членам делегації від "Слуги народу" не радили вживати термін "російська агресія". Але ті не послухалися. І виступи і Потураєва на асамблеї, і його заступника Вадима Галайчука аж ніяк не були прімірєнческімі.

Так що один з представників російської делегації розійшовся спічем про те, як вони сміють руйнувати "шаткій мір".

Росіяни і їхні сателіти були дуже розчарованими, що після зміни влади позиція не зміналась. А вишенькою на торт стала одна побутова історія.

Делегатів асамблеї везли на екскурсію до Марракеша. Раптом в автобус, де сиділа українська делегація, зайшла француженка і спитала, чи є тут російськомовні.

Російську знали всі, але ніхто не випустив ні пари з вуст, навіть друг Зеленського Володимир Воронов, який був в делегації як очі президента.

Француженці треба було кілька місць для колег, які потрапили в російський автобус, але мови не знали, і хотіли пересісти в англомовний, але українці прохання пропустили повз вуха.

Одним голосом від Порошенка до Чернєва – як працювали українці в ПА НАТО

Неймовірні пригоди слуг народу в Європі: як нова Рада стартувала на міжнародній арені 02

На парламентській асамблеї представників Росії не було. Втім це не значить, що її діяльність не була лейтмотивом. І що вона і там не пробувала пом’якшити санкції щодо себе.

Проте українська делегація добилась того, що була відхилена і доповідь, і резолюція представника Норвегії, які стосувались пом’якшення економічних санкцій щодо країн-агресорів.

"Ми, як делегація, підготували купу правок, які зрештою не дали норвежцю тихенько протягти наче б то непомітні точкові санкційні послаблення. Для нас - це мегаважливо. Доповідач пішов у сум’яття і невпевненість, а зал не повірив своїм очам, що таке могло трапитися", - написала з асамблеї Соломія Бобровська.

Вже в Києві делегати розповіли, що не раз зустрілись із тихим російським лобізмом.

Так, одна з делегаток від Сербії в рамках дискусії заявила, що референдум в Криму був законним і нема чого до Росії застосовувати санкції. Правда, тут же підійшов керівник сербської делегації, вибачився за колегу, і сказав, що референдум у Криму вони не визнають.

Ще один сигнальний момент був із хорватським делегатом, який велику частину своєї доповіді присвятив діалогу для вирішення конфлікту. Але так і не відповів на питання Соломії Бобровської, як він бачив цей діалог.

За словами Бобровської, треба розуміти, що Росія буде протискати свої інтереси через кожну шпаринку, і бути до цього готовими.

Ще один момент – депутат була дуже вдоволена, що "делегація працювала однією командою, від Єгора Чернєва (голова делегації, представник фракції "Слуга народу") до Порошенка" і дякувала Оксані Юринець та Іванні Климпуш-Цинцадзе за передачу досвіду та контактів.

Наступна сесія ПА НАТО відбудеться в Києві. Голова комітету з закордонних справ доручив проконтролювати процес підготовки Марії Іоновій з ЄС.

Ліза Ясько і порожнеча

Неймовірні пригоди слуг народу в Європі: як нова Рада стартувала на міжнародній арені 03

Робота парламентської делегації в ПАРЄ стала предметом скандалу ще до того, як делегація туди поїхала.

По-перше, через те, що делегацію очолила недосвідчена Єлизавета Ясько зі "Слуги народу". По-друге, тому що делегація не поїхала на асамблею. Точніше туди поїхала лише Ясько.

Ще до сесії парламентарі, які працювали в попередньому скликанні, пропонували, щоб туди поїхала стара делегація. Але не вийшло – повноваження делегації анулювали, навіть не дочекавшись офіційного листа від українського парламенту.

Представники старої делегації думають, що це була помста керівництва ПАРЄ за ту позицію, яку вони займали ці роки.

На засіданні комітету Ясько розповіла про ті зустрічі, які вона провела у Страсбурзі. "Упродовж трьох днів я провела понад 20 зустрічей у двосторонньому і багатосторонньому форматі, зокрема з членами делегацій Естонії, Латвії, Литви, Грузії, Британії, Данії, Швеції. Також мною були проведені зустрічі з політичними групами, зокрема EPP, консерваторами і лібералами. Мною була висловлена чітко позиція, чому ми вирішили не подавати credential", - розповіла Ясько на комітеті закордонних справ.

