Цензор.НЕТ

29.10.19 16:30

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз

Автор: Дмитро Путята

Що противник являє собою насправді і які сили є у його підпорядкуванні?

Будуть наведені дані щодо кількості БМП, МТ-ЛБ, БТР та БРДМ, котрі автору вдалося зібрати впродовж трьох років. Якщо, наприклад, буде написано, що в 4 ОМСБр 2 АК є 54 БМП-1/2, то це означає, що за допомогою OSINT зібрано стільки даних машин по бортових номерах. Це зовсім не означає остаточну і максимальну кількість бронетехніки у військових частинах 1 та 2 АК.  Але навіть цього цілком достатньо, щоб у читача вималювалася картина щодо того, який противник нам протистоїть.

Про артилерію та танки вийшли окремі статті.

Стаття націлена допомогти не вестися на різного роду спекуляції та викривлення правди щодо кількості танків та бронетехніки у противника (як про 500 танків, наприклад). Будуть також представлені тактичні знаки, котрі бойовики використовують для своїх військових частин і маркують ними свою техніку та приклади бортових номерів на БМП задля їхньої подальшої ідентифікації.

ІСТОРІЯ ФОРМУВАННЯ ВІЙСЬКОВИХ ЧАСТИН 1 ТА 2 АК

Після літньої кампанії командування росіян зіткнулося з новими викликами – створенням регулярної армії з тих формувань, котрі воювали з ЗСУ влітку 14-го, у яких здебільшого були проблеми з організацією та дисципліною. Під час активних бойових дій за донецький аеропорт паралельно відбувалося і нарощування м’язів і формування 1 та 2 АК з російським командуванням та технікою, котру регулярно переганяли для майбутніх бригад та полків "ЛНР" та "ДНР".

Росіяни зробили ставку на танки та артилерію, котрих в деяких військових частинах в період зимової кампанії був штатний дивізіон або батальйон танків, що є рідкістю навіть зараз. Надзвичайно складно робити якісь підрахунки про зиму 15-го через недостатню кількість фото та відео за той період. Все ж таки вдалося зібрати відносно точну інформацію щодо деяких військових частин, котра базується на фото,що є в наявності, та десятках відео й  інтерв’ю з ворожої сторони, де згадується чи показується їхня бронетехніка. Більшість піхоти противника добиралися з точки А в точку Б на "Уралах" чи КамАЗах, а звідти під прикриттям артилерії та танків (а інколи і БМП) вели наступ на українські позиції на Дебальцівському плацдармі. Інформація не відповідає дійсності на всі 100 %, але вона дає розуміння про сили противника і як та кількість примножилася в декілька разів. Нижче буде представлена кількість БМП (БТР-80, МТ-ЛБ та БРДМ-2 не будуть враховуватися через свою малу чисельність на початок зимової кампанії) станом на 19 січня 2015 року. Щодо 1 АК ситуація була така:

Мінімальна оцінка від написаного дає нам цифру в 66 БМП-1/2, котрі перебували на озброєнні 1 АК і брали участь в боях за Дебальцеве та тримали оборону вздовж лінії фронту в Донецькій області.

В 2 АК ситуація була дещо іншою через меншу кількість боєздатних підрозділів:

Сумарна кількість показала нам цифру в 42 БМП-1/2. Зрозуміло, що не всі брали участь у боях за Дебальцеве, щось перебувало в резерві, деякі частини тримали оборону біля Алчевська і далі на північ. Типова мотострілецька рота в 4 ОМСБр в той період мала такий вигляд: 3-4 БМП та 6 "Уралів". Якщо брати для прикладу 7 ОМСБр 1 АК, то там бойові машини піхоти можна було перелічити на пальцях однієї руки, грубо кажучи. Проте в бригаді була сформована рота РХБЗ на 4 МТ-ЛБ та 3 БРДМ-2. Також під знаком питання залишається і боєздатність тих машин, котрі були доволі поспішно і не завжди грамотно зняті і підготовлені до використання з баз зберігання. Підсумовуючи кількість БМП-1/2 по АК взимку 15-го, маємо 108 машин. Це доволі приблизне число, але в багатьох випадках воно перетинається з реальністю і можливостями, котрі були перед росіянами восени та взимку 14-го.

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 01

БМП-1 2 ОМСБр. Зима 15-го. Фото з архіву бойовика

Далі буде зроблений детальний підрахунок БМП-1/2, БТР-70/80, БРДМ-2 та МТ-ЛБ, котрі, нагадаю, ґрунтуються по фото бортових номерів, що є в автора. З настанням "миру" перед росіянами відкрилися нові можливості і необмежена кількість часу для активного і грамотного зосередження техніки на теренах України. Окрім комплектації старих частин технікою були навіть створені нові військові частини і перепідпорядковані командуванню 2 АК інші (тобто 7 ОМСБр). Тут спостерігається доволі цікава картина.

Річ у тім, що "воєнторг" після зими 15-го почав надсилати лише БМП-1. Влітку 14-го батальйони бойовиків були укомплектовані БМП-2 з 30 мм пушкою. Схожа ситуація відбулася і з БТР. Якщо того ж літа поставляли БТР-80, то після зимової кампанії – БТР-70. У полк імені Платова (6 ОМСП) замість БМП-1 мотострілецькі батальйони сформували на МТ-ЛБ. У Росії є мотострілецькі бригади на МТ-ЛБ, такі як 17 ОМСБр та 8 ОМСБр (гірська), є на броньованих КамАЗах – 33 ОМСБр (гірська), є і "колісна" бригада – 15 ОМСБр ("миротворча). Але всі розташовані в гірській місцевості або створені для специфічних задач. Чим зумовлена така "ексклюзивність" у випадку 6 ОМСП 2 АК – невідомо. Це не є катастрофою для противника, адже головне завдання БМП/МТ-ЛБ – доставити десант до заданої точки, але якщо проаналізувати навчання БТГр АК, то там чітко видно, що під час навчальної атаки в "бою" беруть участь танки, а за ними йдуть БМП чи, як у випадку з 6 ОМСП, МТ-ЛБ. А броня і озброєння в цих машин нікудишнє. Кулемет калібру 7.62 в башті МТ-ЛБ не здатен завдати суттєвої шкоди противнику. Якщо глянути на нові дивізії, котрі були розгорнуті біля кордонів України, то відповідь на це запитання стає очевидною – нові дивізії ЗС РФ для своїх мотострілецьких батальйонів отримали БМП-1. В 2019 році. Для армійських корпусів банально пожаліли передавати іншу техніку (мабуть тому і не дають САУ 2С3). Воно і не дивно, росіянам ще потрібно буде відновлювати збройні сили Сирії.

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 02

Танки та БМП 2 ОМСБр під час навчань влітку цього року. Фото російського куратора з 2 ОМСБр

Але перейдемо до підрахунків. З 2015 знайти техніку противника за бортовими номерами значно легше через більшу кількість особового складу в бригадах і полках, регулярність навчань і репортажів з них. Результати справді вражають. Зазначу, що всі ці роки звертаю більшу увагу на БМП, ніж на іншу броньовану техніку. Також тут не враховувалися системи ППО (ЗРК "Стрела-10" та ЗРК "ОСА"). Перший армійський корпус доволі сильно наростив свої м’язи і ось що з цього вийшло:

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 03

Приклади ТЗ, котрі мали бригади та полки 1 АК в період із зими 15-го і до сьогодні

Кількісне збільшення бронетехніки справді вражає. І це лише те, що вдалося ідентифікувати особисто мені. Впевнений, що спільними зусиллями результати були б кращими. Провівши підрахунки, маємо: БМП-1/2 – 276 машин, БТР-70/80 – 70 одиниць, МТ-ЛБ/БРДМ-2 – 46. Сумарна кількість гусеничної та колісної броньованої техніки – 392 одиниць. Потрібно зробити низку пояснень. Якщо в деяких частинах (наприклад в 100 ОМСБр) відсутня достатня кількість БМП через некомплект бригади, то в батальйоні "Хан" згідно з ОШС повинна бути мотострілецька рота на БМП/БТР. Але оскільки їхній профіль (розвідка) не дозволяє їм світитися в соціальних мережах, то і відшукати більше двох БМП мені не вдалося. Впевнений, що з особовим складом в такій в/ч відсутні проблеми. В 9 ОМСП велика кількість БТР-70/80, оскільки вони є полком морської піхоти (вони так думають) і, скоріш за все, один з їхніх МСБ на БМП, а інший на БТР.

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 04

БМП-1 3 ОМСБр під час навчань. Фото з архіву бойовика

Другий армійський корпус в період зимової кампанії являв собою доволі слабке військове формування з великим некомплектом техніки та особового складу. Після кровопролитних боїв 7 ОМСБр перевели з 1 до 2 АК, 6 ОМСП передали велику кількість техніки, пройшли деякі реформи всередині самого корпусу. Бронетехніка в 2 АК:

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 05

Приклади ТЗ, котрі мали бригади та полки 2 АК в період з зими 15-го і до сьогодні

Картина виходить така: БМП-1/2 – 185 машин, БТР-70/80 – 26, МТ-ЛБ/БРДМ-2 – 105 одиниць. Сумарна кількість – 316.

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 06

БМП-1 4 ОМСБр під час маршу. Фото з архіву бойовика

Яскраво видно, що 2 АК сильно поступається за кількістю БМП 1 АК через меншу кількість  мотострілецьких бригад та полків і доволі своєрідну організаційно-штатну структуру. Потрібно розуміти, що в АК сформовано безліч інших військових частин, де є БРДМ, МТ-ЛБ та ЗРК "Стрела-10" (на базі МТ-ЛБ). Але це все тилові частини, котрі забезпечують функціонування на належному рівні армійських корпусів. Тому для підрахунку вони не використовувалися. Якщо говорити про якість техніки, котра є в противника, то вона, по суті своїй, практично аналогічна якості ББМ ЗСУ – бачила і кращі дні. Вік броньованих машин вже давно перейшов третій десяток без жодних модернізацій. Аналогічна ситуація в ЗС України і в плані автомобільної техніки. Але в цьому питанні ми поступаємося армійським корпусам. Якщо бронетехніку знімали з баз зберігання, то абсолютна більшість "Уралів" та КамАЗів (є там і ЗіЛ-131, але вони сконцентровані в тилових підрозділах ОМСБр чи ОМСП) поступали на Донбас прямо з військових частин ЗС РФ. Логістика в бойовиків, принаймі засобами, котрими вона здійснюється, на кращому рівні, ніж в ЗСУ. Ніколи не доводилося цілеспрямовано збирати автомобільні номери з військових вантажівок в "ЛНР" та "ДНР", але те, що розшукав у своєму архіві та зумів підрахувати, також слід тут написати. Якби до них була прикута моя увага настільки сильно, як до ББМ АК – результати були б кращими. Отже, підсумовуючи написане і беручи інформацію з попередніх матеріалів про танки та артилерію, у нас вийшло:

Мотострілецькі полки та бригади 1 та 2 АК на Донбасі: порівняльний аналіз 07

Дмитро Путята, для Цензор.НЕТ

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики