Нардеп Шахов захворів на коронавірус. А решта народних депутатів?

5787 7

"Цензор.НЕТ" дізнався про те, як дотримуються карантину парламентські партії та фракції. І чи вимагають від своїх повної самоізоляції.

***

Про те, як пересічні українці дотримуються оголошеного владою карантину, ми бачимо з численних фото та відео, на яких тисячі киян при зачиненому метрополітені прориваються у трамваї і маршрутні буси. А як трактують карантин депутати Верховної Ради, працівники пресслужб та апарату парламентських партій? Справді, минулого вівторка на вимогу президента нардепи відпрацювали у сесійній залі, ухвалюючи важливі для держави антикризові та кадрові рішення. А що далі? Адже сьогодні на свої засідання зібралися кілька парламентських комітетів…

Розпитувати парламентарів та їхні пресслужби про їхнє нове життя "Цензор.НЕТ" почав зранку, коли ще не було відомо про діагноз нардепа групи "Довіра" Сергія Шахова.

Спочатку – про монофракцію більшості. З 17 березня працівники офісу "Слуг народу" працюють по домах, про що у Фейсбуці повідомила прессекретар фракції "СН" Юлія Палійчук

Нардеп Шахов захворів на коронавірус. А решта народних депутатів? 01

Те саме стосується і більшості депутатів. Про деталі нам розповіла заступник голови фракції Євгенія Кравчук:

- Ми перевели усіх помічників депутатів на дистанційну роботу – навіть тих, хто працює за строковим договором. Винятком може бути лише їхня присутність на засіданнях комітетів. Також ми перевели на дистанційну роботу більшу частину секретаріату фракції. У віддаленому режимі працює "Освітній центр", тимчасово закритий для зустрічей "Громадський hub".

- А як щодо регіональних штабів "Слуги народу"? – поцікавився "Цензор".

- Ну, там і так активної роботи поки не велося, тому небагато довелося міняти. В тих областях, де введено надзвичайний стан, заходи безпеки, зрозуміло, жорсткіші; там керуються розпорядженнями Кабміну.

- Діагноз "коронавірус", який сьогодні отримав нардеп Сергій Шахов, якось вплине на внутрішні вимоги для депутатів фракції?

- Роз’яснення про це має дати апарат Верховної Ради і її спікер. Я так розумію, що будуть перевіряти увесь список контактів нардепа Шахова аж до його самоізоляції. А ми будемо чекати роз’яснень. Міністерство охорони здоров’я діє за протоколами Всесвітньої організації охорони здоров’я. Самоізоляція має бути в тих, хто контактував з хворим, коли в того були ознаки хвороби. Шахов вчора не був на засіданні Верховної Ради – це точно; з кінця тижня він перебуває на ізоляції. Єдине, що викликає питання – він був присутнім на засіданні екологічного комітету у четвер. Але тоді, наскільки відомо, у нього не було ознак хвороби.

Вже після нашої розмови пані Кравчук запостила відео, у якому поспілкувалась з головним лікарем Центру превентивної медицини ДУС Ольгою Перепадею.

А от з центрального Офісу партії "Європейська солідарність" по домівках розпустили не всіх, а лише частину працівників. Депутати теж зустрічаються, працюють – щоправда, з обережністю. Слово нардепу від "ЄС" Володимиру Ар’єву.

- Ми суттєво зменшили кількість працівників, які працюють в офісі. А от у нашої фракції обговорення триває – просто стільці під час засідання розставили на 2 метри один від одного. Бажано приходити у масці. А обговорюємо ми загальні питання. Зараз, наприклад, розробляємо партійну платформу для того, щоб допомагати людям у ситуації, що склалася. Скажімо, приносити їжу та ліки тим, хто є в групі ризику і вимушений залишатися вдома. Цю платформу "Європейська солідарність" зараз запускає по всіх регіонах. Будемо закликати всіх наших прихильників ставати волонтерами. Зараз, як і у 2014 році, важлива самоорганізація, адже ми все далі скочуємося у велику соціальну проблему.

Ще одна депутатка від "ЄС", Ірина Геращенко, нагадавши "Цензору" про те, що "ЄС" ще у грудні пропонувала Раді зібратися на позачергову сесію, присвячену боротьбі з коронавірусом, додала:

- Ми запропонували, щоби всі зараз мали з собою дезінфікуючі засоби. Фракція зараз активно допомагає закуповувати і розповсюджувати їх по наших округах. Петро Порошенко як лідер забезпечив закупівлю і ремонт певної кількості апаратів штучної вентиляції легенів, і вони будуть передані в лікарні…При цьому всьому, як ви бачили, частина наших депутатів прийшла на засідання в захисних масках. Ми відмовилися від проведення засідань фракції у парламенті, але проводимо їх у офісі партії. До речі, ми пропонуємо владі відкрити метро – бо воно реально більш безпечне, ніж заповнені маршрутки. І тут ми пропонуємо вивчити досвід інших країн – тієї ж самої Іспанії і Парижу, де вхід в метро - лише за дозволеними довідками людям, які обслуговують критичну інфраструктуру чи лікарні.

За словами Геращенко, у такій справі, як супротив вірусу, важливий особистий приклад.

- Я прийшла в Раду в масці, з дезінфектором, показала його "Слугам", дала їм попшикаться…Так само важливо забезпечити внутрішню ізоляцію членів своєї родини. В мене це, наприклад, мама, якій я зараз намагаюся обмежити вихід на вулицю. Те ж саме стосується і дітей…

Відповідально поставилися до карантину у Юлії Тимошенко. Прессекретар парламентської фракції "Батьківщини" Тетяна Золотарьова розповіла, що пресслужбу партії перевели на "домашній" формат роботи, що, втім, ніяк не позначилося на якості роботи. А нардепа Сергія Власенка дзвінок "Цензора" знайшов вдома:

- Я тут перебуваю вже другий день, – розповів депутат, – нікуди не виходжу, разом зі всіма працюю у віддаленому режимі. Телефон, чат, електронна пошта…Наскільки я розумію, практично весь наш центральний офіс робить те саме. І колеги, судячи з чату, - також. Всі самоізолювалися і намагаються залишатися вдома.

За словами Власенка, по фракції "Батьківщина" були рекомендації обмежити спілкування і дотримуватися умов карантину.

- Я теж вважаю, що це не іграшки, і треба максимально виконувати ті обмеження, які є введені. Адже у нашій країні є великі проблеми з методами ідентифікації цієї хвороби. Ефективної діагностики – немає. Відповідно, спілкуючись з людиною, ти не розумієш, чи є шанси інфікуватися. А якщо ти вже інфікувався, великим є ризик передати хворобу комусь іншому. Ось чому треба себе обмежувати.

В "ОПЗЖ" теж вирішили не ризикувати своїми працівниками.

- У нас всі працюватимуть дистанційно; це стало неминучим після закриття метро – повідомило "Цензору" джерело у парламентській фракції. – Винятком стануть ті, кому треба буде брати участь у роботі парламентських комітетів.

Не менш жорстко і уважно поставилися до коронавірусу у партії "Голос". І все одне – "зачепило". Виявилося, що нардепи "Голосу" Ярослав Юрчишин і Ольга Стефанишина встигли взяти участь у спільних ефірах з тоді вже інфікованим Сергієм Шаховим. Про свою самоізоляцію обидва тут же оголосили у ФБ.

Нардеп Шахов захворів на коронавірус. А решта народних депутатів? 02

Нардеп Шахов захворів на коронавірус. А решта народних депутатів? 03

А ще раніше "Цензор" поспілкувався з нещодавно обраною головою партії "Голос" Кірою Рудик.

- По-перше, зі вчорашнього дня усі офіси партії перебувають на карантині, - повідомила пані Рудик. – Люди працюють з дому. Звичайно, що ми скасували всі раніше заплановані масові заходи. Пропонуємо всім дотримуватися тих заходів, які пропонує Всесвітня організація охорони здоров’я. А саме: зберігати карантин, якомога менше виходити на вулицю, спілкуватися з людьми. А також – мити руки, щопівгодини дезінфікувати засоби, з якими ви часто стикаєтеся: телефон, комп’ютер, дверні ручки. Важливо також без великої необхідності не контактувати з іншими людьми.

- Наскільки це ускладнює координацію всередині партії?

- Звичайно, є певна проблема з координацією – але вона більше пов’язана з тим, що люди не звикли працювати з дому. Але у мене як людини, яка керувала IT-компанією, де люди часто працюють з дому, є досвід того, як це все організувати. Звичайно, у людей є багато розчарування про скасування публічних та масових акцій – але люди розуміють, що це є важливо для всіх.

- Сьогодні відбулися деякі засідання комітетів Ради. Ці засідання, як і вчорашнє позачергове засідання парламенту, яке продавив президент – чи вважаєте, що був сенс це робити?

- Я вважаю, що в той момент, коли нам треба було ухвалити рішення про методи запобігання коронавірусу і затвердити закони про те, яким чином наша держава має оперувати під час карантину, - ми виконали свій обов’язок зібратися і проголосувати. І у президента не було іншого виходу. Але всі інші пункти – голосування за генпрокурора і т.і. – були надлишковими, задля цього нам можна було і не лишатися.

- Пані Кіро, ви зараз відповідали мені як голова партії. А як мати – які карантинні вимоги ви поставили до членів своєї сім’ї? У вас є діти?

- У мене є дочка, вона вже доросла, зараз вчиться дома, сидить за комп’ютером і мінімально контактує з іншими людьми. Якщо вона відчуває нездужання, ми відразу перевіряємо у неї температуру. Інколи вона вигулює собаку – але також не контактуючи з іншими людьми. Наразі від того, наскільки чітко ми виконуємо базові приписи і зобов’язання, - залежить те, наскільки епідемія вдарить по нашому суспільству і наскільки ми з нею впораємося.

- А у вас немає розпачу, коли ви бачите усі ці фото людей на київських зупинках, які штурмом беруть маршрутки і трамваї?

- Це жахливо, і це є провал міської влади, яка повинна була забезпечити або закриття тих бізнесів, на роботу до яких ці люди їдуть, - або після закриття метро надати достатню кількість транспорту, яким ці люди могли б їхати. Звичайно, я розумію, що ніхто не був готовий до епідемії, і зараз всі в авральній ситуації. Але це – відповідальність не лише кожної людини, але й влади, яка не забезпечує їх достатньою кількістю транспорту. Ви знаєте, зараз виникає багато питань стосовно того, як можна допомогти лікарням, якщо вже в аптеках немає ні засобів захисту лікарів, ні апаратів штучної вентиляції легенів, які будуть потрібні. І я хочу сказати, що сьогодні ми у "Голосі" придумали спосіб, яким точно можна допомогти лікарням.

- А саме?

- Повністю взяти на себе розвозку медперсоналу з дому. Хоча б для того, щоб вони не стояли у цих чергах і мали можливість безпечно добратися на свої робочі місця (де вони зараз будуть під величезним стресом). Тому ми зараз працюємо з двома транспортними компаніями. Будемо організовувати транспортування медичного персоналу.

Євген Кузьменко, "Цензор.НЕТ"