Неймовірні пригоди слуг народу в Європі: як нова Рада стартувала на міжнародній арені 04

Що не розповіла голова делегації, але розповіли не під запис інші депутати.

Українська делегація втратила свої місця в комітетах. Тобто, місця там тримають, але депутати втратили можливість бути доповідачами. В моніторинговому, регламентному комітеті і Венеціанській комісії.

Проблема в тому, що їх пропонує політична група, до якої доєднались члени нашої делегації. Так, депутати "Батьківщини" давно входять до Народної партії. І як наголосив Григорій Немиря на засіданні комітету, саме це буде ключовим завданням для голови делегації.

Поки "Слуги народу" ще не визначилась, до якої групи вона увійде. Як сказав Богдан Яременко, можливо, це будуть європейські ліберали.

Крім того, якщо представник Польщі програв вибори, то в групі Народної партії будуть перевибори і головний претендент – німець, а це вже знову тяга до Росії.

"Ясько швидко вчиться, і має хорошу англійську, але ПАРЄ – це не про політику, про особисті зв’язки", - каже співрозмовник.

Баба Яга в тилу ворога

Є одна парламентська група, про яку треба згадати окремо в контексті делегацій – це ОПЗЖ. Адже політчина орієнтація цієї політсили йшла кардинально проти курсу попередньої влади. З приходом нової команди до влади вони чекали на певну зміну курсу. Але не вийшло.

Очікуючи побачити серед "Слуг народу" однодумців по частині "зближення з братнім російським народом", соратники Медведчука-Бойка, висловлюючись мовою кремлівської пропаганди, "зіткнулися з проявами печерного націоналізму".

У розмові з нардепом Олегом Волошиним (ОПЗЖ, в минулому - пресаташе посольства України в РФ), "Цензор.НЕТ" почув багато шпичок відносно "слуг", які не виправдали довіри.


- Для мене, - обурювався Волошин, - було вражаюче чути, як один з ідеологів "Слуги народу" (і при цьому клінічний русофоб) Микита Потураєв, виступаючи вчора з трибуни, подякував за проукраїнську позицію в роботі парламентської асамблеї ОБСЄ пану Артуру Герасимову. Цікаво, що стане наступним етапом - виступ Зеленського на тему "Спасибі, Петре Олексійовичу Порошенко, за те, що ти зблизив нас з Європою" ?! Ні, ми розуміємо, коли в справу вступає політика, і самі страждаємо, коли, скажімо, за Нестора Шуфрича (професіоналізм і досвід якого визнають усі), не голосують тільки тому, що він з нашої партії. Але раз так, то про що можна говорити, коли один з високопоставлених керівників "Слуг народу" хвалить керівника фракції БПП, безпосереднього співучасника всього, що творилося за режиму Порошенка, - це ж ляпас усім виборцям Зеленського і "СН"!

- Половина нинішньої влади - це найближчі сподвижники Порошенка! - продовжував свій монолог пан Волошин. - Той же Рябошапка, інші - вихідці з соросівських грантових структур. І вони ніколи не будуть садити тих, хто їм ідейно близький. Більш того, я взагалі сумніваюся, що вони в другому турі голосували за Зеленського!

- Навіть так? - меланхолійно вставив свої 5 копійок кореспондент "Цензора".

- Так! - підтвердив Волошин. В усякому разі пані Ясько, яка зараз очолює делегацію в ПАРЄ, на своєму Фейсбуці, коли її взяли в список "Слуги народу", дуже активно вибачалася перед своїми однодумцями-побратимами за те, що зробила такий вибір. І намагалася пояснити, що не зрадила свої ідеали.

-Правильно, вони молодці - саркастично резюмував Олег Анатолійович. - Використовували нас, які голосували і агітували за Зеленського, - і, знову пролізли під брендом Зеленського у владу, залишили колишній порошенківський курс! І щодо Росії, і щодо російської мови, МВФ, зовнішнього управління з посольства на Сікорського. По суті, мільйони українців програли, а ці товариші виграли!

Втім, це публічно.

А непублічно представник ОПЗЖ Сергій Ларін у делегації НАТО просто вмив руки і не заважав своїм колегам відстоювати правки.

Нестор Шуфрич з невідомих, але за його словами, "поважних причин" не поїхав на асамблею ОБСЄ, так само як і його колега Наталія Королевська.

 Тетяна Ніколаєнко, Євген Кузьменко, "Цензор.НЕТ"

 Фото з ФБ Потураєва, Чернєва, Ясько

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики