Цензор.НЕТ

26.12.18 23:12

Політв'язень Карпюк наполягає, щоб рідні не їхали до нього на побачення, вважаючи це небезпечним, - адвокат Новіков. ВIДЕО

Ілля Новіков і Докка Іцлаев - адвокати засуджених в Росії українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха - відвідали їх в п'ятницю, 21 грудня, в СІЗО в Грозному, де вони перебувають.

В ефірі "5 каналу" адвокат Ілля Новіков прокоментував інформацію українського посольства у Великій Британії про те, що український політв'язень Станіслав Клих, якого утримують у Росії, упродовж п'яти років не бачився з родиною, пише Цензор.НЕТ.

"Микола Карпюк (не бачив п'ять років сім'ю – ред.), бо до Стаса Клиха приїжджала мати двічі чи тричі. Це, мабуть, технічна помилка посольства", – уточнив Новіков.

Він нагадав: "Коли Миколу заарештованого відвезли до слідчого відділу ФСБ по Північному Кавказу і там до нього застосовували тортури, він погодився підписати свідчення, яких від нього вимагав слідчий. Погодився після того, як йому показали світлини його сина, який іде до школи і сказали: "Якщо ти не будеш підписувати те, що ми кажемо, то привеземо його сюди і катуватимемо на твоїх очах". Тому Микола сам наполягає, щоб ані його дружина, ані його син Тарас, який вже 5 років його не бачив, все ж таки не їхали до нього на побачення, бо він вважає, що це не є для нього безпечно. А безпека родини для нього є більш пріоритетними, ніж побачити їх на власні очі".

Також він розповів про крайню зустріч із Карпюком: "Я бачився з Миколою. На жаль, я не міг йому розповісти нічого нового, крім того, що його сім'я йому передає привіт і з Новим роком. Але ми не бачимо ніяких нових фактів, як дозволяли б мені говорити, що з’явився новий шанс. Ми сподівалися, що буде обмін під час Чемпіонату світу з футболу, – не відбулося. Ми сподівалися, що будуть якісь гуманітарні заходи з російського боку перед виборами російського президента – не відбулося. На що нам чекати зараз, я чесно кажучи, не знаю. Ми пробували все, що в нас було".

Новіков розповів і про те, як нині почуваються Карпюк та Клих: "Яке може бути здоров'я у людини, яка 5 років провела в російській тюрмі? Це стосується і Карпюка, і Клиха, якого нещодавно відвезли до цивільної лікарні. А коли вже тюремні лікарі погоджуються на етапування до цивільної лікарні, це означає, що навіть з їхньої точки зору стан здоров'я у людини є поважним".

На запитання ведучою, чи має він оптимізм щодо цих справ, Новіков сказав: "Оптимізм у нас є, бо я вважаю, що загальна ситуація, яка в нас існує в Росії, вона не може протривати довго, але я не впевнений, що люди, про яких ми розмовляємо зараз, що ми їх встигнемо витягти, поки не буде запізно".

Нагадаємо, у травні 2016 року Верховний суд Чечні засудив Клиха та іншого українця Миколу Карпюка до 20 і 22,5 років ув'язнення відповідно в колонії суворого режиму за нібито участь у банді, вбивство і замах на вбивство російських військовослужбовців. Згідно з версією російського слідства, Клих і Карпюк під час Першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню.

Міністерство юстиції України неодноразово направляло в Росію запити про передачу Карпюка і Клиха.

Під час "слідства" до українців для вибивання свідчень застосовували тортури, які, за словами правозахисників, вплинули на психічне здоров'я Клиха.

Правозахисний центр "Меморіал" у Росії визнав Клиха і Карпюка політв'язнями. Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявила, що засуджені в Росії Карпюк та Клих стали жертвами "пародії на правосуддя".

У квітні 2018 року апеляційна інстанція Свердловського обласного суду визначила стягнути з політв'язнів українців Миколи Клиха і Станіслава Карпюка 1 мільйон рублів моральної компенсації за "вбивство" російського солдата в першій чеченській війні.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики